Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr E: Polki przegrały z Chinkami w tie-breaku

WGP, gr E: Polki przegrały z Chinkami w tie-breaku

x - [stare] Polska (K) - 2010 (kwal. do MŚ)

W pierwszym meczu rywalizacji w grupie E, w chińskim Makau, reprezentacja Polski poniosła trzecią porażkę w tegorocznych rozgrywkach World Grand Prix. Tym razem biało-czerwone po pięciu setach musiały uznać wyższość gospodyń turnieju, reprezentantek Chin.

I set:
Początek partii to bardzo dobra gra w bloku i obronie Chinek, która zapewniła im prowadzenie już na początku seta (4:1). Kolejne niewykorzystane przez nasze reprezentantki kontry pomagają podopiecznym trenera Cai Bin utrzymać przewagę. Nieskończone przez Barańską i Kaczor ataki oraz błąd w przyjęciu spowodowały, że na I przerwie technicznej biało-czerwone przegrywały 4:8. Po przerwie skuteczność w ataku: Katarzyny Gajgał oraz Anny Barańskiej pomogły w zmniejszeniu dystansu punktowego (5:9, 7:9). Po ponownie niewykorzystanych kontrach naszej drużyny i efektownym ataku Yimei Wang , reprezentacja Chin ponownie wróciła do bezpiecznej przewagi, prowadząc kolejno 12:9, 14:10. Przy tym stanie trener Matlak przeprowadził podwójną zmianę, wprowadzając do gry Milenę Sadurek i Annę Woźniakowską . Podwójna krótka w wykonaniu naszej drużyny i as serwisowy Anny Barańskiej pozwoliły zmniejszyć straty do 3 oczek. Na II przerwie Chinki prowadziły 16:13. Decydująca faza seta to kolejne próby podopiecznych trenera Jerzego Matlaka doprowadzenia do wyrównania, jednak dobrze grające w ataku i bloku rywalki utrzymały trzypunktową przewagę (21:17). W końcówce partii nasza drużyna popełnia kolejne błędy w przyjeciu, dając Chinkom piłkę setową przy stanie 24:17. Polki podjęły jeszcze próbę doprowadzenia do wyrównania, jednak autowy atak z kontry kończy pierwszą odsłonę. Reprezentacja Chin wygrywa 25:19.

II set:
Drugą partię bardzo dobrze rozpoczęły Polki – po asie serwiosowym Mileny Sadurek prowadziły 1:0. Kolejno kończone przez Kaczor i Barańską ataki przeplatały błędy własne naszej drużyny i zagrania Yimei Wang (5:5). Następnie zepsuta przez Ming Xue zagrywka, a w kolejnej akcji atak Barańskiej pozwoliły naszej reprezentacji uzyskać dwupunktowe prowadzenie (8:6). Polki grając pewnie, dobrze broniąc – szybko wyprowadzały kontry zmuszając rywalki do popełniania błędów, co pozwoliło im prowadzić 11:9 i 14:12. Po skończonym ataku Anny Barańskiej, z piłki sytuacyjnej oraz kolejnych trzech dobrych zagraniach naszej przyjmujacej przewaga podopiecznych trenera Matlaka systematycznie się zwiększała. Wykorzystanie dobrego ustawienia naszej drużyny (na zagrywce Barańska) doprowadziły do stanu 20:15. Wydawałoby się, że jest to bezpeiczna przewaga, którą Polki doprowadzą do końca seta. Jednak niedokładne przyjęcie naszych reprezentantek i kontry rywalek zmniejszyły ich prowadzenie tylko do dwóch punktów (22:20). A nieskończone ataki pozwoliły w decydujacej fazie seta doprowadzić Chinkom do wyrównania (24:24). Bardzo wyrównaną końcówkę seta skutecznym blokiem zakończyły Katarzyna Gajgał i Milena Sadurek.

III set:
Trzecią odsłonę od prowadzenia rozpoczęły reprezentankti Chin (4:1). Dość nerwowo tę partię rozpoczęły podopieczne trenera Matlaka, jednak już od poczatku partii podjęły próby zmniejszenia dystansu. Po atakach Kaczor i Barańskiej było już tylko 5:4 dla Chinek. Do pierwszej przerwy technicznej toczyła się walka punkt za punkt. Ale to Polki, po ataku Anny Barańskiej, schodziły na przerwę prowadząc 8:7. Biało-czerwone bardzo dobrze grały w ataku, a dobrze funkcjonujący pasywny blok zapewnił kolejne konrty, wykorzystywane przez naszą drużynę. Bardzo dobre rozegrania Mileny Sadurek pozwoliły Polkom atakować na pojedyńczym bloku. Na drugiej przerwie dystans punktowy przegrywaj ących Chinek wynosił juz 6 punktów (10:16). Jednak, podobnie jak w II partii Chinki odrobiły straty, doprowadzając do wyrównania 17:17. Końcówka partii to już gra punkt za punkt, żadna z drużyn nie osiągnęła więkzej przewagi (19:20, 21:21, 21:22). Seta kończy blok Bednarek i Jagieło . Polki wygrywają 26:24, wychodząc na prowadzenie 2:1 w całym spotkaniu.

IV set:
Czwarty set atakiem po bloku rozpoczęła Ola Jagieło i Polki prowadziły 1:0. Kolejne akcje dały Polkom podwyższenie prowadzenia, po ataku Joanny Kaczor było już  3:1 Nieskończony atak Anny Barańskiej z piłki sytuacyjnej i zablokowane zagranie polskiej przyjmującej w kolejnej akcji wywołało zmianię. Trener Matlak w miejsce Barańskiej wprowadził Woźniakowską. Nieskończony atak Pykosz i zagranie w antenkę naszej środkowej w kolejnej akcji dało rywalkom prowadzenie 9:7. Na tym etapie partii i spotkania bardzo dobrze funkcjonował chiński blok, po kolejno nieskończonych atakach biało-czerwonych Chinki prowadziły na II przerwie technicznej 16:11. W tej partii Polki zdobyły już tylko 3 punkty, próbowały jeszcze odrobić dystans, jednak autowa zagrywka Pykosz kończy tę partię wynikiem 25:14 dla Chinek. Reprezentacja Chin doprowadza do wyrównania w meczu 2:2.

V set:
Ostatnią odsłonę bardzo dobrze rozpoczęły nasze zawodniczki od prowadzenia 1:0, po kiwce za blok Oli Jagieło (0:1). Kolejne akcje decydującej partii to jednak błędy własne po obu stronach siatki: autowy atak Barańskiej i zagranie w siatkę Yimei Wang. Mniej błędów popełniły nasze rywalki i po błędach własnych w przyjeciu Polek uzyskały prowadzenie 6:4. Podopieczne trenera Cai Bin utrzymały czteropunktową przewagę (10:6). W decydującej części biało-czerwone nie utrzymały koncentracji, nie kończąc ataków dały rywalkom szansę na zwiększenie dystansu (14:8). Nasza reprezentacja podjęła jeszcze próby odrobienbia strat, dzięki skutecznym blokom Pykosz i Kaczor zmniejszyły różnice do stanu 14:12. Jednak atak ze środka Chinek kończy całe spotkanie (15:12).

Chiny – Polska 3:2
(25:19, 25:27, 24:26, 25:14, 15:12)

Chiny : Li (2), Xue (17), Ma (17), Y. Wang (28), Wei, Yin (3), Zhang (libero) oraz Chu (6), Hui (11), Q. Wang i Shen
Polska : Bednarek (11), Bełcik, Barańska (17), Gajgał (4), Jagieło (13), Kaczor (26), Zenik (libero) oraz Woźniakowska (2), Sadurek (2), Pykosz (9) i Maj