Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. G: Kolejne zwycięstwo Chinek

WGP, gr. G: Kolejne zwycięstwo Chinek

World Grand Prix

W drugim meczu „polskiej grupy" reprezentacja Chin okazała się lepsza od drużyny narodowej Dominikany. To wygrana praktycznie zapewniła Azjatkom udział w turnieju finałowym World Grand Prix, który odbędzie się w Japonii.

Set rozpoczął się od dłuższej wymiany, którą zakończyła kiwka Chinek, a po ich punktowym bloku było 2:0. Atak Li dał reprezentacji Chin prowadzenie 6:3. As serwisowy Mambru zmniejszył tę przewagę (6:5), ale na pierwszą przerwę techniczną Chinki zeszły z dwupunktową zaliczką – 8:6. Po powrocie na boisko przepychankę wygrała Vargas i był remis (8:8). Dobre zagrywki pozwoliły Dominikankom objąć prowadzenie 10:8, po skutecznej kontrze w wykonaniu De La Cruz . Po czasie wziętym przez trenera Chinek jego podopieczny wyrównały stan seta i w dalszej części żaden z zespołów nie mógł osiągnąć wyraźnej przewagi. Na drugą przerwę techniczną z jednopunktową przewagą zeszły Chinki, po ataku z piłki przechodzącej Xue -16:15. As serwisowy Wang zmusił trenera Dominikanek do wzięcia czasu  (18:15). Błąd De La Cruz i konta wykorzystana przez Wang , zwiększyła tę przewagę – 20:15. Po kolejnym błędzie Dominikanek o czas poprosił ich szkoleniowiec (22:17). Po nim Eve zaatakowała skutecznie, a kontra De La Cruz tym razem zmusiła trenera Chinek do wzięcia czasu (22:20). Po nim Chinki zagrały dwukrotnie z obiegnięcia, co dało im pierwszą piłkę setową  (24:20). Seta zakończył atak Yin .

Na początku drugiej partii to Dominikanki objęły prowadzenie 2:1, ale udany blok na Eve wyprowadził Chinki na jednopunktową przewagę 3:2.Następnie oba zespoły grały  punkt za punkt. Dwie udane kontry wyprowadziły Dominikanki na prowadzenie (10:7). Przy stanie 12:8 o czas poprosił trener Chinek. Po powrocie na parkiet kolejną kontrę wykorzystała De La Cruz (13:8). Chinki powróciły jednak do swojej gry i zmniejszyły przewagę (13:11). Na drugą przerwę techniczną Dominikanki zeszły z prowadzeniem 16:12. Po czasie Xue zaatakowała skutecznie (16:13), ale as serwisowy Cabral podwyższył przewagę siatkarek z Dominikany do pięciu punktów – 19:14. Autowy atak De La Cruz i kontra Li, pozwoliła Chinkom zniwelować wysoką przewagę (19:17). O czas poprosił trener Dominikanek. Po nim gra wyrównała się (20:19), a blok Xue doprowadził do remisu (21:21). Błąd Chinek dał pierwszą piłkę setową Dominikankom (24:21). Seta zakończyła skuteczna zagrywka siatkarki z Dominikany  (25:21).

Trzecia partia rozpoczęła się od prowadzenia 2:1 Chinek. Skuteczna kontra Dominikanek doprowadziła do wyrównania 3:3. Plasowany atak Wang dał Chinkom dwa „oczka" przewagi, a blok na Eve podwyższył ją (6:3). Na pierwszą przerwę techniczną Chinki prowadziły 8:3. Po powrocie na boisko kolejny punkt zdobyły reprezentantki Chin i o czas zmuszony był prosić trener Dominikanek. Passę rywalek przerwała udanym blokiem Cabral (9:4), a w kolejnej akcji Eve zablokowała Wang (9:5). Skuteczny atak Cabral zniwelował przewagę Chinek do trzech punktów (10:7), ale kolejna wygrana kontra pozwoliła im wrócić do wysokiego prowadzenia (12:7). Z każdą kolejną akcją Chinki grały coraz lepiej i na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:8. Po powrocie na parkiet skutecznie atakowała Mambru, jednak dobra postawa Wang sprawiła, że Chinki kontrolowały przebieg seta – 18:10. As serwisowy Echenique zmniejszył wysoką przewagę (18:13). Waleczna postawa Dominikanek sprawiła, że Chinki musiały wiele się napracować, by zdobywać kolejne punkty (20:15). Mimo to  dzięki bardzo dobrej postawie w końcówce seta, doprowadziły do pierwszej piłki setowej przy stanie 24:15. Pierwszą obroniły Dominikanki, dzięki skutecznemu atakowi Evy. Drugi punkt podarowały im Chinki (24:17). Partię zakończył autowy serwis Dominikanki – 25:17.

Czwartą odsłonę otworzył as serwisowy Ma, a po ataku Mambru było 1:1. Po raz kolejny początek seta był bardzo wyrównany. Atak Ma wyprowadził Chinki na prowadzenie 5:4, a zbicie w siatkę Evy podwyższył  przewagę – 7:4. Na pierwszą przerwę techniczną oba zespoły zeszły po świetnym ataku Ma – 8:5. Po powrocie na boisko Cabral zaatakowała w aut z drugiej linii, a punkt Wei z ataku podniósł prowadzenie Chinek do pięciu punktów – 10:5. kolejne nieporozumienie po stronie Dominikanek dało darmowy punkt Chinkom (12:6). W następnej akcji zrehabilitowała się Cabral, Eve zaserwowała asa, a Wang nadziała się na blok Vargas i było 12:9. Kolejny świetny atak Xue i błąd Cabral pozwolił Chinkom wrócić do wysokiego prowadzenia – 15:10. Na drugą przerwę techniczną oba zespoły zeszły przy stanie 16:12, po autowym ataku Vargas. Lepszy powrót na boisko zanotowały Dominikanki, jednak już w następnej akcji skutecznie zbijała Xue – 17:13. As serwisowy Marte (17:15) zmusił trenera Chinek do wzięcia czasu. Po powrocie na parkiet skutecznie zbijała Ma , a atak z kontry Yin sprawił, że o czas tym razem poprosił trener Dominikanek – 19:15. Autowy atak Cabral zbliżył Chinki do zwycięstwa w całym spotkaniu (21:17). Po czasie wziętym przez szkoleniowca Dominikany, jego podopieczne zdobyły punkt (21:18), a autowy atak Wang zniwelował przewagę do dwóch punktów – 21:19. Blok na Cabral i nieporozumienie w zespole Dominikany dało Chinkom piłkę meczową. Spotkanie zakończył atak Wang – 25:20.

Chiny – Dominikana 3:1
(25:21, 21:25, 25:17, 25:20)

Chiny: Li Juan (4), Xue Ming (16), Ma Yunwen (17), Wang Yimei (15), Wei Qiuyue (3), Yin Na (8), Wang Qian (libero) oraz Hui Ruoqi (6) i Shen Jingsi
Dominikana: Vargas (16), Eve (13), Marte (1), Cabral de la Cruz (16), Mambru (11), De La Cruz de Peña (14), Castillo (libero) oraz Burgos (1), Caso Sierra i Echenique (1)