Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. MŚ 2010: Zwycięstwo i awans Trójkolorowych

Kwal. MŚ 2010: Zwycięstwo i awans Trójkolorowych

MŚ 2009, kwalifikacje Gdynia

Drugi dzień turnieju kwalifikacyjnego do MŚ rozpoczął się od kolejnego zwycięstwa Francuzów. Tym razem w roli pokonanych znaleźli się Słoweńcy, którzy mogą już zapomnieć o bilecie na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata. Pewni awansu są natomiast Trójkolorowi.

Pierwsza odsłona rozpoczęła się od prowadzenia 1:0 Słowenii, po ataku Pleski . Blok na Pajenku dał Francuzom prowadzenie 2:1. Początek partii był dość wyrównany. Żaden z zespołów nie mógł zbudować przewagi (2:2, 4:4), dopiero dwa bloki na Rouzierze dały Słoweńcom prowadzenie 6:4. Francuzi zdołali jednak wyrównać (6:6), ale na pierwszej przerwie technicznej po ataku Pajenka prowadzili Słoweńcy – 8:7. Po powrocie na boisko nadal trwała ostra wymiana piłek (9:9). Atak Samiki z drugiej linii dał Trójkolorowym prowadzenie 11:10. Walka punkt za punkt trwała do stanu 14:12, kiedy to po ataku w aut Rouziera, dwa oczka przewagi uzyskali Słoweńcy. Dwie akcje później był jednak ponownie remis, ale na drugiej przerwie technicznej 16:15 prowadzili Słoweńcy. Po czasie, asem serwisowym popisał się Urnaut , a blok na Stephenie Antiga – 18:15 – zmusił trenera Francuzów do wzięcia czasu. Po powrocie na boisko skutecznie zbijał Vadeleux , ale takim samym atakiem popisał się Pajenk – 19:16. Zniwelowana przez Trójkolorowych przewaga (19:18) sprawiła, że czas wziął szkoleniowiec Słoweńców. Po nim atak Rouziera doprowadził do wyrównania, po 19. Blok na Cuturiću dał Francuzom prowadzenie 21:19. Dwa udane ataki tego zawodnika sprawiły jednak, że był remis (21:21). Po bloku na Samice o czas poprosił trener Trójkolorowych – 23:22. Wyrównaną i nerwową końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęli Francuzi, wygrywając 27:25, po bloku Vadeleux na Cuturiću.

Drugi set rozpoczął autowy serwis Urnauta – 1:0, jednak po dwóch bardzo dobrych zagrywkach Pleski było 3:1 dla Słoweńców. Dość szybko, bo po asie Antigi, był remis 3:3. Ponownie początek seta był wyrównany (4:4, 5:5). Prowadzenie 7:5 Słoweńców szybko zostało zniwelowane. Po ataku Rouziera padł remis – 7:7. Na pierwszej przerwie technicznej to  jednak reprezentanci Słowenii prowadzili 8:7. Po niej, wykorzystana przez Sola kontra, blok pary Antiga-Sol, i pojedynczy blok Sola, pozwoliły Trójkolorowym zbudować trzypunktową przewagę – 11:8. Po czasie dla Słoweńców pata Sol – Le Marrec popisała się blokiem (12:8). Passę rywali przerwał Pajenk, skutecznie zbijając ze środka – 12:9. Autowe zbicie Urnauta dało Francuzom kolejny punkt przewagi, a atak z piłki przechodzącej Rouziera sprowadził oba zespoły na drugą przerwę techniczną – 16:10. Po powrocie na boisko Antiga zagrywał w aut (16:11), ale nadal to Trójkolorowi dominowali na parkiecie, a po kiwce Samiki było 19:13. Autowy atak Rouziera zniwelował przewagę Francuzów do pięciu punktów, ale już w następnych dwóch akcjach Trójkolorowi potwierdzili swoją wyższość – 22:15. Passę rywali przerwał Urnaut, dwukrotnie skutecznie zbijając ze skrzydła – 22:17. Przy stanie 24:18 Francuzi mieli pierwszą piłkę setową. Partię zakończył błąd Urnauta – 25:18.

Trzecią partię otworzył ataki Pleski (1:0), a po ataku Urnauta było 2:1 dla Słowenii. Autowe zbicie Rouziera, wyprowadziło Słoweńców na prowadzenie 4:3, jednak dwie akcje później ten sam zawodnik dał swojej drużynie przewagę 5:4. Przy stanie 5:5 w miejsce Samiki pojawił się Tuia . Blok pary Sol-Antiga dał Francuzom prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Po powrocie na boisko Vadeleux zagrywał w siatkę, a skuteczny atak Urnauta doprowadził do wyrównania 8:8. Świetna akcja Tuia na siatce wyprowadziła Trójkolorowych na prowadzenie 11:9, a chwilę później 12:10. Błąd w przebiciu piłki (przebita w aut) Rouziera sprawił, że był remis (12:12), a po ataku Urnauta Słoweńcy objęli prowadzenie 13:12. Punktowa zagrywka tego zawodnika sprowadziła oba zespoły na drugą przerwę techniczną przy stanie 16:14. Po powrocie na boisko świetnie atakował Samica, jednak cały czas to Słoweńcy utrzymywali przewagę. Błąd Cuturića pozwolił Trójkolorowym ponownie zbliżyć się na jeden punkt – 19:18. Dwie akcje później jednak, po bloku na Vadeleuxie, Słoweńcy prowadzili 21:18. Po czasie wziętym przez trenera Francuzów, Samica kiwał skutecznie, ale w ataku z piłki przechodzącej pomylił się Vadeleux (22:19). Gdy w kolejnej akcji w aut zbijał Samica, drugi czas wziął szkoleniowiec Trójkolorowych – 23:19. Błąd w przyjęciu Antigi, który wykorzystał Urnaut dał Słoweńcom pierwszą piłkę setową (24:19). Partię zakończył Pajenk, atakując ze środka – 25:20.

Czwarty set rozpoczął się od ataku Rouziera, a błąd Pleski dal Francuzom prowadzenie 2:0. Skutecznie zbicie atakującego Trójkolorowych i błąd w tym elemencie Urnauta, dał im prowadzenie 5:2, które jednak dość szybko Słoweńcom udało się zniwelować (5:4). Do pierwszej przerwy technicznej Francuzi zdołali odbudować przewagę i zeszli z boiska przy stanie 8:5, po ataku Rouziera. Po powrocie na parkiet Samica zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki, a przy stanie 10:5 o czas poprosił szkoleniowiec Słowenii. Kolejny as serwisowy Samiki (12:6), zmusił trenera Słowenii do wzięcia drugiej przerwy. Skuteczny atak Pleski, dał jego podopiecznym siódmy punkt. Na drugą przerwę techniczną oba zespoły zeszły po bloku na Uranucie – 16:7. Trzy punkty z rzędu zdobyte przez Słoweńców sprawiły, że o czas tym razem zmuszony był prosić szkoleniowiec Francji – 17:10. Passę rywali przerwał Rouzier, atakując skutecznie. Kompletnie nieudana zagrywka Cebrona , dała Trójkolorowym dwudziesty punkt – 20:12. W końcówce seta Francuzom nie mogło się przydarzyć już nic złego, ich przewaga była z byt duża. Pojedyncze ataki Słoweńców nie mogly zagrozić dobrze spisującym się Trójkolorowym. Wygrali czwartą patię 25:16 i cały mecz 3:1, przypieczętowując tym samym awans do Mistrzostw Świata.

Słowenia – Francja 1:3
(25:27, 18:25, 25:20, 15:25)

Słowenia: Pajenk, Plesko, Urnaut, Smuc , Cuturic, Rodovic,  Skorc (L) oraz Cebron, Sket, Vincic
Francja : Rouzier, Vadeleux, Sol, Antiga, Samica, Le Marrec , Henno (L) oraz Moreau, Tuia