Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Gorący weekend z turniejami kwalifikacyjnymi do MŚ 2010

Gorący weekend z turniejami kwalifikacyjnymi do MŚ 2010

x - [stare] Mistrzostwa świata (M) 2010

Sympatycy siatkówki w Polsce w dniach 14-16 sierpnia będą się emocjonować turniejem kwalifikacyjnym w Gdyni. Nie tylko w naszym kraju zespoły będą walczyć o przepustkę na MŚ. Turnieje odbędą się także w: Tunezji, Chinach, Bułgarii, Serbii, USA i na Kubie.

Turniej w Tunezji:

Ta impreza okaże się szczęśliwa jedynie dla zespołu, który zajmie 1. miejsce. Oprócz gospodarzy zagrają w niej reprezentacje Mozambiku, Kenii oraz Algierii. Teoretycznie Tunezyjczycy będą faworytami tej rywalizacji. W rankingu FIVB zajmują 20. miejsce. Dopiero na 42. pozycji plasują się Algierczyk, zaś „oczko" niżej Kenia. Najniżej w rankingu znajdują się siatkarze z Mozambiku. Gospodarze oraz Kenijczycy zaczynają walkę o bilet na MŚ od III rundy. Ekipa Mozambiku w II rundzie zajęła 3. miejsce w grupie B, zaś Algieria wygrała grupę A.

Turniej w Chinach:

Uczestnikami rywalizacji w Chengdu, oprócz gospodarzy, będą ekipy Australii, Indii oraz Tajlandii. Z pewnością mocni będą siatkarze z Australii. Igor Yudin oraz jego reprezentacyjni koledzy przygotowywali się do turnieju m.in. rozgrywając sparingi ze Słowakami. W rankingu FIVB plasują się oni na 14. pozycji, ex aequo z Wenezuelą. Jednak bilet na mistrzostwa wywalczą dwie najlepsze ekipy. Na 1. miejsce duże szanse będą mieli gospodarze, którzy od lat są dobrze znani na arenach międzynarodowych. W światowym rankingu plasują się na 8. miejscu. Zespoły Tajlandii i Indii będą walczyć o to, aby sprawić niespodziankę i pokazać się z jak najlepszej strony.

Turniej w Bułgarii:

W Warnie o dwa bilety na Mistrzostwa Świata we Włoszech powalczą reprezentacje Portugalii, Holandii, Czech oraz zespół gospodarzy. Bułgarscy kibice liczą, że ich ulubieńcy udowodnią, że 4. miejsce w rankingu FIVB ma przełożenie na dobrą grę. Rywale znajdują się w trzeciej i na początku czwartej dziesiątki światowego rankingu. Teoretycznie najsłabszą drużyną są Portugalczycy, jednak trzeba pamiętać, że ten zespół zdobył nie tak dawno brązowy medal Ligi Europejskiej. Trener Silvano Prandi przyznaje, że jego zespół jest gotowy do ciężkiej walki przeciwko mocnym drużynom. – Pracowaliśmy ciężko, a zespół jest w dobrej kondycji. Musimy zakwalifikować się na MŚ, choć będzie to trudne – dodał.

Turniej w Serbii:

Patrząc na skład turnieju w Kragujewacu można śmiało stwierdzić, że gospodarze oraz ekipa hiszpańska to faworyci do awansu. Serbowie dopiero co zakończyli udział w rozgrywkach Ligi Światowej, w których zdobyli srebrny medal. W światowym rankingu plasują się na 5.pozycji. Pięć „oczek" niżej znajdują się Hiszpanie, którzy w 2007 wywalczyli mistrzostwo Europy, a w tym roku zdobyli srebrny medal Ligi Europejskiej. Dopiero na 46. pozycji znajdują się Estończycy, zaś ekipa rumuńska plasuje się na 55. miejscu. – To oczywiste, że jesteśmy faworytami, gdyż gramy przed własną publicznością – mówi wprost trener Igor Kolaković. Dodaje jednak, że nie lekceważy Rumunii czy Estonii. – Estończycy zakwalifikowali się do Mistrzostw Europy w Turcji, pokonując m.in. Polaków.

Turniej na Kubie:

W Hawanie do zdobycia będzie tylko jedna przepustka na przyszłoroczne MŚ. I nie da się ukryć, że największe szanse, aby ją zdobyć mają właśnie gospodarze (18. miejsce w rankingu FIVB). Ich najgroźniejszymi rywalami będą Kanadyjczycy (21. pozycja). Reprezentacje Bahamów oraz Surinamu, które także zagrają w tym turnieju, nie zostały nawet sklasyfikowane w światowym rankingu. Kubańczycy brali w tym roku udział w Final Six Ligi Światowej. Zajęli tam miejsce tuż za podium, jednak było to doskonałe przygotowanie do turnieju kwalifikacyjnego. Jedną z gwiazd tej imprezy będzie z pewnością 15-letni Wilfredo Leon Wenero.

Turniej w USA:

W amerykańskim Irvine drużyny gospodarzy, Dominikany, Gwatemali i Panamy powalczą o wyjazd do Włoch. Taką szansę otrzyma tylko najlepsza ekipa. Bezsprzecznymi faworytami, podobnie jak w turnieju na Kubie, są gospodarze. Amerykanie w rankingu FIVB zajmą 2. miejsce. Wprawdzie podopieczni Alan Knipe`a są rozczarowani 6. miejscem w tegorocznej Lidze Światowej, jednak nikt im nie powinien przeszkodzić w wygraniu turnieju kwalifikacyjnego. Reprezentacja Dominikany w światowym rankingu zajmuje miejsce pod koniec czwartej dziesiątki, Panamczycy są na miejscu 52., zaś Gwatemala nie została sklasyfikowana.

źródło: fivb.org, inf. własna