Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Polacy lepsi od Mistrzów Europy

Polacy lepsi od Mistrzów Europy

x - [stare] Memoriał Wagnera 2009: Polska - Hiszpania

Biało-czerwoni w inaugurującym meczu Memoriału Huberta Jerzego Wagnera pokonali wciąż aktualnych Mistrzów Europy - Hiszpanów. Polacy po porażce w pierwszej partii, w kolejnych wykazali się większym spokojem i konsekwencją, zwyciężając 3:1.

W początkowej fazie pierwszego seta drużyna Hiszpanii była rozbita świetną zagrywką jaką wykonywał Michał Ruciak i na pierwszą przerwę techniczną nasi reprezentanci zeszli z prowadzeniem 8:2. Jednak w drugiej odsłonie seta Miguel Falasca skutecznie gubił polski blok, tym samym Hiszpanie zniwelowali wcześniejszą przewagę. Polscy siatkarze prowadzili już tylko 16:14 na drugiej przerwie technicznej. Końcówka pierwszego seta była bardzo wyrównana, a wcześniej nic nie wskazywało na porażkę naszych reprezentantów w tej odsłonie spotkania. Niestety w najważniejszym momencie spotkania Piotr Nowakowski zepsuł zagrywkę i ostatecznie Polacy przegrali pierwszego seta 25:23.

W drugim secie trener Castellani wprowadził zmiany i w naszym zespole pojawili się Michał Bąkiewicz , Paweł Woicki i Piotr Gruszka za Ruciaka, Zagumnego i Jarosza . W tej odsłonie spotkania oba zespoły nie pozwoliły rywalom na wyrobienie większej przewagi punktowej. Jednak to Hiszpanie prowadzili jednym punktem na pierwszej i drugiej przerwie technicznej. Dopiero w decydującej fazie seta nasi reprezentanci włączyli „drugi bieg" i tę odsłonę spotkania zakończył asem serwisowym Michał Bąkiewicz (25:22).

Trzeci set to przede wszystkim świetna gra polskich siatkarzy w bloku. Nasi reprezentanci świetnie grali również zagrywką, co zmusiło przeciwników do popełniania większej ilości błędów. Świetną zmianę dał Piotr Gruszka, który odważnie atakował trudne piłki. Ostatecznie trzeciego seta Polacy zakończyli efektowną krótką w wykonaniu Piotra Nowakowskiego i w ostatecznym rozrachunku prowadzili już 2:1.

W czwartej części spotkania na siatce brylował w bloku Torres z Rodriguezem . W późniejszej części meczu to Hiszpanie cały czas uzyskiwali jednopunktową przewagę. Przy stanie 19:18 dla Hiszpanów selekcjoner naszej kadry poprosił o czas, co dało rezultaty chwilę później i efektownym blokiem Piotra Gruszki oraz Marcina Możdżonka Polacy zakończyli spotkanie wygrywając z Hiszpanią 3:1.

Polska A – Hiszpania 3:1
(23:25, 25:22, 25:21, 25:23)

Składy drużyn:

Polska : Nowakowski, Zagumny, Kurek, Jarosz, Ruciak, Możdżonek, Gacek (libero) oraz Gruszka, Woicki, Bąkiewicz i Pliński.
Hiszpania : G. Falasca, Noda, M. A. Falasca, Parres, Garcia-Torres, Rodriguez, Valido (libero) oraz Palharini, Hernan, Salas i Perez.