Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Zdecydowane zwycięstwo Holandii

WGP: Zdecydowane zwycięstwo Holandii

World Grand Prix

W drugim spotkaniu, rozgrywanego w Kielcach turnieju w ramach WGP, zwycięstwo odniosły Holenderki, które w dniu jutrzejszym będą rywalkami Polek. Drużyna „pomarańczowych" zdecydowanie górowała nad Japonkami, pewnie wygrywając 3:0.

Set pierwszy rozpoczął się od autowego ataku Kurihary, a atak C.Staelens dał Holenderkom prowadzenie 3:0, które je spokojnie utrzymywały (5:2, 6:3), dzięki atakom Flier . Na pierwszą przerwę techniczną „pomarańczowe" zeszły dzięki skutecznemu zbiciu ze środka Wensink – (8:4). Po powrocie na parkiet nadal wyraźna była przewaga Holenderek (10:5), którym rywalki pomagały autowymi atakami. Świetne zbicie Sakashity dało Japonkom ósmy punkt (12:8), jednak udany blok i kontra w wykonaniu C.Staelens, wyprowadziły „pomarańczowe" na prowadzenie 14:8. Na drugą przerwę techniczną oba zespoły zeszły po autowym ataku Sakashity – 16:9. Po powrocie na boisko gra nadal toczyła się pod dyktando Holenderek, a atak z drugiej piłki Kim Staelens dał im dziewięciopunktowe prowadzenie – 20:11. Wygrana długa wymiana i skuteczny blok dały Holenderkom piłkę setową. Pierwszą, dzięki atakowi Araki , Japonki obroniły. Drugą szansę już zmarnowały, zbijając w aut. Tym samym „pomarańczowe" wygrały seta 25:13.

Wynik w drugim secie otworzyła świetnym atakiem Flier (1:0), ale zagrywka w siatkę tej zawodniczki dała Japonkom prowadzenie 3:2. Kolejne błędy Azjatek i skuteczne kontry Holenderek podwyższyły ich przewagę (7:3), a blok na Kuriharze sprowadził oba zespoły na pierwszą przerwę techniczną – 8:3. Przy stanie 9:4 o czas poprosił trener Japonek. Przerwa nie podziałała jednak na jego podopieczne, a kolejny skuteczny atak Flier dał Holenderkom prowadzenie 12:5. Trzy punkty z rzędu Japonek zmusiły selekcjonera „pomarańczowych" do wzięcia czasu – 12:8. Po nim gra wyrównała się, dzięki zdecydowanie lepszej postawie Azjatek (14:12), jednak na drugą przerwę techniczną to Holenderki prowadziły 16:13, po autowym ataku Kurihary. Po powrocie na pakiet świetnie zaatakowała Wensink – 18:14 – co zmusiło trenera Japonek do poproszenia o 30 sekund przerwy dla swojego zespołu. Po nim nadal to Holenderki górowały na boisku (21:16). Walka punkt za punkt doprowadziła „pomarańczowe" do pierwszej piłki setowej, po bloku na Saori, a punkt z zagrywki Flier, zakończył seta – 25:19.

Trzecią partię od ataku w aut rozpoczęły Azjatki, a po zbiciu Huurman było 3:2 dla Holenderek. Wyrównany początek i walka punkt za punkt sprawiła, że kibice, którzy pozostali w kieleckiej hali mogli oglądać naprawdę bardzo dobrą siatkówkę. Na pierwszej przerwie technicznej to Japonki prowadziły 8:6 . Po powrocie na parkiet udane kontry i atak C.Staelens, dał Holenderkom remis, po 9. Kolejne skuteczne akcje tej zawodniczki zmusiły trenera Azjatek do wzięcia czasu. Jego zespół przegrywał 11:9. Powrót Japonek na boisko był bardzo dobry, bliskie były wyrównania. Holenderki jednak szybko wróciły do swojej skutecznej gry – 14:11. Blok Takeshity na Flier i as Sakashity dały Japonkom upragniony remis, po 15. Po drugiej przerwie technicznej „pomarańczowe" odbudowały swoją przewagę (18:15), co zmusiło trenera Azjatek do wzięcia czasu. Dwudziesty punkt dał holenderki  zdobyły po  błędzie w ataku Saori (20:16). Mimo ofiarnej walki Japonki nie były w stanie dojść rywalek, co skutecznie uniemożliwiały im błędy własne i dobra dyspozycja Holenderek – 23:19. Seta zakończył atak zdecydowanie najlepszej siatkarki „pomarańczowych" – C.Staelens – 25:20, co dało im zwycięstwo 3:0 w całym spotkaniu.

Holandia – Japonia 3:0

(25:13, 25:19, 25:20)

Holandia: Kim Staelens, Hurman, Chaone Staelens, Grothues, Wensink, Flier, van Tienen (L)

Japonia: Kurihara, Okano, Shiji, Araki, Kimura, Sakashita, Sano (L) oraz Takeshita, Kano, Yamaguchi, Hamaguchi

Manon Flier (kapitan reprezentacji Holandii): – Tylko w trzecim secie miałyśmy trochę problemów ze zwycięstwem, poza tym cały czas kontrolowałyśmy mecz. Był to nasz pierwszy mecz w turnieju i same do końca nie wiedziałyśmy w jakiej dyspozycji jesteśmy. Dlatego bardzo się cieszymy i jesteśmy szczęśliwe bo grałyśmy na dobrym poziomie.

Erika Araki (kapitan reprezentacji Japonii): – Nic nie mogłyśmy dziś zrobić, ale to dopiero pierwsze spotkanie i będziemy się starały, by kolejne kończyły się naszymi zwycięstwami.

Masayoshi Manabe (trener reprezentacji Japonii): – To było nasze pierwsze spotkanie i moje siatkarki były bardzo zdenerwowane. Jeśli chodzi o przeciwniczki to znakomicie dziś serwowały i tym elementem sprawiły nam najwięcej kłopotów.

Selinger Avital (trener reprezentacji Holandii): – Jak mówił mój przedmówca bardzo dobrze zagrywaliśmy. Również gra w obronie była na dobrym poziomie a moje siatkarki cały czas były bardzo skoncentrowane. Jestem bardzo zadowolony.