Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Fijałek i Prudel Mistrzami Polski w siatkówce plażowej

Fijałek i Prudel Mistrzami Polski w siatkówce plażowej

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel

W Niechorzu Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel nie mieli sobie równych. W finale Mistrzostw Polski pokonali ubiegłorocznych zwycięzców - Dominika Witczaka i Damiana Lisieckiego. Na najniższym stopniu podium stanęli Michał Kubiak i Tomasz Wieczorek.

Pogoda podczas finału była wręcz przepiękna. Za pewne dlatego również kibice tak licznie zgromadzili się przy głównym boisku zawodów. Na początek przy bezchmurnym niebie rozegrano dwa półfinały, których bohaterami byli Grzegorz Fijałek /Mariusz Prudel oraz Dominik Witczak /Damian Lisiecki . Ci pierwsi pokonali 2:0 (21:11, 21:16) parę Kubiak/Wieczorek, drudzy wygrali z duetem Klimek/Szternel również 2:0 (21:19, 21:10). Nie bez znaczenia dla wyniku drugiego półfinału było na pewno bardzo złe samopoczucie Rafała Szternela od początku tego spotkania.

O trzecie miejsce walczyły pary Kubiak/Wieczorek oraz Klimek/Szternel. Na początku pierwszej partii po asie serwisowym Grzegorza Klimka oraz punktowym bloku Rafała Szternela , Kubiak z Wieczorkiem przegrywali już 11:8, potem 13:10. Zawodnikom udało się jednak nadrobić stratę i po błędzie pary Klimek/Szmernel na tablicy widniał wynik 13:13. Kolejne piłki to walka punkt za punkt, jednak w końcówce prowadzenie uzyskali Kubiak/Wieczorek. Tomek zakończył seta blokiem, pozwalając jednocześnie rywalom na zdobycie 17 punktów.

Druga partia rozpoczęła się od bardzo wyraźnego prowadzenia pary Kubiak/Wieczorek. Przy stanie 9:3 konieczna była pomoc medyczna, ponieważ Rafał Szternel wyglądał już naprawdę nie najlepiej. Po interwencji wrócił na boisko. Duetowi nie udało się jednak odrobić strat (10:3, 15:7, 16:10, 19:12). Ostatecznie Michał Kubiak i Tomek Wieczorek zwyciężyli w tej partii, co dało im trzecie miejsce w finałowym turnieju Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn.

Przeciwnicy wyglądali na zmęczonych, ale każdy ma takie same warunki. Wszystkie słabości rywala trzeba wykorzystywać. Z każdym meczem graliśmy coraz lepiej. Mnie nie było na piasku miesiąc, ponieważ zostałem powołany do halowej kadry B. Tomek trenował już w klubie. Wspólnie zagraliśmy tylko eliminacje w Krynicy Morskiej, gdzie zajęliśmy pierwsze miejsce, dlatego ten medal tym bardziej cieszy – komentuje zwycięstwo Michał Kubiak .

Mecz o 3. miejsce:

Kubiak/Wieczorek – Klimek/Szternel 2:0
(21:17, 21:12)

W wielkim finale zmierzyły się te same pary, które walczyły ze sobą rok temu w Sopocie. Wówczas zwyciężyli Witczak /Lisieck i. W tym roku zdarzyła się okazja do rewanżu, który Fijałek/Prudel doskonale wykorzystali.

Od samego początku pierwszego seta siatkarze Fijałek/Prudel zbudowali solidną przewagę, której nawet na moment nie stracili (2:0, 4:7, 9:13, 12:18). Ostatecznie bardzo zdecydowanie wygrali pierwszą partię i nie pozwolili przeciwnikowi na rozwinięcie skrzydeł.

Drugi set miał już całkowicie inną historię. Od mocnego uderzenia zaczęła para Witczak/Lisiecki (3:0, 6:2, 9:5). Następnie przeciwnikom udało się nadrobić stratę i doprowadzili do remisu po 10. Kolejne akcje to walka punkt za punkt, co oczywiście miało swoje odzwierciedlenie gorącą atmosferą na trybunach. W końcówce para Fijałek /Prudel wyszła na prowadzenie 19:17 i po błędzie Damiana Lisieckiego zwyciężyli również w tej partii.

W końcu przełamaliśmy złą passę drugiego miejsca. W drugim secie rywale zaryzykowali zagrywką, dlatego uzyskali taką przewagę. Na szczęście udało nam się wyrównać. Cieszę się, że w tym roku losy się odwróciły i to my stanęliśmy na najwyższym podium – mówił po meczu Grzegorz Fijałek .

Finał:

Witczak/Lisiecki – Fijałek/Prudel 0:2
(13:21, 19:21)

Po finale odbyła się uroczysta dekoracja zawodników oraz pożegnanie sędziego Henryka Darochy , który kończy 55 lat i jednocześnie swoją karierę sędziowską. Tegoroczny finał Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej był ostatnim spotkaniem przez niego prowadzonym.

*fot. Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel – Beach Ball Tour (siatka.org)