Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ 2010: Polacy zwycięzcami turnieju w Gdyni

Kwal. do MŚ 2010: Polacy zwycięzcami turnieju w Gdyni

x - [stare] Liga Światowa: Polska - Brazylia

W ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego w Gdyni naprzeciw siebie stanęły ekipy Polski i Francji, dwie reprezentacje pewne awansu do Mistrzostw Świata 2010. Polacy bez większych problemów w trzech setach pokonali podopiecznych Philippe'a Blaina.

Polacy spotkanie rozpoczęli w innym składzie niż poprzednie mecze turnieju eliminacyjnego: Gruszkę na ataku zastąpił Jarosz , a Zagumego na rozegraniu – Woicki . Również wyjściowy skład reprezentacji gości był inny niż w poprzednich meczach, Francuzi wyszli składem: Tuia, Moreau, Tolar, Le Marrec, Antiga, Vadeleux i Henno na libero.

Reprezentacja Polski bardzo dobrze rozpoczęła spotkanie, błąd Moreau (atak w antenkę), atak z krótkiej Możdżonka i Bąkiewicza z drugiej linii zapewniły naszej reprezentacji prowadzenie już na początku seta (3:2). Akcja Jarosza i as serwisowy naszego atakującego tylko zwiększyły dystans punktowy (5:2). Francuzi, wykorzystując kontrataki, podjęli próbę doprowadzenia do wyrównania jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną, jednak to podopieczni trenera Castellaniego schodzili na przerwę, prowadząc 8:6. Kolejne ataki polskich przyjmujących oraz pomyłki gości – zepsuta zagrywka Tolara, a także błąd podwójnego odbicia piłki w kontrataku pozwoliły Polakom utrzymać dwupunktową przewagę (14:12). Po kolejnej przerwie kontry skutecznymi atakami kończył Jarosz . Dzięki wzmocnieniu zagrywki, po asie serwisowym Bąkiewicza , różnica punktowa między drużynami jeszcze się zwiększyła (19:13). Decydująca faza seta to bardzo dobra gra w ataku naszych reprezentantów. W końcówce partii błąd w ataku popełnił Antiga , posyłając piłkę w aut. As reprezentacji Francji atakował również w ostatniej akcji seta, jednak został zablokowany przez Możdżonka i Woickiego . Polska zwyciężyła w pierwszym secie 25:17.

Drugą odsłonę rozpoczęła zepsuta zagrywka Ragondet (1:0). Goście bardzo szybko doprowadzili do wyrównania, po ataku Moreau (1:1). Następnie toczyła się walka punkt za punkt. Wymiana sił w ataku zakończyła się efektownym atakiem Kurka , po którym nasi reprezentanci schodzili na pierwszą przerwę techniczną, prowadząc 8:7. Po powrocie na parkiet, kończone w pierwszej akcji ataki przeplatały się z psutymi, zarówno przez Polaków jak i reprezentantów Francji, zagrywkami. Mniej błędów popełnili podopieczni trenera Castellaniego, dzięki czemu, po ataku z krótkiej Możdżonka i kolejnym wykorzystanym przez Jarosza kontrataku, osiągnęli dwupunktowe prowadzenie (16:14). Wyraźnie zdekoncentrowani Francuzi popełniali błędy (21:17), a udana kontra polskich zawodników wywołała zmianę w ekipie trójkolorowych. Ragondeta na przyjęciu zmienił Samica . Próby odrobienia strat przez Francuzów nie powiodły się, drużyna gości zdobyła w tej partii już tylko dwa punkty – dwukrotnie skutecznie atakował Tuia . Polacy, po autowym ataku Samiki wygrali 25:19, obejmując prowadzenie w całym spotkaniu 2:0.

W naszej drużynie na boisku pozostał Ruciak , a w miejsce Kurka trener Castellani wprowadził Bartmana . Trzecią partię skutecznym atakiem ze środka rozpoczął Sol (0:1). Niesieni dopingiem polskich kibiców, reprezentanci Polski szybko uzyskali kilkupunktową przewagę, prowadząc po ataku Plińskiego 5:2. Początek seta, to podobnie jak w drugiej partii, dość duża ilość błędów na zagrywce. Mimo popełnianych w tym elemencie błędów, biało-czerwoni utrzymali prowadzenie, dzięki dobremu rozegraniu Woickiego (10:5). Atak Bartmana z sytuacyjnej piłki zwiększył dystans punktowy – Polacy zdobyli jedenasty punkt (11:5). W kolejnej akcji zablokowany został Moreau (11:6). Wydawałoby się, że jest to bezpieczna przewaga, którą biało-czerwoni utrzymają do końca spotkania. Jednak zepsuta zagrywka Woickiego i błąd w przyjęciu naszego libero pozwoliły Francuzom zmniejszyć dystans w końcówce partii (17:22). Polacy szybko, po kilku udanych akcjach w ataku i błędach rywali, mogli cieszyć się z piłki meczowej (24:17). Problemy z przyjęciem i skutecznym zakończeniem akcji przez naszych zawodników doprowadziły do tego, że goście wybronili trzy piłki meczowe, zdobywając punkty po atakach Rouziera i Tui . Kolejna akcja zakończyła jednak spotkanie, efektowny atak Bartmana dał naszym reprezentantom 25 punkt. Polacy zwyciężyli 3:0.

Za najlepszego zawodnika spotkania uznano Pawła Woickiego .

Polska – Francja 3:0
(25:17, 25:19, 25:21)

Polska : Pliński (9), Kurek (6), Jarosz (13), Woicki, Bąkiewicz (4), Możdżonek (7), Gacek (libero) oraz Bartman (3) i Ruciak (5)
Francja : Vadeleux (3), Antiga (2), Moreau (6), Tolar (5), Le Marrec (1), Tuia (11), Henno (libero) oraz Sol (3), Ragondet (4), Samica i Rouzier (4)