Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Sebastian Świderski: Każda reprezentacja wytwarza swoje gwiazdy

Sebastian Świderski: Każda reprezentacja wytwarza swoje gwiazdy

fot. archiwum

Jeszcze kilka dni temu obawialiśmy się, jak będzie wyglądała gra polskiej reprezentacji w obliczu wielu kontuzji i problemów kadrowych. W składzie Polaków zabrakło m.in. Sebastiana Świderskiego, którego poważny uraz wykluczył z gry na kilka miesięcy.

Czołowy polski przyjmujący, wicemistrz świata z 2006 roku przyjechał do Gdyni, aby zobaczyć występ swoich reprezentacyjnych kolegów. Rozmawialiśmy z nim przed rozpoczęciem meczu Polska – Słowacja. Meczu, który jak się później okazało, stał się przepustką Polaków do przyszłorocznych Mistrzostw Świata.

Turniej kwalifikacyjny w Gdyni niestety ogląda pan z trybun. Jak z tej perspektywy ocenia pan polską reprezentację bez swoich gwiazd.

– Czy bez gwiazd? Każda reprezentacja wytwarza swoje gwiazdy pod nieobecności tych starszych, bardziej doświadczonych zawodników. Powstała fajna drużyna. Do młodych zawodników, którzy ogrywali się i zdobywali doświadczenie w Lidze Światowej dołączyło kilku starszych. To fajna mieszanka. W piątek zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Paweł Zagumny bardzo dobrze poprowadził grę środkiem. Zawodnicy atakowali praktycznie bez bloku. Dzisiaj liczę na awans do Mistrzostw Świata.I ten awans uzyskamy już po meczu ze Słowacją?

– Wierzę, że tak. Nie chcę być tym, który przywiózł „żabę", bo w niedzielę nie mógłbym się  pojawić na gdyńskiej hali, a chciałbym świętować z kibicami przypieczętowanie awansu.

Daniel Pliński powiedział w piątek, że wicemistrzom świata nie wypada nie  awansować. Ale czy naszą reprezentację we Włoszech stać będzie, aby po raz kolejny sięgnąć po najwyższe laury?

– Na przykładach innych reprezentacji widać, że wszyscy odmładzają składy. My również. Naszym atutem jest to, że młodzież chce grać i walczyć. Inne reprezentacje, np. Włosi mają kilku utalentowanych zawodników, ale bez woli walki i woli gry. U nas jest zupełnie inaczej. Niektórzy chłopacy niestety nie grają w lidze. Widać, że mają głód gry. Bardzo często po treningach zostawali na dodatkowe zajęcia. To jest najważniejsze, bo jeżeli ktoś nie ma chęci, to ciężko mu osiągnąć pozytywny wynik. Po tej reprezentacji widać, że chce i że się rozwija. Wierzę, że w przyszłym roku możemy powalczyć o medal na Mistrzostwach Świata.

Pechowa kontuzja nie pozwoliła panu na grę w gdyńskich kwalifikacjach, nie pozwoli również na występ w Mistrzostwach Europy, ale wróci pan jeszcze do siatkówki?

– Oczywiście, że tak. Gdybym nie zapowiadał powrotu, to bym się tutaj nie zjawił. Trochę czasu potrzeba, bo wstępnie pięć, sześć miesięcy, może troszeczkę mniej. Na pewno za szybko nie zacznę, bo z doświadczenia innych zawodników wiem, że to musi się zrosnąć i zdobyć pełną elastyczność… Ale cóż, nie płaczę. Stało się, teraz muszę zacisnąć zęby i leczyć.

Czyli będzie to powrót nie tylko na boiska ligowe, ale także do polskiej reprezentacji?

– Ja w to wierzę, a czas pokaże. Jak na razie wszystko idzie bardzo dobrze. Wczoraj byłem na pierwszej konsultacji. Rehabilituję się w Centrum Rehabilitacyjnym w Gorzowie, u mojego kolegi i przyjaciela – Arka Wodniczaka. Są to oczywiście drobne zabiegi, bo jeszcze za wcześnie na pełną rehabilitację, ale już z dnia na dzień będziemy wchodzić coraz mocniej. Wierzę, że dojdę do pełnej sprawności i w następnym roku będę mógł zagrać w reprezentacji, oczywiście, jeśli znajdę w niej miejsce.

Sebastian Świderski nie przywiózł do Trójmiasta przysłowiowej "żaby". Polacy pokonali drużynę Słowacji 3:1 i już dziś zapewnili sobie prawo gry w Mistrzostwach Świata.

Kontuzjowany zawodnik pojawił się nawet na parkiecie gdyńskiej hali. Po zakończeniu spotkania ze Słowacją wspólnie z kolegami cieszył się z wywalczonego awansu. Kibice przywitali go gromkimi brawami, dziękując tym samym jemu i całej polskiej drużynie.

*Z zawodnikiem rozmawiał: Łukasz Skorupa (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved