Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr.E: Kolejna porażka Polek

WGP, gr.E: Kolejna porażka Polek

x - [stare] Polska (K)

Piąty mecz i czwarta porażka. Tym razem nasze siatkarki nie dały rady utytułowanym Brazylijkom, przegrywając 1:3. Jedynie w trzecim secie Polki postawiły twarde warunki gry. Kolejnym rywalem naszej reprezentacji na turnieju w Makao będą Tajki.

Polki bardzo nerwowo rozpoczęły spotkanie. Problemy ze skończeniem ataku doprowadziły do prowadzenia Brazylijek na pierwszej przerwie technicznej 8:4. Biało – czerwone z mozołem odrabiały straty i jeszcze przed drugą przerwą techniczną doprowadziły do remisu. Po przerwie w polu serwisowym pojawiła się Thaisa Menezes i jej drużyna zdobyła 4 punkty w jednym ustawieniu. Podopieczne trenera Jerzego Matlaka potrafiły złapać jeszcze kontakt z rywalkami, jednak przy stanie 22:23 dwie skuteczne akcje Brazylijek pozwoliły wygrać im pierwszą partię. W tej odsłonie Polki zdecydowanie przegrały rywalizację w ataku, zdobywając zaledwie 12 punktów przy 17 rywalek.

Drugi set rozpoczął się od wysokiego prowadzenia siatkarek z Ameryki Południowej. Przy stanie 5:2 sędziowie dopatrzyli się błędu ustawienia Polek i anulowali wszystkie zdobyte punkty przez biało – czerwone. Podopieczne trenera Matlaka szybko zniwelowały straty do 2 punktów. Jednak po pierwszej przerwie technicznej gra reprezentacji Polski zupełnie się posypała. Między pierwszą a drugim czasem technicznym nasze siatkarki zdołały zdobyć zaledwie jeden punkt. Brazylijki ani na moment nie odpuściły w tej partii czego efektem była tylko jednocyfrowa zdobycz punktowa Polek w całej drugiej odsłonie. Na uwagę zasługuje fakt, że podopieczne trenera Ze Roberto nie popełniły żadnego błędu własnego w całym secie.

Trzecia partia to kapitalny początek biało-czerwonych. Po świetnej serii Mileny Sadurek na zagrywce, Polki prowadziły 4:0. Asem serwisowym popisała się również Aleksandra Jagieło, a po dwóch udanych atakach Anny Woźniakowskiej było już 9:2. Bardzo dobra postawa także rezerwowej środkowej – Katarzyny Gajgał oraz kąśliwa zagrywka pozwoliły na drugą przerwę techniczną zejść z prowadzeniem 16:4. Od tego momentu dopiero zaczęła się gra punkt za punkt. Podopieczne trenera Matlaka ani na chwilę nie straciły koncentracji i dowiozły przewagę 12 „oczek" do końca trzeciej odsłony. Warto dodać, iż Polki w tym secie zdobyły aż 5 punktów bezpośrednio z zagrywki.

Czwarta partia to znów zastój biało-czerwonych. Na pierwsze przerwie technicznej siatkarki z Ameryki Południowej prowadziły 8:5. Niestety w dalszym ciągu tej odsłony utrzymywały się 3, 4 punkty przewagi Brazylijek. Przy stanie 14:18 w polu serwisowym pojawiła się Marianne Steinbracher . Przyjmująca reprezentacji Brazylii najpierw popisała się dwoma asami serwisowymi, po czym dwa skuteczne bloki zaprezentowała Caroline Gattaz. Kolejne dwa błędy Woźniakowskiej i podopieczne trenera Ze Roberto miały piłkę meczową. Następnie punktowym atakiem popisała się Anna Barańska , ale po chwili to samo uczyniła Welissa Gonzaga i Brazylijki wygrały czwartego seta 25:15 i cały mecz 3:1.

W całym spotkaniu podopieczne Jerzego Matlaka zdobyły 42 punkty z ataku, zaś Brazylijki o siedem oczek więcej. W bloku również lepsze były siatkarki z Ameryki Południowej, bowiem udało im się zablokować Polki 13 razy, a nasze reprezentantki wywalczyły 9 oczek w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Niestety biało-czerwone popełniły aż 20 niewymuszonych błędów, przy zaledwie 12 pomyłkach rywalek. Jedynym elementem, którym Polki okazały się lepsze od podopiecznych Jose Guimaraesa była zagrywka. Nasze zawodniczki zagrały 8 asów serwisowych, a Brazylijki o dwa mniej.

Polska – Brazylia 1:3
(22:25, 9:25, 25:13, 15:25)

Polska: Pykosz (3), Bednarek (11), Bełcik (2), Barańska (5), Jagieło (9), Kaczor(12), Zenik (libero) oraz Wożniakowska (7), Sadurek (4), Maj i Gajgał (6)

Brazylia: Claudino (8), Lins (4), Menezes (7), Steinbrecher (15), Pereira (8), Castro (18), de Oliveira (libero) oraz Takagui, Gattaz (2), Gonzaga(6) i Silva