Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Reprezentacje Czech, Kuby i Tunezji dołączyły do uczestników MŚ 2010

Reprezentacje Czech, Kuby i Tunezji dołączyły do uczestników MŚ 2010

MŚ 2009, kwalifikacje Gdynia

Trzeci dzień turniejów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata 2010 przyniósł awans reprezentacjom Czech, Kuby i Tunezji. Kolejne miejsce w gronie uczestników przyszłorocznego Mundialu uzyska zwycięzca starcia USA - Dominikana w grupie F.

Grupa J, turniej w Warnie (Bułgaria)

Ostatni dzień turnieju w stolicy Bułgarii to „być albo nie być" w Mistrzostwach Świata dla Czechów lub Portugalczyków. Na pierwszy ogień poszła drużyna Czech, która miała za zadanie pokonać pozostającą bez zwycięstwa w bułgarskim turnieju reprezentację Portugalii. W pierwszym, wygranym 25:16, secie wszystko szło po myśli naszych sąsiadów. Jednak już w drugiej w drugiej partii sytuacja się odwróciła. Mocna zagrywka oraz skuteczne obrony podopiecznych Juana Diaza plus kłopoty w przyjęciu oraz niska skuteczność w ataku czeskich siatkarzy przyniosła efekt w postaci zwycięstwa Portugalii 25:22. W trzecim akcie Czesi starali się udowodnić, że przegrana w poprzednim secie była jedynie wypadkiem przy pracy. Znakomita postawa w polu zagrywki oraz w bloku sprawiła, iż na parkiecie istniała tylko jedna drużyna. Ekipa Zdenka Hanika znokautowała rywali do 12. W czwartej części spotkania karta odwróciła się ponownie, drużyny „zamieniły się" rolami. Na boisku „rządzili i dzielili" Portugalczycy. Czeski zespół był bezradny wobec kąśliwej zagrywki i szczelnego bloku przeciwników, co skończyło się przegraną 13:25. W tie-breaku Czesi przebudzili się ponownie. Systematycznie powiększali przewagę nad portugalską drużyną i spokojnie doprowadzili do zwycięstwa 15:8. Pozostało czekać na kolejny mecz…

Czechy – Portugalia 3:2
(25:16, 22:25, 25:12, 13:25, 15:8)

Czechy : Lebl (6), Platenik (5), Hudecek (13), Vesely (9), Konecny (19), Tichacek (4), Krystof (libero) oraz Popelka (8), Novotny (5) i Stokr
Portugalia : Lopes (5), Fidalgo (2), Sequeira (11), Jose (11), Sequeira (12), Cruz (14), Teixeira (libero) oraz Silva i Violas (5)

Pierwszy set Holendrów z pewną już awansu Bułgarią był bardzo zacięty, drużyny zmieniały się na prowadzeniu, zwłaszcza w drugiej część partii. Skuteczna gra w bloku oraz ataku w dwóch końcowych akcjach zapewniła Holandii zwycięstwo 25:23. W następnych dwóch setach na parkiecie dominowali zawodnicy Silvano Prandi . W ataku brylowali Władimir Nikołow wraz z Matejem Kazijskim . W czwartym akcie holenderscy siatkarze ponownie ostro ruszyli do szturmu. Bułgaria przez większość seta utrzymywała kilkupunktowe prowadzenie, jednak drużyna Petera Blange nie rezygnowała z prób doprowadzenia do remisu. Nareszcie w końcówce, dzięki zagrywkom Nielsa Klapwijka , Holendrzy odrobili straty, jednak zimna krew gospodarzy przyniosła im zwycięstwo 25:23, a reprezentacji Czech bilet na włoski Mundial.

Holandia – Bułgaria 1:3
(25:23, 16:25, 18:25, 23:25)

Holandia : van Harskamp, Horstink (17), van Dijk (6), Trommel (3), Kooistra (11), Bontje (8), Maan (libero) oraz Rauwerdink (7), Lorsheijd (1), Klapwijk (6) i van Gendt
Bułgaria : Cwetanow (10), Żekow (3), Gajdarski (1), Kazijski (14), Nikołow (18), Aleksiew (15), Iwanow (libero) oraz Ananiew i Josifow (6)

Grupa G, turniej w Chengdu (Chiny)

W turnieju rozgrywanym w chińskim Chengdu obyło się bez niespodzianek. Reprezentacje Chin i Australii – awans do Mistrzostw Świata zapewniły sobie już wczoraj. W ostatnim dniu faworyci rozegrali mecz, którego stawką było pierwsze miejsce w grupie. Mecz od początku do końca był bardzo zacięty i dostarczył kibicom wiele emocji. Jednak zgodnie z prognozami z tego pojedynko zwycięsko wyszli Chińczycy. W drugim meczu Indie w trzech setach pokonały reprezentację Tajlandii, co dało im trzecią pozycję w turnieju.

Australia – Chiny 1:3
(22:25, 25:17, 28:30, 17:25)

Australia : Zingel (10), Roberts (20), Yudin (6), Young, Ferguson (11), Carroll (21), Tutton (libero) oraz Alexander (1) i Hardy
Chiny : Bian (11), Liang (11), Cui (20), Jiao, Chen (11), Shen (6) Ren (libero) oraz Yu (1), Jiang (4), Li i Zhong (5)

Indie – Tajlandia 3:0
(25:22, 25:20, 25:19)

Indie : Pradeep (8), S.Singh (17), Gurchand (5), Sanjay (10), Mohan (4), Srikanth (8), S.Sivarajan (libero) oraz Manidurai (3) i Rao
Tajlandia : Tabwises (10), Tivsuwan (1), Sriutthawong (2), Harnkhomtun (4), Somkane (15), Charoensuk (2), Toontupthai (libero) oraz Kesapan (1), Boudang (9) i Sripon

Tabela końcowa:
1. Chiny 6 9:1 247:196
2.Australia 5 7:3 242:212
3. Indie 4 3:6 179:211
4. Tajlandia 3 0:9 176:225

Grupa L, turniej w Kragujevac (Serbia)

Ostatni dzień turnieju w Serbii to wierna kopia kwalifikacji w Gdyni i Chengdu: zespoły z biletem na Mundial w kieszeni – w tym przypadku Serbia i Hiszpania – walczyły o pierwsze miejsce, natomiast Rumunii i Estonii pozostało rozegranie spotkania „o pietruszkę". Po porażce do 22 w pierwszym secie, grająca bez kilku gwiazd Serbia dość łatwo wygrała kolejne partie i zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie L. W drugim spotkaniu Rumunia w czterech setach zwyciężyła Estończyków. Zawodnicy Avo Keela w pierwszym i trzecim secie stoczyli pasjonująca walkę z rumuńskimi zawodnikami.

Serbia – Hiszpania 3:1
(22:25, 25:18, 25:19, 25:20)

Serbia : Kovacević (15), Petković (2), Stanković (10), Nikić (11), Gerić (7), Starović (20), Rosić (libero) oraz Terzić (3) i Podrascanin
Hiszpania : G.Falasca (12), Noda (7), M.Falasca (2), Molto (1), Garcia-Torres (14), Palharini (11), Valido (libero) oraz Lobato, Parres (5), Hernan i Barcala (7)

Rumunia – Estonia 3:1
(26:28, 25:13, 31:29, 25:20)

Rumunia : Began (5), Olteanu (26), Voinea (8), Bartha (4), Gontariu (23), Stancu (8) Feher (libero) oraz Laza i Lica
Estonia : Pupart (10), Kreek (7), Toobal, Venno (12), Sirelpuu (8), Nõmmsalu (7), Esna (libero) oraz Meresaar (8), Jago (1), Lember (3) i Rosenblatt (10)

1. Serbia 6 9:2 269:217
2. Hiszpania 5 7:6 290:279
3. Rumunia 4 6:7 287:298
4. Estonia 3 2:9 227:279

Grupa H, turniej w Hawanie (Kuba)

W Hawanie o awans do Mistrzostw Świata walczyły reprezentacje Kuby i Kanady. Bilet do Włoch uzyskał faworyt – drużyna Kuby, po zwycięstwie w trzech setach nad Kanadyjczykami. Kanada oraz drużyna Bahamów, która zajęła trzecie miejsce zagrają w turniejach barażowych, gdzie otrzymają jeszcze jedną szansę wywalczenia awansu do MŚ.

Kuba – Kanada 3:0
(25:21, 25:19, 26:24)

Kuba : Leon Venero (16), Leal Hidalgo (8), Camejo Durruty (3), Sánchez Bozlueva (10), Simón Aties (11), Hierrezuelo Aguirre (3), Gutierrez Torres (libero) oraz Leyva Martinez
Kanada : Mainville (8), Simac (6), Schneider, Van Lankvelt (9), Schmitt (10), Winters (7), Lewis (libero) oraz Davidiuk, Dodds i Soonias (6)

Surinam – Bahamy 2:3
(17:25, 18:25, 25:21, 25:17, 8:15)

Surinam : De Kom, Lin Tsung (8), Joval (12), Naarden (28), Vliet (10), Holband (1), Valies (libero) oraz Sedoc, Arichero (3) i Daans (4)
Bahamy : Wilson (17), Knowles (14), Lightbourne (9), B.Ferguson (12), Tony (6), Forbes (7), J.Ferguson (libero) oraz Pinder (3), Southard i Wilson (1)

1.  Kuba 6 9:0 226:135
2.  Kanada 5 6:3 214:168
3.  Bahamy 4 3:8 188:243
4.  Surinam 3 2:9 171:253

Grupa D, turniej w Tunisie (Tunezja)

Mecz pomiędzy Tunezją a Algierią decydował o awansie. Jednak gospodarze nie okazali się gościnni, wygrali to spotkanie i dzięki temu uzyskali awans do przyszłorocznych Mistrzostw Świata.

Grupa F, turniej w Irvine (USA)

W drugiej kolejce spotkań nie było niespodzianek. Bez straty seta wygrały Stany Zjednoczone i Dominikana. W ostatnim dniu obie ekipy spotkają się w meczu, zwycięstwo da przepustkę do Mistrzostw Świata we Włoszech.

Gwatemala – Dominikana 0:3
(17:25, 21:25, 25:27)

Panama – USA 0:3
(12:25, 14:25, 11:25)