Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. MŚ 2010: Łatwe zwycięstwo Polaków

Kwal. MŚ 2010: Łatwe zwycięstwo Polaków

x - [stare] Liga Światowa: Polska - Brazylia

W pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego rozgrywanym w Gdyni Polacy łatwo w trzech setach pokonali reprezentację Słowenii 3:0. W dniu jutrzejszym biało - czerwoni zmierzą się z reprezentacją Słowacji.

Piątkowe spotkanie rozpoczęło się po myśli polskiej drużyny. Po dwóch błędach w ataku słoweńskiego atakującego – Gaspariniego prowadziliśmy już 4:1 – czas dla gości. Przyjezdnym udało się nieco zniwelować te przewagę i na pierwszą przerwę techniczną schodzili ze stratą tylko dwóch oczek. Później jednak do głosu doszedł zdecydowanie nasz zespół. Skuteczne zbicie z przechodzącej piłki Daniela Plińskiego wysunęło gospodarzy na prowadzenie 14:10 – czas Słoweńców. Na środku siatki w naszej drużynie nie do powstrzymania byli środkowi PGE Skry Bełchatów – Pliński i Możdzonek, którzy w parze z Pawłem Zagumnym zdobywali seryjnie punkty. Z bardzo dobrej strony pokazał się także Michał Bąkiewicz, po którego efektywnej kontrze prowadziliśmy już różnicą pięciu oczek (17:12). Naszym zawodnikom udało się jeszcze tę przewagę powiększyć, głównie za sprawą dobrego bloku oraz niewymuszonych błędów rywala (19:12). Ostatecznie tego seta polski zespół wygrał w sposób zdecydowany 25:16.

Druga odsłona tego pojedynku miała o wiele bardziej zacięty przebieg. Co prawda podopiecznym trenera Castellaniego udało się uzyskać kilku punktowe prowadzenie (14:9 – kontrataki Kurka oraz Gruszki), ale nie trwało to zbyt długo. Dwie indywidualne pomyłki wcześniej wspomnianego Kurka oraz skuteczna kontra Urnauta spowodowały, ze prowadziliśmy już tylko na drugiej przerwie technicznej 16:14. Po bloku na Gruszce to goście wysunęli się na pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu 17:18. Przy stanie 22:21 dla naszej reprezentacji dobra zmianę dał Paweł Woicki, który pojawił się w polu serwisowym. Po jego asie wyszliśmy na prowadzenie 23:21. Tę partię, wygraną do 23, efektownym atakiem ze skrzydła zakończył świetnie spisujący się tego dnia Michał Bąkiewicz.

Kolejny set tego meczu jak się później okazało był setem bez historii. Przy stanie 5:1 dla polskiego zespołu trener gości poprosił o czas. Na pierwszą przerwę techniczną schodziliśmy z prowadzeniem 8:4. Autowy atak Urnauta dał naszym graczom sześciopunktową zaliczkę (13:7). W tej odsłonie spotkania dobrze spisywał się polski blok, za sprawą którego prowadziliśmy 18:10. Dominacja naszych siatkarzy w tym secie nie podlegał żadnej dyskusji. Gwoździem do trumny Słoweńców był błędny atak Pleski, po którego uzyskaliśmy jeszcze wyższe prowadzenie (22:12). Było już niemal pewne, że w tym pojedynku nikt i nic nie odbierze Polakom zwycięstwa. I tak też się stało, bowiem tę partię zwyciężyliśmy ostatecznie 25:15 i cały mecz 3:0.

Polska – Słowenia 3:0
(25:16, 25:23, 25:15)

MVP meczu: Michał Bąkiewicz

Polska: Gruszka, Pliński, Zagumny, Kurek, Bąkiewicz, Mozdzonek, Gacek (libero) oraz Woicki, Bartman, Ruciak, Jarosz
Słowenia: Cuturic, Plesko, Gasparini, Cebron, Smuc, Pajenk, Skorc (libero) oraz Urnaut, Vincic