Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Zwycięstwa Brazylii, Rosji i Japonii

WGP: Zwycięstwa Brazylii, Rosji i Japonii

World Grand Prix

W stolicy Japonii, Tokio, trwa turniej finałowy World Grand Prix. Wczoraj Rosjanki ukazały swoją wyższość nad gospodyniami turnieju, a dziś ponownie zwyciężyły. Po czterosetowym pojedynku pokonały Chinki. Swój mecz wygrały też Brazylijki oraz Japonki.

Rosjanki dobrze rozpoczęły mecz, natomiast Chinki popełniły kilka błędów i przy stanie 6:2 dla Rosji trener zespołu z Azji Bin Cai musiał poprosić o czas. Po czasie gra się wyrównała, jednak nie oglądaliśmy widowiska na najwyższym poziomie. Obie strony popełniały dużo błędów, a akcji w dobrym tempie kończonych w pierwszym ataku było bardzo mało. Na drugiej przerwie technicznej jednym punktem prowadziły jeszcze Rosjanki, ale po kilku kolejnych akcjach na prowadzenie wyszły Chinki ( 19:17 ). W tym okresie bardzo dobrze grała Yimei Wang . Końcówka tej partii stała na bardzo dobrym poziomie i była bardzo emocjonująca. Na szczególną uwagę zasługuje gra obronna obu ekip. Większą odpornością wykazały się Azjatki i one wygrały set otwarcia 29:27.

Druga odsłona rozpoczęła się od prowadzenie zespołu Chin 3:1. To jednak podopieczne Vladimira Kazyutkina schodziły z przewagą trzech punktów na pierwszą przerwę techniczną. Gra podobnie jak na początku poprzedniej partii nie stała na wysokim poziomie. Chinki często punktowały atakiem z obiegnięcia na jedną nogę, niestety był to jedyny element z którym Rosjanki nie mogły sobie poradzić. W innych przypadkach Ekaterina Gamova była skuteczna na bloku i rywalki miały spory problem ze zdobywaniem punktów. W ekipie Rosji znakomicie były dysponowane Tatiana Kosheleva i Anna Makarova . W sumie w całym meczu obie zdobyły 49 punktów. Z upływem czasu przewaga " sbornej " już tylko rosła i końcowy wynik tego seta brzmiał jednoznacznie. 25:16 dla Rosji i 1:1 po dwóch partiach. Największy wpływ na taki wynik miała znakomita dyspozycja Rosjanek w elemencie bloku.

Kolejny set rozpoczął się dość niespodziewanie, bo od dwóch punktowych bloków siatkarek Bina Cai . Jednak dzięki znakomitej grze w ataku Tatiany Koshelievej Rosjanki odzyskały prowadzenie. Mimo, iż przewaga nie była zbyt wysoka " sborna " kontrolowała przebieg całej partii. Mało widoczna była Yimei Wang . Również Ekaterina Gamowa nie błyszczała w ataku i albo była blokowana, albo jej ataki były podbijane. Jednak swoje robiła na bloku i za ten element należą jej się brawa. Przy stanie 20:18 wydawało się, że Chinki nawiążą jeszcze walkę. Niestety tylko się wydawało, bo kilka ich błędów i seta wygrywają zawodniczki Kazyutkina 25:19.

Ostatnią odsłonę rozpoczęły od wyraźnego prowadzenia Rosjanki. Chinki robiły więcej błędów, miały większy problem z kończeniem ataków. Taki stan trwał aż do momentu, gdy trener Azjatek wziął czas ( 15:10 dla Rosji ). Po czasie Chinki zagrały kilka bardzo dobrych akcji i doprowadziły do remisu 19:19. Końcówka należała jednak do drużyny ze Starego Kontynentu i po godzinie i 37 minutach mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla Rosji.

Chiny – Rosja 1:3
(29:27, 16:25, 19:25, 23:25)

Składy:

Rosja: Borodakova (9 punktów), Makarova (19), Murtazaeva (10), Gamowa (10), Sheshenina (3), Kosheleva (30), Kabeshova (libero) oraz Zhadan, Naumova (3 ), Sedova, Starodubova

Chiny: Li (9), Xue (13), Ma (15), Wang (19), Wei, Yin (8), Zhang (libero) oraz Xu, Chu (7), Zhao (3), Shen (1)

Bardzo dobry początek Brazylijek i prowadzenie 4:1. Niemki zagrały kilka razy znakomicie blokiem i niepokonana do tej pory w tegorocznym cyklu Grand Prix drużyna z Ameryki Południowej miała spore kłopoty w kończeniu ataków. Obie drużyny grały na bardzo dobrym poziomie, ale wynik cały czas był pod kontrolą Brazylii. Nasze zachodnie sąsiadki największy problem miały ze skończeniem ataku, a ich rywalki wykorzystywały kontry i przewaga punktowa " canarinhos " ciągle rosła. W tym okresie bardzo dobrze prezentowała się , która kończyła wszystko co miała wystawione. Chociaż wynik końcowy tego seta brzmi jednoznacznie 25: 15 dla podopiecznych Roberto Josego , to sama gra mogła się podobać. Warto odnotować, że oba zespoły popełniły tylko po jednym błędzie.

Druga partia to prowadzenie Niemek 5:2. Następnie Heike Beier popełniła dwa błędy pod rząd w ataku i od tego momentu obserwowaliśmy tylko złą lub bardzo złą grę ekipy zza Odry. Brazylijki grały swoje, bez żadnych fajerwerków i osiągnęły bardzo wysoką przewagę punktową (20:9). W końcówce seta siatkarki Giovanniego Guidettiego wróciły do dobrej gry, co pozwoliło im zdobyć jeszcze parę oczek. Końcowy wynik identyczny jak w poprzedniej partii i Brazylijki prowadziły już 2:0.

Jeśli ktoś myślał, że końcówka drugiego seta była zapowiedzią lepszej gry zespołu niemieckiego, był niestety w błędzie. Bardzo młoda drużyna Niemiec popełniała dużo błędów w ataku i przyjęciu a blok rywalek sprawiał im wiele problemów. Jeśli do tego dodamy spokojną grę siatkarek Brazylii z minimalną ilością błędów własnych, to nie może dziwić wynik końcowy tej odsłony i całego meczu. To było już dwunaste spotkanie Brazylii w tegorocznym Grand Prix. Nie doznały jeszcze ani jednej porażki. Czy znajdzie się drużyna która tego dokona ?

Brazylia – Niemcy 3:0
(25:15, 25:15, 25:16)

Składy :

Brazylia: Claudino (6 punktów), Lins (4), Menezes (7), Streinbrecher (12), Pereira (16), Castro (10), L de Oliveira (libero) oraz Takagui (1), Gattaz (1), Silva, Gonzaga, Bidias

Niemcy: Weis, Beier (7), Furst (10), Brinker (2), Kożuch (7), Ssuschke (6), Tzscherlich (libero) oraz Hanke, Matthes (1), Petrausch (2), Ros (7)

Biorąc pod uwagę wyniki osiągane przez obie drużyny w tegorocznym World Grand Prix to tylko pierwsza połowa pierwszej partii przebiegała zgodnie z planem. Holenderki objęły bowiem prowadzenie 5:0, 8:5 a następnie 12:7. Przy tym wyniku trener Japonek Masayoshi Manabe poprosił o czas i po wyjściu na parkiet ani jedna drużyna nie przypominała tej sprzed kilku chwil. " Oranje " zaczęły popełniać błędy w przyjęciu i ataku, natomiast gospodynie turnieju grały coraz lepiej w obronie i wykorzystywały błędy rywalek. Na drugiej przerwie technicznej to Japonki już prowadziły jednym oczkiem. Akcje były bardzo widowiskowe, ale w większości kończyły się punktową zdobyczą Azjatek. Przy stanie 24:18 Holenderki obroniły aż cztery piłki setowe, lecz i tak poległy do 22.

Złe przyjęcie zagrywki przez Maret Grothues powoduje, że od samego początki kolejnego seta Japonki objęły kilku punktową przewagę. Przy stanie 1:4 Avital Selinger zarządził czas dla swojej ekipy. Nic to jednak nie zmieniło w poczynaniach jego zespołu. Japonia grała z dużą determinacją i na bardzo wysokim poziomie. Klasą dla siebie była zawodniczka oznaczona numerem 18 Maiko Sakashita . Kończyła wiele ataków swojej drużyny i kapitalnie serwowała. Siatkarki z Europy nie miały w tym secie nic do powiedzenia. Przegrały go do 18 i w całym meczu przegrywały już 0:2.

Ostatni set spotkania miał zdecydowanie najbardziej wyrównany przebieg. Do pierwszej przerwy technicznej ani jedna z ekip nie uzyskała większej przewagi niż jeden punkt. Gra była wyrównana i stała na bardzo wysokim poziomie. Po wspomnianej przerwie Holenderki popełniły kilka błędów w ataku i przyjęciu i rywalki uciekły na 12:7. Kiedy "pomarańczowe" złapały" swój rytm i zaczęły obrabiać straty klasę pokazała libero zespołu Japonii Yuko Sano . Broniła niesamowicie mocne i trudne ataki i bez cienia wątpliwości obok Sakashity należała do najlepszych siatkarek na parkiecie. W samej końcówce seta Holenderki zepsuły kilka zagrywek, również tą która zakończyła tą partię i cały mecz. 3:0 do Japonii to na pewno niespodzianka, która najbardziej cieszy ekipę Brazylii, która jest już prawie pewna wygranej w tegorocznym World Grand Prix.

Japonia – Holandia 3:0
(25:22, 25:18, 25:22)

Składy :

Japonia: Kurihara (9 punktów), Takeshita, Inoue (6), Araki (1), Kimura (12 ), Sakashita (18), Sano (libero) oraz Okano (1), Shoji (6), Kano, Hamaguchi

Holandia: Staelens K. (3 punkty),  Huurman (4), Staelens C. (14), Grothues (3), Wensink (4), Flier (10), L van Tienen (Libero) oraz de Kruijf, Visser (1) , Stam (7)