Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Andrzej Niemczyk: Bądźmy dobrej myśli

Andrzej Niemczyk: Bądźmy dobrej myśli

fot. archiwum

Sytuacja trenera Jerzego Matlaka i jego podopiecznych nie jest łatwa. Jeśli chcemy pomóc, a przynajmniej nie zaszkodzić, dajmy im spokój. To im jest potrzebne bardziej od grania - taki apel płynie z wywiadu Strefy Siatkówki z Andrzejem Niemczykiem.

Marek Knopik: Czy obecny skład personalny naszej kadry gwarantuje najwyższy poziom gry?

Andrzej Niemczyk: Niestety nie. Potrzebujemy jeszcze trzech, czterech zawodniczek do pierwszej szóstki. Mamy nadzieję, że zdążą się one wykurować. Dwie z nich już są, chociaż w meczach jeszcze nie biorą udziału. Chodzi mi tu o Natalię Bamber i Eleonorę Dziękiewicz. To dwie bardzo ważne siatkarki dla naszej kadry. Liczymy także, że zdąży Katarzyna Skorupa, no i Katarzyna Skowrońska.

Z tego co wiem, występ tej ostatniej podczas ME jest wykluczony?Nie do końca. Może ona wskoczyć do składu w ostatniej chwili. Duży nacisk jest ze strony włoskiej. Oni chcą mieć siatkarkę w pełni zdrową na początek sezonu. Z kolei Kasia tam zarabia pieniądze i jest bez cienia wątpliwości w bardzo trudnej sytuacji. Skowrońska przed Mistrzostwami Europy będzie już w treningu i podejrzewam, że jak będzie wszystko w idealnym porządku z jej zdrowiem to w ostatniej chwili może wskoczyć do składu.

Jedne będą po długich przygotowaniach, inne po rehabilitacji. Nie będzie to ze sobą kolidowało?

Absolutnie, widziałem Bamber i Dziękiewicz na treningach. To są zawodniczki po rehabilitacji. Prezentują się już naprawdę dobrze, a przecież do docelowej imprezy tego sezonu zostało jeszcze prawie dwa miesiące. Bądźmy dobrej myśli.

Co trzeba zmienić, by uniknąć w przyszłości kłopotów z kontuzjami w czasie sezonu reprezentacyjnego?

To bardzo trudny temat. W mojej opinii na krajowym podwórku nic się już nie da zrobić. Są sponsorzy, telewizja, kibice. Oni za to płacą. Taka sytuacja nie dotyczy tylko naszego kraju. Już nie raz zwracałem uwagę światowej i europejskiej federacji na ten problem. Tu jeszcze można nieco poprawić sytuację. Wystarczy tylko nieco skompensować rozgrywki międzynarodowe, a nie rozciągać ich w czasie. Po sezonie ligowym zawodniczki, jak również zawodnicy powinni pojechać na dwu tygodniowy obóz rehabilitacyjny, wyleczyć kontuzje. Po tym obozie powinien nastąpić czternastodniowy urlop. W tej chwili zaraz po sezonie ligowym kadrowiczki czy kadrowicze muszą trenować. To niedopuszczalne. To są tylko ludzie i tak jak drzewo w nocy odpoczywa, a w dzień produkuje tlen, tak człowiek po ciężkiej pracy musi odpocząć i zregenerować siły. Fizjologii nie da się oszukać.

Nasze siatkarki popełniają dużą ilość błędów własnych. Uda się ten problem wyeliminować do ME?

Popełniają błędy, bo mają "ciężkie" nogi. To tak jakby stały w piasku. Termin rozgrywania turniejów Grand Prix w naszym kraju to katastrofa. To najgorszy z możliwych terminów dla naszej kadry. Kiedy prowadziłem kadrę naszych siatkarek miałem lepszy skład niż ma trener Matlak, a w Bydgoszczy nie wygrałem ani jednego meczu. Za czasów Bonitty siatkarki też nie wygrały spotkania w dwóch turniejach (Rzeszów i Wrocław). Więc nie krytykujmy, tylko dajmy czas. Dziewczyny są dopiero po pierwszej fazie przygotowań, tej najbardziej intensywnej i stąd te błędy. Gdyby turniej w Kielcach był rozgrywany za dwa tygodnie widzielibyśmy zupełnie inną drużynę.

Cel numer jeden kadry Matlaka to Mistrzostwa Europy. Udział w finale Grand Prix to dobre czy złe rozwiązanie?

Moja opinia jest jednoznaczna. Nasze panie będą miały wystarczającą ilość rozegranych meczów bez finału Grand Prix. Trener Matlak z tych rozegranych spotkań będzie miał wystarczającą ilość materiałów na temat zawodniczek przed ostatecznym szlifem. Przed mistrzostwami potrzebny jest spokój. O to proszę wszystkich, którym siatkówka leży na sercu!

Rozmawiał Marek Knopik (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved