Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Beach Ball Tour: Fijałek i Prudel zdobywają plażę w Ustroniu Morskim

Beach Ball Tour: Fijałek i Prudel zdobywają plażę w Ustroniu Morskim

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel

Kolejny wietrzny finał turnieju eliminacyjnego Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn zakończył się zwycięstem pary Grzegorz Fijałek / Mariusz Prudel. Prowadzący w rankingu Klimek i Szternel, tym razem znaleźli się poza podium.

Po raz kolejny ostatni dzień turnieju Beach Ball Tour przywitał siatkarzy wiatrem i deszczem. Niedzielne zmagania rozpoczęły się od wyłonienia czwórki półfinalistów. W pierwszym spotkaniu Sińczak i Matusiak pokonali 2:0 (21:19, 21:11) parę Krymarys/Orman . W drugim – wyeliminowani z dalszej gry zostali Witczak i Lisiecki , którzy po tie-breaku przegrali z parą Siewiorek/Nowak . – Siewiorek i Nowak grają niską piłką i w ten sposób wykorzystali panujące warunki. Dominik Witczak potrzebuje natomiast wyższej wystawy i przy tej pogodzie nie zdążał do piłek – opowiadał o tym meczu Henryk Darocha , sędzia główny turnieju w Ustroniu Morskim.

W pierwszym półfinale spotkali się Grzegorz Klimek i Rafał Szternel z Tomaszem Sińczakiem i Rafałem Matusiakiem. Prowadzący obecnie w rankingu Klimek i Szternel przegrali to spotkanie 0:2 (19:21, 11:21). Drugi mecz półfinałowy również zakończył się wysokim prowadzeniem jednej ze stron. Fijałek i Prudel pokonali w dwóch setach Emila Siewiorka i Marcina Nowaka (21:19, 21:9). – Nie każdy potrafi grać na tak silnym wietrze. Dodatkowo pod koniec zawodnikom siadła zagrywka pod wiatr i tym sposobem pierwszy półfinał zakończył się do 21:11, a drugi 21:9 w drugich setach – tłumaczył wyniki sędzia główny.

Mecz o 3. miejsce:

Przebieg spotkania o 3. miejsce, podobnie jak w Krynicy Morskiej, dyktował deszcz i wiatr. Te warunki zdecydowanie bardziej sprzyjały parze Siewiorek/ Nowak. Ich przewaga w pierwszym secie rosła z każdą piłką ( 4:3, 10:7, 20:11). Klimek i Szternel wyraźnie mieli trudności z opanowaniem gry i przegrali pierwszą partię 13:21.

W drugim secie liderzy rankingu złapali przysłowiowy wiatr w żagle. Grzegorz Klimek zaczął wykorzystywać atut silnej zagrywki i seriami zdobywał punkty właśnie tym elementem (9:3). Role na boisku odwróciły się jednak wraz ze zmianą stron. Siewiorek i Nowak nie tylko wyrównali stan seta, ale wyszli na prowadzenie 13:11. W drugiej części tej partii gra do ostatnich piłek oscylowała w okolicach remisu. W końcówce lepsi okazali się jednak Klimek i Szternel wygrywając 21:18 i doprowadzając tym samym do tie-breaka.

W secie prawdy początek należał ponownie do pary z Łodzi. Ich rywale pozwolili im jednak na zdobycie zaledwie czterech punktów, po czym przejęli kontrolę nad przebiegiem spotkania (10:4). Zarówno Emil Siewiorek, jak i Marcin Nowak, bardzo dobrze wykorzystywali silnie wiejący wiatr i swoją mocną zagrywkę. Tie-break zakończył się zwycięstwem byłego środkowego reprezentacji Polski i jego partnera 15:10.

Klimek/Szternel – Siewiorek/Nowak 1:2
(13:21, 21:18, 10:15)

Finał:

Podczas finału wiatr również płatał figle grającym zawodnikom. Nieprzewidywalne zachowanie piłki w powietrzu niezmiernie utrudniało rozgrywanie akcji. Wydawać by się mogło, że lepiej w tych warunkach radzili sobie Sińczak i Matusiak, ale w pierwszym secie żadnej ze stron nie udało się zdobyć przewagi większej niż trzy punkty (17:14 dla pary Sińczak/Matusiak). Bardzo nerwowa końcówka tej partii wyłoniła zwycięzcę (Sińczak/Matusiak) dopiero przy stanie 25:23.

Drugi set należał już tylko i wyłącznie do pary Fijałek/Prudel. Grzegorz Fijałek męczył rywali mocną zagrywką, nie pozwalając im na rozgrywanie akcji , a także zdobywając punkty bezpośrednio tym elementem (13:5). Błędy Sińczaka i Matusiaka sprawiły, że druga partia zakończyła się stosunkowo szybko (21:10), a o zwycięstwie w turnieju w Ustroniu Morskim miał zadecydować tie-break.

Trzeci set podgrzał atmosferę wśród kibiców zgromadzonych wokół boiska. Do samego końca nikt nie podjąłby się wyłonienia zwycięzcy tego pojedynku. Fijałek i Prudel dopiero przy stanie 13:11 zaczęli przechylać szalę zwycięstwa na swoją stronę. Para, która pechowo nie dograła do końca pierwszego turnieju eliminacyjnego, w Ustroniu Morskim okazała się najlepsza (15:13).

Fijałek/Prudel – Matusiak/Sińczak 2:1
(23:25, 21:10, 15:13)

*fot. Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel (siatka.org)