Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. I: Stracony set Rosjanek

WGP, gr. I: Stracony set Rosjanek

World Grand Prix

Reprezentacja Rosji podczas drugiego dnia rywalizacji w grupie I World Grand Prix pokonała zespół narodowy Tajlandii. Rosjanki zwyciężyły dość łatwo, mimo iż oddały rywalkom drugiego seta po walce na przewagi. W drugim meczu USA pokonało Portoryko 3:0.

W pierwszym spotkaniu sobotniego dnia gospodynie podejmowały Rosjanki. Mecz miał istotne znaczenie dla układu tabeli. Przy zwycięstwie Azjatek obie ekipy miałyby przed ostatnim dniem taką samą liczbę punktów. Rosjanki szybko zdominowały sytuację na parkiecie. Pierwszy set bez większej historii padł łupem drużyny z Europy, która wygrała 25:18.

Druga partia to już bardzo zażarta walka o każdą piłkę. W efekcie po grze na przewagi lepsze okazały się Tajki, nieoczekiwanie wyrównując stan meczu na 1:1.

Dwie kolejne partie to jednak popis gry bardziej utytułowanego zespołu Rosji. Przewaga podopiecznych Vladimira Kuzyutkina była szczególnie widoczna w ataku oraz na bloku. Skutkiem tego było wysokie zwycięstwo w trzeciej i czwartej odsłonie pojedynku odpowiednio 25:11 i 25:12. Najskuteczniejszą zawodniczką spotkania była Tatiana Kosheleva – zdobywczyni 21 punktów. Najwięcej „oczek" dla Tajlandii – po 12 – zdobyły Wilavan Apinyapong oraz Malika Kanthong.

Dzięki temu zwycięstwu Rosjanki zapewniły sobie awans do turnieju finałowego, który rozpocznie się 19 sierpnia w Tokio. Natomiast Tajki marzenia o finale muszą odłożyć na kolejny rok, a w tym został im jeszcze jeden pojedynek w niedzielę z reprezentacją USA.

Rosja – Tajlandia 3:1
(25:18, 24:26, 25:11, 25:12)

Rosja: Makarova (16), Zhadan (5), Murtazaeva (8), Sedova (4), Gamova (17), Kosheleva (21), Kabeshova (libero) oraz Borodakova (7), Fateeva (1), Sheshenina, Starodubova

Tajlandia: Thinkaow (9), Sittirak (10), Apinyapong (12), Hyapha (5), Tomkom (4), Kanthong (12), Buakaew (Libero) oraz Khanan (1), Kaensing, Sukmak, Phanusit (1), Chaisri

W drugim sobotnim meczu Amerykanki bez najmniejszego problemu pokonały Portorykanki 3:0. Jedynie w trzecim secie Aurea Cruz i spółka postawiły opór rywalkom. Pierwsza i druga partia to zdecydowana przewaga Stanów Zjednoczonych głównie w ataku. W całym spotkaniu jednak aż 26 błędów własnych popełniły Portorykanki przy zaledwie 12 Amerykanek. Ten element był główną przyczyną porażki podopiecznych Carlosa Cardony. Najskuteczniejszą siatkarką meczu była Nancy Metcalf , która zdobyła 12 punktów. Najwięcej punktów dla Portoryko uzyskała Aurea Cruz – zdobywczyni 10 „oczek".

Obie ekipy niezależnie od wyników ostatniego dnia nie mają już szans na awans do finałowego turnieju.

W niedzielnych spotkaniach Tajlandia podejmie USA, natomiast Rosjanki postarają zrewanżować się Portorykankom za porażkę 1:3, której doznały w turnieju w Japonii.

Portoryko – USA 0:3
(16:25, 18:25, 22:25)

Portoryko: Mojica (2), Alvarez (8), Cruz A.(10), Ocasio K.(6), Oquendo (7), Ocasio S. (5), Seilhamer (libero) oraz Encarnation (2), Cruz E. (4), Santos

USA: Barboza (6), Crimes (7), Larson (11), Metcalf (12), Thompson (2),Akinradewo (11), Sykora (libero) oraz Fawcett, Paolini, Davis