Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Beach Ball Tour: Wygrali w Portugalii, wygrali i w Ustce

Beach Ball Tour: Wygrali w Portugalii, wygrali i w Ustce

x - [stare] Beach Ball Tour Ustka 2009

Trzeci turniej eliminacyjny Beach Ball Tour w Ustce wygrali zawodnicy, którzy do finału musieli przebijać się aż od piątkowych eliminacji. Zaledwie siedemnastoletni Mistrzowie Europy pokonali dużo bardziej doświadczonych od siebie rywali.

Niedzielne rozgrywki w Ustce rozpoczęły się od dwóch meczy ćwierćfinałowych. Już na tym etapie byliśmy świadkami pierwszej tego dnia sportowej niespodzianki. Młodzi zawodnicy Piotr Kantor i Bartosz Łosiak pokonali po tie-breaku 2:1 (21:18, 19:21, 15:10) zdecydowanie wyżej notowanych Kamila Łyczko i Adama Łukasika.

Jak się okazało był to dopiero początek atrakcji usteckiego turnieju. W półfinale Mistrzowie Europu do lat 18 zmierzyli się z Damianem Lisieckim i Dominikiem Witczakiem – aktualnymi Mistrzami Polski w Siatkówce Plażowej. Młodzi zawodnicy stosunkowo gładko pokonali utytułowanych „plażowiczów" 2:0 (24:22, 21:11) i to oni awansowali do finału rozgrywek.

W drugim półfinale Tomasz Wieczorek, grający w tym tygodniu z Patrykiem Foglem, pokonał w trzech setach (ale przy bardzo dużej przewadze w tie-breaku) Marcina Nowaka i Emila Siewiorka (19:21, 21:14, 15:3).

Na tego ostatniego zawodnika w Ustce nałożono karę finansową. – Emil Siewiorek został ukarany przez Komisarza na wniosek sędziów, którzy wpisali do protokółu wulgarne zachowanie tego zawodnika i używanie słów niecenzuralnych przy podpisywaniu protokółu po meczu ćwierćfinałowym – wyjaśnił Grzegorz Sołtysiak, sędzia główny turnieju w Ustce. – Warunkiem dopuszczenia tego zawodnika do kolejnych zawodów jest wpłacenie tej kwoty do Polskiego Związku Piłki Siatkowej – dodał sędzia.

Mecz o 3.miejsce:

W meczu o 3. miejsce spotkali się więc Dominik Witczak Damian Lisiecki – aktualni Mistrzowie Polski, z Emilem Siewiorkiem i Marcinem Nowakiem – zdobywcą tego tytułu sprzed kilku lat.

Witczak i Lisiecki mocno rozpoczęli to spotkanie. Pierwsza zmiana stron nastąpiła przy ich trzypunktowym prowadzeniu. Do stanu 8:2 Siewiorek i Nowak byli jedynie tłem w tym pojedynku. Kilka prostych błędów pary Parkietu Hajnówka i dodatkowo dwa widowiskowe bloki Marcina Nowaka wyrównały nieco przebieg tej partii (8:6). Po przerwie technicznej (12:9) Witczak i Lisiecki ponownie zaczęli „odjeżdżać" swoim rywalom. Ich przewaga rosła z każdą piłką (16:11). Nowak i Siewiorek nie chcieli jednak oddać tego seta bez walki. Reprezentacyjny środkowy bloku skutecznie wykorzystywał swój wzrost i precyzyjną zagrywkę, po raz kolejny doganiając przeciwników (16:15). Jak się okazało, był to jedynie kolejny słabszy okres gry Lisieckiego i Witczaka. Do końca tej partii pozwolili oni swoim rywalom zdobyć już tylko jeden, jedyny punkt (21:16).

Przebieg drugiego seta był już zdecydowanie mniej dynamiczny i do połowy tej partii wynik oscylował w okolicach remisu. Dopiero przy stanie 12:10 Witczakowi i Lisieckiemu udało się objąć nieznaczne prowadzenie. Wynik 18:14 mógł powoli zapowiadać koniec tego spotkania, jednak kolejny gorszy okres aktualnych Mistrzów Polski pozwolił Siewiorkowi i Nowakowi na wyrównanie 20:20. Dwupunktową przewagę, wymaganą do wygrania tej partii, jako pierwsi osiągnęli Witczak i Lisiecki (23:21) i to oni stanęli na najniższym stopniu podium.

Witczak/Lisiecki – Nowak/Siewiorek 2:0
(21:16, 23:21)

Finał:

W finale spotkały się pary, których jeszcze nie widzieliśmy na turniejach Beach Ball Tour 2009. Tomasz Wieczorek, grający tym razem z Patrykiem Foglem stanął naprzeciw Mistrzów Europy do lat 18 z Portugalii.

Siedemnastolatkowie, którzy grają ze sobą dopiero pierwszy sezon, bez kompleksów toczyli wyrównany bój z dużo bardziej doświadczonymi rywalami (10:10) Kantor i Łosiak ani na moment nie oddali prowadzenia w tej partii, utrzymując jedno-, dwupunktową przewagę. Najwyższe prowadzenie (18:14) uzyskali w dość nietypowy sposób. Tomasz Wieczorek dobrowolnie przyznał się do błędu, jaki popełnił podczas wykonywania bloku. Takie zachowanie siatkarza, kibice zasiadający na trybunie w Ustce nagrodzili gromkimi brawami. W końcówce seta widać było jednak pewną nerwowość w grze Kantora i Łosiaka. Ich proste błędy doprowadziły do wyrównania 19:19. Ostatnie piłki udowodniły jednak, że mimo młodego wieku, potrafią oni zachować zimną krew nawet w najtrudniejszych momentach. Para, już wtedy będąca sensacją usteckiego turnieju, wygrała pierwszy set meczu finałowego 21:19.

W drugiej partii Kantor i Łosiak od samego początku chcieli pokazać, kto zasługuje na najwyższy stopień podium. Zaczęli od prowadzenia 3:0.Po raz pierwszy zmienili strony boiska przy stanie 5:2 i już do końca nie pozwolili parze Fogel/Wieczorek wyrównać wyniku w tym secie. Mistrzowie Europy wykazali się nie tylko niezwykłymi umiejętnościami technicznymi i ogromną pomysłowością, ale przede wszystkim spokojem i opanowaniem, którego pozazdrościć mogliby im niejedni doświadczeni zawodnicy. Ich precyzyjne zagrania i widowiskowa gra w obronie wzbudzała duże zainteresowanie kibiców. Przekładało się to także na wynik finałowego spotkania. Kantor i Łosiak wygrali drugą partię 21:16, a cały mecz 2:0 i to oni okazali się najlepsi podczas ostatniego turnieju eliminacyjnego Beach Ball Tour w Ustce.

Kantor/Łosiak – Wieczorek/Fogel 2:0
(21:19, 21:16)

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak tydzień temu zdobyli tytuł Mistrzów Europy do lat 18. Teraz czekają na decyzję Polskiego Związku Piłki Siatkowej w sprawie ich występu w finale Mistrzostw Polski w Niechorzu.