Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. F: Nieoczekiwana porażka Rosjanek

WGP, gr. F: Nieoczekiwana porażka Rosjanek

World Grand Prix

W drugim dniu turnieju WGP rozgrywanym w Osace, Portorykanki dość niespodziewanie pokonały Rosję 3:1. Najbardziej zacięty był ostatni set, wygrany przez Portoryko 28:26. Japonki zaś bez większych problemów pokonały Koreanki 3:1.

Już w pierwszych minutach spotkania Rosjanki były zaskoczone siłą, którą prezentowały rywalki. Podczas I przerwy technicznej przegrywały 5:8, zaś po bloku Cruz było 13:10 dla Portoryko. Dodatkowo libero rosyjskiej ekipy – Ekaterina Kabeshova – nie radziła sobie z silnymi zagrywkami. Podczas II przerwy technicznej było już 16:11 dla Portoryko. Mimo iż blok Portorykanek radził sobie świetnie, to jednak Elena Murtazaeva znalazła na niego sposób i zmniejszyła straty do stanu 14:16, zaś trener Portorykanek poprosił o czas. Podziałało to na nie mobilizująco i po akcji Sarai Alvarez prowadziły 18:14. Do końca Portoryko utrzymywało przewagę i spokojnie zwyciężyło 25:17.

W drugim secie oba zespoły ruszyły do walki, co skończyło się zdobywaniem punktów na przemian. Podczas I przerwy technicznej Rosjanki prowadziły 8:7. Później Sheili Ocasio udało się zaserwować asa i Portorykanki zaczęły wychodzić na prowadzenie. Szkoleniowiec ekipy rosyjskiej poprosił o czas, gdy jego podopieczne przegrywały 8:11. Nie zdekoncentrowało to przeciwniczek, które utrzymywały dwu, trzypunktową przewagę do II przerwy technicznej. Wtedy jednak do ataku przystąpiły Rosjanki, a szczególnie Gamowa i Kosheleva. Doprowadziły do minimalnego prowadzenia 21:20, a o czas poprosił trener Carlos Cardona. Krótka rozmowa dobrze podziała na Portorykanki, którym udało ponownie zdobyć przewagę i ostatecznie wygrać 25:22.

Początek trzeciej partii był udany dla ekipy rosyjskiej. Po ataku Naumovej było 8:5. Blok Rosjanek próbowała przełamać Yarimar Rosa, jednak Evgeniya Startseva okazała się skuteczniejsza. Dobrze spisywała się także Gamowa. Jej koleżanki dość szybko powiększały przewagę (16:10). Okazało się, że było to bezpieczne prowadzenie, którego Portorykanki nie mogły zniwelować. Przy stanie 21:14 dla Rosji o czas poprosił Carlos Cardona i dopiero wtedy jego podopieczne jakby obudziły się z letargu. Ruszyły do walki i powoli zmniejszały straty, jednak nie udało im się doprowadzić do remisu. Po ataku Gamowej Rosjanki wygrały 25:22.

Najbardziej zacięty okazał się czwarty set, choć jego początek tego nie zapowiadał. Po imponującym bloku Sedovej na Alvarez Rosja prowadziła 6:2. Ta sama zawodniczka zdobyła ósmy punkt i zespoły zeszły na I przerwę techniczną przy czteropunktowym prowadzeniu ekipy rosyjskiej. Dopiero przed II przerwą techniczną Portorykanki zdołały odrobić straty, a po dwóch błędach Rosjanek wyszły naprowadzenie 18:16. Rywalkom udało się jednak wyrównać na 20:20 i trener Cardona poprosił o czas. Zaowocowało to doprowadzeniem do stanu 24:21. Portorykanki nie wykorzystały jednak szansy od razu. Dopiero blok Ocasio na Gamovej zakończył partię wynikiem 28:26.

Rosja – Portoryko 1:3
(17:25, 22:25, 25:22, 26:28)

Rosja: Borodakova (4), Murtazaeva (2), Naumova (14), Gamova (19), Startseva (1), Kosheleva (17), Kabeshova (libero) oraz Fateeva (1), Sedova (5), Sheshenina, Starodubova
Portoryko: Mojica (2), Alvarez (22), Rosa (8), Cruz (28), Oquendo (7), Ocasio S. (11), Seilhamer (libero) oraz Encarnación, Ocasio K. (3), Santos (1)

Obie ekipy rozpoczęły dość agresywnie, jednak gra toczyła się punkt za punkt. Podczas I przerwy technicznej Japonki prowadziły 8:7. Trener Koreanek poprosił o czas już przy stanie 10:8 dla rywalek. Po bloku Araki na Bae Yoo-Na ekipa japońska zeszła na II przerwę techniczną przy stanie 16:13. Dopiero po niej Koreanki zdołały odrobić straty i doprowadzić do remisu po 17. Słabe przyjęcie Koreanek w kolejnych akcjach sprawiło, że rywalkom udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie. Było to jednak chwilowe, a Koreanki szybko wróciły na prowadzenie i ostatecznie zwyciężyły 25:22.

W drugim secie od samego początku grę kontrolowały Japonki. Po akcji Sakashity prowadziły już 7:2. Rewelacyjna gra Japonek w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła pozwoliła im na szybkie powiększanie przewagi. Po udanym ataku Yuki Shoji prowadziły aż 12:3. Koreanki były bezradne. Słabe przyjęcie skutecznie uniemożliwiało im zmniejszenie strat. Podczas II przerwy technicznej przegrywały 5:16. Wysoka przewaga rozluźniła nieco Japonki i wtedy rywalki zdołały zdobyć kilka punktów. Przy stanie 17:9 na wszelki wypadek o czas poprosił szkoleniowiec ekipy japońskiej. Jego podopieczne zmobilizowały się i świetnie rozegrały końcową fazę seta. Zwyciężyły 25:13.

Między drugą a trzecią partią Koreanki ćwiczyły przyjęcie, a także uspokajały po wysokiej porażce. W trzecim secie ruszyły do walki i tym razem grały na równym poziomie co rywalki. Gra toczyła się punkt za punkt. Podczas I przerwy technicznej jednym punktem prowadziły Koreanki. Walka była wyrównana do stanu 17:17. Później jednak atak wzmocniły Japonki i wyszły na prowadzenie 19:17. W polu zagrywki świetnie spisywała się Kurihara, a po jednym z jej asów wynik urósł do stanu 21:17. Tą przewagę Japonki utrzymały do końca i ostatecznie wygrały do 18.

Czwarty set wyglądał bardzo podobnie jak druga partia. Od początku wysoką przewagę uzyskały Japonki. Po ataku Kurihary było 7:2. Chwilę później Koreanki nie odebrały silnej zagrywki Eriki Araki i oba zespoły zeszły na I przerwę techniczną. Japonki były wyraźnie na fali wznoszącej, a siłą napędową była dla nich Kurihara. Po jednym z jej asów serwisowych było już 18:7. Ekipa japońska wygrała tego seta 25:10 i cały mecz 3:1.

Japonia – Korea 3:1
(22:25, 25:13, 25:18, 25:10)

Japonia: Kurihara (20), Takeshita (3), Shoji (2), Araki (14), Kimura (16), Sakashita (15), Sano (Libero) oraz Inoue (5), Mori (1), Okano, Hamaguchi
Korea: Kim Min-Ji (6), Yeum Hye-Seon (2), Kim Yeon-Koung (16), Yang Hyo-Jin (14), Kim Se-Young (6), Bae Yoo-Na (2), Kim Hae-Ran (libero) oraz Lee So-La, Oh Hyun-Mi (1), Kim Hye-Jin (1), La Hea-Won (1)