Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. G: Polki odniosły zwycięstwo nad Chinkami

WGP, gr. G: Polki odniosły zwycięstwo nad Chinkami

x - [stare] Polska (K)

Reprezentacja Polski, po piątkowej porażce z Holenderkami, w meczu z zespołem Chin spisała się o wiele lepiej. Podopieczne Jerzego Matlaka pokonały siatkarki z Kraju Środka, choć potrzebowały na to pięć emocjonujących setów.

I set
Spotkanie bardzo dobrze rozpoczęły Chinki, które po wygranym kontrataku i punktowej zagrywce Yimei Wang , prowadziły 2:0. Polki, dzięki dobrej grze w bloku Katarzyny Gajgał szybko doprowadziły do wyrównania (4:4). Kolejny etap seta to gra punkt za punkt, jednak na pierwszą przerwę techniczną biało-czerwone schodziły prowadząc 8:7, po bardzo dobrej zagrywce Gajgał. Po przerwie nasza reprezentacja grała jeszcze lepiej, przede wszystkim zagrywki Gajgał utrudniły przyjęcie rywalkom, co kończąc kontrataki, wykorzystały Polki (10:7, 11:7). Bardzo szybko dystans punktowy wzrósł do pięciu oczek po efektownym ataku Aleksandry Jagieło . Mała ilość błędów własnych i skuteczna gra w obronie podopiecznych trenera Matlaka pozwoliły utrzymać bezpieczną przewagę naszej drużyny, dzięki czemu po błędzie Chinek (piłka niesiona przy rozegraniu) było już 14:9. Chwilowy brak koncentracji i autowy atak Joanny Kaczor pomogły naszym rywalkom zmniejszyć różnicę do trzech punktów (13:16). Po przerwie as serwisowy Pykosz pozwolił na odzyskanie bezpiecznej przewagi. Końcówka partii to ponownie skuteczne zagrywki Gajgał. Kolejna nieprzyjęta przez Chinki zagrywka i as serwisowy naszej środkowej doprowadziły do stanu 23:18. W następnej akcji atak Pykosz z przechodzącej piłki dał Polkom 24 punkt i pierwszą piłkę setową (24:18). Błąd w przyjęciu Jagieło dał punkt podopiecznym trenera Cai Bin (21:24). Pierwszą odsłonę efektownym atakiem skończyła Kaczor .

II set
Polki rozpoczęły seta tym samym składem, jakim zakończyły pierwszą odsłonę – na boisku w miejsce Jagieło została Anna Woźniakowska . Drugą partię bardzo dobrze rozpoczęły Chinki: zablokowany atak Kaczor i blok Ming Xue na Pykosz szybko dały prowadzenie 3:0. Pierwszy punkt dla naszej drużyny w tej odsłonie zdobyła Woźniakowska (1:3). Nieskończone przez Polki kontry dały punkty naszym rywalkom. Atak Ming Xue, oraz błąd przyjęcia naszej reprezentacji doprowadziły do wyniku 6:3. Bardzo dobre rozegrania Mileny Sadurek pozwoliły polskim siatkarkom zmniejszyć dystans do stanu 6:8 na pierwszej przerwie technicznej. Po przerwie podopieczne trenera Matlaka ponownie podjęły próbę wyrównania. Systematyczne odrabianie strat przyniosło skutki, dzięki dobrym atakom polskich środkowych oraz skutecznej grze w bloku (13:13). Efektywna gra naszej drużyny w każdym elemencie wywołała błędy w ekipie Chinek. Pomyłka w ataku Yimei Wang dała Polkom prowadzenie 15:13. Na tym etapie seta toczyła się gra punkt za punkt, dopiero w decydującej fazie partii po ataku Woźniakowskiej i wykorzystanej kontrze naszej drużyny – atak Anny Barańskiej z drugiej linii – prowadzenie wynosiło już 20:17. Skuteczna gra w ataku, pozwoliła Polkom, po akcji Kaczor , wygrać tę partię (25:21) i objąć prowadzenie w spotkaniu 2:0.

III set
Trzecią odsłonę, po ataku Woźniakowskiej , od prowadzenia rozpoczęły Polki (1:0). Nieskończony atak polskiej przyjmującej dał Chinkom kontrę (1:1). Atak Ruoqi Hui i błąd w przyjęciu Barańskiej dały reprezentacji Chin pierwsze w tym secie prowadzenie (5:4). Kolejne błędy w ataku naszej reprezentacji pozwoliły zwiększyć przewagę do pięciu punktów (13:8). Atak z krótkiej Pykosz i dwie kontry, wykorzystane kolejno przez Barańską i Kaczor, zmniejszyły dystans dając wynik 11:14. Dość nerwowa gra Polek oraz błędy w ataku i na zagrywce nie pomogły naszej reprezentacji w odrobieniu strat. Kolejny punktowy atak Ruoqi Hui dał prowadzenie ekipie Chin – 22:17. Końcówka partii to jeszcze próby doprowadzenia do wyrównania, jednak nieporozumienie w ekipie Polek – Barańska , po niedokładnej wystawie, atakuje w antenkę – zakończyło seta wynikiem 25:18.

IV set
Wygrana przez Polki akcja na siatce i as serwisowy Woźniakowskiej dały Polkom prowadzenie 2:1. Po ataku Xue Ming w kolejnej akcji, było już 2:2. Początek partii to wyrównana gra obu drużyn, jednak to Polki utrzymywały jednopunktowe prowadzenie (6:7, 8:9). Pomyłki Chinek: autowe ataki i zablokowany atak Juan Li dały naszej drużynie prowadzenie 14:10. Podopieczne trenera Matlaka nie utrzymały koncentracji i zaczęły popełniać błędy. Zepsute zagrywki, zablokowane ataki oraz autowe zagrania naszych reprezentantek pomogły chińskim siatkarkom doprowadzić do wyrównania (19:19). W końcówce partii Polki starały się jeszcze odzyskać przewagę, jednak chiński zespół utrzymywał prowadzenie. Szanse na zwycięstwo w meczu dała jeszcze punktowa zagrywka Barańskiej (24:24), jednak dwie kolejne akcje należały do naszych rywalek. Partię zakończył zablokowany atak Jagieło.

V set
Ostatnią odsłonę spotkania rozpoczęła autowa zagrywka naszej drużyny (0:1). Bardzo szybko, dzięki wykorzystanej kontrze – atakowała Pykosz – Polki doprowadziły do wyrównania (1:1). Kolejne ataki Kaczor , Gajgał i Barańskiej zwiększyły przewagę do stanu 7:4. Nieskończone ataki naszej drużyny pomogły Chinkom zmniejszyć dystans do dwóch oczek (6:8). Przy stanie 8:9 o czas poprosił trener Matlak . Czas bardzo dobrze wpłynął na postawę naszej reprezentacji, atak Kaczor i błąd Chinek przywróciły biało-czerwonym trzypunktową przewagę (11:8). Końcówka spotkania to efektowny atak Barańskiej i skuteczny blok Kaczor . Polki wygrywają 15:11, zwyciężając w całym spotkaniu 3:2.

Polska – Chiny 3:2

(25:21, 25:21, 18:25, 24:26, 15:11)

Polska : Pykosz (2), Barańska (17), Sadurek (3), Gajgał (16), Jagieło (4), Kaczor (18), Maj (libero) oraz Woźniakowska (21)
Chiny : Li (5), Xue (24), Ma (1), Y.Wang (6), Wei (4), Yin (5), Q.Wang (libero) oraz Chu (12), Shen, Hui (13) i Xu (12)