Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. D: Siatkarki USA i Holandii zwycięskie

WGP, gr. D: Siatkarki USA i Holandii zwycięskie

World Grand Prix

Bardzo zacięty był pierwszy pojedynek grupy D, której rywalizacja odbywa się na Tajwanie. Wicemistrzynie olimpijskie potrzebowały powiem aż pięciu setów, aby pokonać siatkarki z Dominikany. Status niepokonanej drużyny wciąż zachowuje reprezentacja Holandii.

W pierwszej odsłonie spotkania Amerykankom po drugiej przerwie technicznej udało się odskoczyć rywalkom, którym wyraźnie nie służyła ciążąca na nich presja, skutkująca m.in. seryjnie popełnianymi błędami. Ostatnią piłkę w tej partii zakończyła kapitan amerykańskiej drużyny, Nancy Metcalf, pieczętując tym samym zwycięstwo swojego zespołu w tym secie.

Dominikanki na początku drugiej partii wróciły do gry i dzięki wzmocnieniu swojego bloku, łatwo powstrzymywały kolejne ataki Amerykanek. Jednak prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej siatkarki z Karaibów zawdzięczały bardziej błędom popełnionym przez rywalki na zagrywce, niż własnym skutecznym akcjom. Dość szybko podopieczne Hugh McCutcheona zorientowały się w sytuacji i odrobiły straty. Przeciwniczki ponownie zaczęły popełniać w końcówce zbyt wiele błędów, co kosztowało je utratę kolejnego seta.

Siatkarki z Dominikany nie miały łatwego życia na początku trzeciej odsłony meczu, gdyż rywalki zaczęły coraz śmielej wykorzystywać ich słabości w przyjęciu. Jednak po drugiej przerwie technicznej Amerykanki ponownie zaczęły mylić się na zagrywce. Dominikanki przyspieszyły grę i wzmocniły obronę oraz blok, co w rezultacie dało im wygraną w tej partii.

W kolejnym secie podopieczne Marcosa Kwieka grały coraz pewniej. W drużynie wyróżniały się Jeoselyna Rodriguez Santos oraz Annerys Vargas Valdez , które były bezlitosne dla swoich rywalek. Dominikana sprytnie wykorzystywała słabości przeciwniczek i dzięki temu wygrała czwartego seta 25:21.

Napięcie wzrosło do granic możliwości w decydującej, piątej partii i udzieliło się obydwu drużynom. W rezultacie żadna z nich nie była w stanie wypracować większej przewagi. Amerykanki popełniły kilka błędów, co zachęciło ich rywalki do bardziej ofensywnej gry. Jednak młode podopieczne Hugh McCutcheona potrafiły w tym kluczowym momencie zachować zimną krew, a ich rywalki popełniły błąd w decydującej akcji i przegrały tego niezwykle zaciętego seta 21:23 i całe spotkanie 2:3.

USA – Dominikana 3:2
(25:18, 25:19, 23:25, 21:25, 23:21)

USA: Crimes (13 pkt.), Richards (13), Larson (12), Metcalf (20), Thompson (2), Akinradewo (17), Sykora (L) oraz Fawcett (4), McGinnis (1), Davis, Barboza (2)
Dominikana: Vargas (11 pkt.), Eve (10), Cabral de la Cruz (12), Echenique, Mambru (1), De La Cruz (18), Castilo (L) oraz Burgos (2), Caso, Marte (1), Rodriguez J. (14)

W pojedynku dwóch europejskich drużyn, tą bardziej doświadczoną i utytułowaną była ekipa holenderska, która zresztą wypracowała sobie w pierwszej partii przewagę, głównie dzięki skutecznym atakom i małej ilości własnych błędów. Niemki natomiast miały ogromne problemy ze zdobywaniem punktów. Podopieczne Avitala Salingera wręcz zmiażdżyły rywalki, pokonując je w premierowej partii 25:13.

W drugim secie dość niespodziewanie Niemki zdołały odzyskać swój rytm gry, a w ataku bardzo dobrze spisywała się Heike Beier . Uporządkowanie własnej gry zaowocowało wyższą skutecznością na kontrach ekipy prowadzonej przez Giovana Guidettiego . Holenderki nie zamierzały jednak odpuszczać, musiały jednak włożyć sporo wysiłku w wygranie drugiej partii (25:23).

W trzeciej odsłonie meczu Niemki się przebudziły i postawiły twarde warunki rywalkom. Dodatkowo wykorzystały ich problemy i konsekwentnie dążyły do zwycięstwa w tym secie. W kluczowych akcjach tej części meczu niemieckie siatkarki okazały się lepsze i wygrały tę partię 25:22.

Czwarta odsłona meczu rozpoczęła się od zaciętej walki o każdy punkt. Do drugiej przerwy technicznej żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie bezpiecznej przewagi. Dopiero przy odrobinie szczęścia Holenderki wykorzystały błędy rywalek i odskoczyły na kilka punktów, co pozwoliło im w rezultacie wygrać całe spotkanie.

Holandia – Niemcy 3:1
(25:13, 25:23, 22:25, 25:23)

Holandia : K. Staelens (8), Huurman (5), C. Staelens (15), Wensink (12), Flier (12), Stam (14), van Tienen (libero) oraz Grothues i Visser (4)
Niemcy : Weiss (1), Beier (11), Fuerst (16), Brinker (11), Kozuch (15), Ssuschke (9), Tzscherlich (libero) oraz Duerr, Hanke, Petrausch i Ross