Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. C: Chinki wygrały turniej w Ningbo

WGP, gr. C: Chinki wygrały turniej w Ningbo

World Grand Prix

Dobiegł końca turniej grupy C World Grand Prix. W chińskim Ningbo triumfowały gospodynie. Podczas ostatniego dnia rywalizacji oba spotkania kończyły się w tie-breaku. Chinki pokonały ekipę Rosji, zaś Dominikana zwyciężyła z Koreą Południową.

Dominikanki rozpoczęły spotkanie punktem zdobytym przez Altagracię Mambru, ale kilka chwil później to Azjatki po dwóch punktowych blokach prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Powrót na boisko okazał się owocny dla siatkarek z Dominikany, które najpierw wyszły na prowadzenie 12:11, a na drugiej przerwie technicznej ich przewaga wynosiła już trzy oczka. Mimo odrobienia dwóch punktów po wznowieniu gry, Koreankom nie udało się już zagrozić zawodniczkom z Ameryki Południowej, które wygrały do 22.

O secie drugim Azjatki zapewne wołałyby zapomnieć, bowiem już w otwarciu ich rywalki prowadziły 4:1. Pomimo doprowadzenia przez Koreanki do remisu 5:5, to siatkarki z Dominikany schodziły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:6. Duża ilość błędów własnych Azjatek znacznie ułatwiała zadanie siatkarkom z Ameryki Południowej, które na drugiej przerwie technicznej miały siedmiopunktową przewagę (16:9). Od tego momentu, Koreankom udało się zdobyć zaledwie trzy oczka.

Azjatki rozpoczęły seta trzeciego od wypracowania dwupunktowej przewagi (3:1). Na pierwszą przerwę techniczną schodziły prowadząc 8:7, by po chwili rozpocząć zwiększanie dystansu dzielącego je od rywalek. Dzięki dobrej zagrywce oraz skutecznej grze w ataku i bloku, podopieczne trenera Lee zakończyły rywalizację z siedmiopunktową przewagą (25:18).

Czwarty set był znacznie bardziej wyrównany. Dominikanki uzyskały w otwarciu prowadzenie 7:4, lecz kilka chwil później ich rywalki doprowadziły do remisu i zaciętej walki. Na drugiej przerwie technicznej Koreanki prowadziły 16:14. Po wznowieniu siatkarki z Ameryki Południowej wyrównały stan rywalizacji (17:17) i doprowadziły do ponownej walki punkt za punkt. W końcówce lepsze okazały się Azjatki, które po autowym ataku De La Cruz wygrały 26:24.

Dominikanki rozpoczęły tie-breaka od mocnego uderzenia. Uzyskaną przy stanie 6:2 przewagę utrzymały do zmiany stron. Po wznowieniu Koreanki zdobył trzy punkty z rzędu (8:7), a po chwili doprowadziły do remisu (10:10). Jednak od tego momentu punkty zdobywały już tylko siatkarki z Ameryki Południowej, które dzięki temu zwyciężyły w swym ostatnim spotkaniu podczas turnieju z Ningbo.

Korea Płd. – Dominikana 2:3
(22:25, 12:25, 25:18, 26:24, 10:15)

Korea: Kim M. (20 pkt.), Yeum (3), Kim Y. (22), Yang (11), Kim S. (6), Bae (3), Kim Hae (L) oraz Oh, Kim Hye, La, Kim Hee
Dominikana: Vargas (16 pkt.), Cabral (15), Echenique (1), Rogdiguez (4), Mambru (13), De La Cruz (20), Castillo (L) oraz Caso, Marte, Rodrigugz J. (4)

Obydwa zespoły rozpoczęły spotkanie bardzo agresywnie. Na pierwszej przerwie technicznej Rosjanki prowadziły 8:7. Wyrównana walka trwała do stanu 13:13, wtedy to atak Li Juan i dwa Xue Ming dały Chinkom trzypunktową przewagę na drugiej przerwie technicznej (16:13). Sbornej udało się jednak straty odrobić i ponownie doprowadzić do walki punkt za punkt. Od stanu 23:22, Rosjanki zdobyły kolejno trzy punkty (blokiem Olgi Fateevej i atakami Tatiany Koshelevej ) i to one cieszyły się ze zwycięstwa w pierwszym secie.

Chinki wypracowały w otwarciu seta kolejnego dwupunktową przewagę (4:2), a na pierwszą przerwę techniczną schodziły prowadząc 8:7. Zawodniczkom z Kraju Środka udało się zwiększyć dystans dzielący je od rywalek dopiero przy stanie 21:17. Wtedy to szkoleniowiec Sbornej, Vladimir Kuzyutkin poprosił o czas, a jego podopieczne po powrocie na boisko zmniejszyły straty do jednego oczka (23:22). Azjatki nie pozwoliły im jednak na odebranie sobie zwycięstwa w secie, który zakończył się mocnym atakiem Wang Yimei.

Wyrównana walka w otwarciu seta trzeciego toczyła się do stanu 4:4. Wtedy to Chinki przejęły inicjatywę i zdobyły trzy punkty z rzędu. Na pierwszej przerwie technicznej ich przewaga wynosiła dwa oczka, a po kilku chwilach zmalała do zera (9:9). Ponowny zryw zawodniczek z Kraju Środka przyniósł im kolejno trzy oczka (12:9) i dwupunktową przewagę na drugiej przerwie technicznej (16:14). Kilka chwil później, gdy Chinki przegrywały 21:19 to jednak Cai Bin został zmuszony do poproszenia o czas. Nic to jednak jego podopiecznym nie pomogło, bowiem trzy następne akcje znów padły łupem Rosjanek. Azjatkom udało się jeszcze obronić jedną piłkę setową. Drugą szansę Sbornej wykorzystała Ekaterina Gamova, która silnym zbiciem zdobyła 25 punkt dla swojego zespołu.

Siatkarki z Kraju Środka rozpoczęły budowanie przewagi nad rywalkami już od pierwszych piłek czwartego seta. Na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:5 i nie zamierzały na tym poprzestać, a dobra gra blokiem i w przyjęciu znacznie im to zadanie ułatwiała. Z każdą kolejną akcją gospodynie zwiększały dystans dzielący je od rywalek, który na drugiej przerwie technicznej wynosił już siedem oczek. Chinki nie pozwoliły Sbornej na przejęcie inicjatywy do końca seta, dzięki czemu wygrały 25:14.

Znajdujące się na fali wznoszącej Azjatki pewnie rozpoczęły ostatnią partię spotkania. Przy zmianie stron prowadziły 8:5, a po wznowieniu gry swą przewagę powiększyły o sześciu punktów (14:8). Rosjankom udało się jeszcze obronić pierwszą piłkę meczową. W kolejnej akcji górą były Chinki, które po ataku Wang mogły cieszyć się ze zwycięstwa 15:9.

Chiny – Rosja 3:2

(23:25, 25:23, 20:25, 25:14, 15:9)

Chiny: Li (7pkt.), Xue (20), Ma (9), Wang Y. (30), Wei (2), Yin (11), Wang Q. (L) oraz Xu (1), Chu (5)
Rosja: Borodakova (6 pkt.), Murtazaeva (6), Fateeva (16), Gamova (17), Sheshenina (2), Kosheleva (27), Kabeshova (L) oraz Makarova (3), Zhadan (3), Starodubova