Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > MŚ Juniorów: Druga porażka Polaków

MŚ Juniorów: Druga porażka Polaków

x - [stare] Mistrzostwa świata juniorów 2009

Drugi dzień Mistrzostw Świata Juniorów ponownie nie był szczęśliwy dla naszych młodych reprezentantów. Biało-czerwoni po raz kolejny przegrali po tie-break'u, tym razem okazali się słabsi od reprezentacji Rosji. Polacy stracili szansę awansu do ósemki.

Polacy nie zaczęli zbyt dobrze spotkania z reprezentacją Rosji. Na pierwszej przerwie technicznej podopieczni Stanisława Gościniaka przegrywali 5:8. Jednak kilka akcji później biało-czerwonym, głównie dzięki dobrej grze Jana Króla, udało się doprowadzić do remisu 9:9. Przez następne kilka akcji walka toczyła się punkt za punkt, jednak to Polacy zeszli na drugą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem. Po czasie technicznym Rosjanie wzięli się ostro do pracy i wyszli na prowadzenie. Po udanym bloku biało-czerwonym udało się wyrównać. W dalszej fazie seta trwała zażarta walka. Podopieczni Stanisława Gościniaka mieli nawet piłkę setową, ale nie zdołali jej wykorzystać. Ostatecznie Rosjanie zwyciężyli w premierowej odsłonie 32:30. Najwięcej punktów w tym secie dla Polski zdobyli Jan Król – 7 oraz Wojciech Kozłowsk i – 4.

Mimo, iż podopiecznym Stanisława Gościniaka udało się wyjść na początku drugiej partii na prowadzenie 4:1, to Rosjanie starali się odrobić straty. Na pierwszej przerwie technicznej przewaga Polaków zmalała do dwóch oczek (8:6). Następnie obie drużyny zdobywały punkty naprzemiennie. Jednak po udanym bloku Rosjanom udało się doprowadzić do remisu po 14. Po chwili biało-czerwoni znów prowadzili (17:15), ale ponownie nie udało im się utrzymać wypracowanej przewagi (18:18). Jednak ambitnie grający podopieczni Stanisława Gościniaka zdobyli pięć oczek z rzędu (23:18) i wypracowanej przewagi nie oddali już do końca seta. W tej odsłonie ponownie najwięcej oczek dla biało-czerwonych zdobył Jan Król – 6 i Mateusz Jasiński – 4.

Początek trzeciego seta był bardzo wyrównany. Jednak to podopiecznym Stanisława Gościniaka udało się uzyskać dwa punkty przewagi (8:6). Po czasie technicznym ich przewaga jeszcze wzrosła (11:7, 16:9). Rosjanie nie potrafili zbliżyć się do Polaków, a nasi reprezentanci grali bardzo skutecznie. Pod koniec seta przewaga Króla i spółki wzrosła do ośmiu oczek (22:14). Ostatecznie biało-czerwoni wygrali trzecią odsłonę 25:16, a najskuteczniejszymi w niej polskimi zawodnikami byli Karol Kłos – 5 punktów oraz Jan Król – 4 oczka.

Niestety początek czwartej partii nie był zbyt udany dla biało-czerwonych, bowiem Rosjanie już na początku uzyskali przewagę (3:0). Na pierwszej przerwie technicznej rywale Polaków prowadzili 8:5. Jednak podopiecznym Stanisława Gościniaka udało się wyrównać po 12. Następnie walka toczyła się punkt za punkt. Jednak w końcówce to Rosjanie odskoczyli Polakom na dwa oczka i tej przewagi już nie zmarnowali, wygrali seta 25:22 i doprowadzili do tie breaka. W czwartej odsłonie najwięcej oczek dla naszego zespołu zdobyli: Karol Kłos – 4, Jan Król – 3 i Łukasz Wiśniewski – 3.

Piąty set zaczął się fatalnie dla Polaków, bowiem już po kilku akcjach przegrywali 6:1. Niestety biało-czerwonym nie udało się już odrobić strat i ostatecznie ulegli Rosjanom 2:3. Okazało się że w Indiach największą zmorą podopiecznych Stanisława Gościniaka są przegrane tie breaki, które zamknęły drogę naszym reprezentantom do czołowej ósemki.

Polska – Rosja 2:3
(30:32, 25:21, 25:16, 22:25,10:15)

Składy drużyn:
Polska: Król(20 pkt), Wiśniewski(8), Kłos(12), Jasiński(9), Kozłowski(11), Drzyzga(7), Zatorski (libero) oraz Włodarczyk(1), Krzywiecki i Konarski(11)

Rosja: Volvich(14 pkt), Semenov(5), Shcherbinin(13), Bezrukov(5), Moskvin,(3) Burtsen(12), Obmochaev (libero) oraz Chervyakov(2), Kalandadze(16), Markin(15), Shishkin i Kobzar

Powiedzieli po meczu:
Vladimir Kondra (trener reprezentacji Rosji): – Moje zmiany w trakcie meczu uratowały spotkanie. Oczywiście to był trudny mecz. Volvich był zmęczony po jednym, dwóch atakach, dlatego postanowiłem ściągnąć go z boiska. Markin dał znakomitą zmianę. Wysoka temperatura w hali dała się we znaki wszystkim zawodnikom, dlatego przegraliśmy dwa sety i byliśmy w opałach.

Valentin Bezrukov (kapitan reprezentacji Rosji): – Było gorąco i ciężko. Po kilku zmianach nasz gra poprawiła się.

Stanisław Gościniak (trener reprezentacji Polski): – Mamy problem z kontuzjami. Mój zespół grał o niebo lepiej przeciwko Rosji niż we wczorajszym spotkaniu. Kilka błędów w końcówkach pierwszego i czwartego seta przyczyniło się do naszej porażki.

Maciej Krzywiecki (kapitan reprezentacji Polski): – Rosyjski blok był nie do przejścia. To był dobry mecz, ale kilka naszych błędów w kluczowych momentach zadecydowało o porażce.