Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Rozbieżności w ocenie zdrowia Michała Winiarskiego

Rozbieżności w ocenie zdrowia Michała Winiarskiego

fot. archiwum

Jeszcze rano niemal pewnym wydawało się, że Michał Winiarski zakończył już niestety w tym roku sezon reprezentacyjny. Tymczasem reprezentacyjny lekarz twierdzi, że polski przyjmujący zdąży odzyskać zdrowie przed turniejem kwalifikacyjnym do mistrzostw świata.

Mecze rozegrane przez Polaków w tegorocznej Lidze Światowej pokazały, że bez podstawowych zawodników nie poradzimy sobie na międzynarodowych imprezach. Dlatego priorytetem dla polskiej kadry przed turniejem w Gdyni (14-16 sierpnia) będzie umiejętne wkomponowanie do zespołu tych, którzy do tej pory odpoczywali. Oprócz kwestii zgrania z młodszą częścią zespołu liderzy biało-czerwonych martwią się także o to, czy uda się doprowadzić do porządku nadszarpniętą kondycję fizyczną.

W składzie szerokiej kadry ogłoszonej przez Daniela Castellaniego znaleźli się, rzecz jasna, Sebastian Świderski czy Michał Winiarski. Nie jest jednak pewne, z kogo argentyński szkoleniowiec będzie mógł faktycznie skorzystać w najważniejszych meczach. Największą niewiadomą jest udział Winiarskiego, który jeszcze wczoraj przebywał na badaniach diagnostycznych we Włoszech.

Więcej światła na kłopoty naszego reprezentacyjnego przyjmującego rzucił nowy lekarz kadry, doktor Jan Sokal.Problem Michała może wyglądać na dość skomplikowany, lecz od strony medycznej nie jest to poważny przypadek. Na obecne przeciążenie barku nałożyła się stara kontuzja, dotycząca mięśnia grzebieniowego również w tym samym stawie. Z powodu rozbieżnych diagnoz zdecydowaliśmy się skorzystać z pomocy klubowych lekarzy zawodnika. Dlatego leczy się on obecnie we Włoszech. Mogę powiedzieć, że jest w dobrych rękach, bo prowadzi go doktor Porcellini, jeden z najlepszych specjalistów od urazów barku w Europie – uspokaja reprezentacyjny medyk.

Zapytany o prawdopodobny termin powrotu „Winiara" do gry, doktor Sokal przynosi optymistyczne wieści. – Liczymy na to, że w ciągu kilku tygodni Michał wróci do formy. Oceniam, że wystąpi w eliminacjach do mistrzostw świata i to bez zażywania środków przeciwbólowych – dodaje.

Brak powołania dla Pawła Zatorskiego nie stanowił wielkiej niespodzianki. Młodego reprezentanta Polski czekają ważne występy w kadrze juniorów, a trenerowi Castellaniemu w zupełności wystarczą doświadczeni Krzysztof Ignaczak i Piotr Gacek. Dość sensacyjnie wypadły za to nominacje dla środkowych, bo selekcjoner zdecydował się postawić na młodego Karola Kłosa, a zrezygnował z doświadczonego Wojciecha Grzyba.

W sprawie głos zabrał sam zawodnik. – Odbyłem z Castellanim długą rozmowę i wyjaśniliśmy sobie sytuację. Na moją prośbę, z przyczyn osobistych, trener odstąpił od powoływania mnie do kadry – wyjaśnia Wojciech Grzyb.

Rzadko zdarza się, że to zawodnik rezygnuje z gry w reprezentacji. Można przypuszczać, że siatkarz Resovii Rzeszów nie czuł się na siłach rywalizować z młodszymi od siebie kolegami. Pewne jest natomiast to, że najbliższy miesiąc, jaki pozostał do wznowienia przygotowań w klubie, Grzyb zamierza przeznaczyć na solidny urlop.

Kadra przebywa natomiast na zgrupowaniu w Bełchatowie. W weekend siatkarze dostaną wolne, ale już od poniedziałku czekają ich kolejne treningi. Bo przecież porażka w eliminacjach do mistrzostw świata nie wchodzi w grę…Autorem tekstu jest Andrzej Mitek (Sport)


W piątek powinniśmy się dowiedzieć, co dolega Michałowi Winiarskiemu – mówi menadżer zawodnika Ryszard Bosek. Na razie 26-letni siatkarz ma minimalne szanse na to, by wystąpić w czekających naszą kadrę rozgrywkach – w połowie sierpnia w Gdyni zespół trenera Daniela Castellaniego walczyć będzie o awans do przyszłorocznych mistrzostw świata, natomiast we wrześniu zagra w mistrzostwach Europy.

Wydawało się że problem zniknął. Niestety podczas ćwiczeń ból się znowu pojawił – mówi Bosek. Winiarski od kilku dni przebywa na konsultacjach u włoskich lekarzy (w Polsce były rozbieżności w diagnozach). Ma naderwany mięsień barku i może się okazać, że potrzebna będzie operacja. – Na obecne przeciążenie barku nałożyła się stara kontuzja, w tym samym stawie – twierdzi lekarz kadry Jan Sokal.

Michał we wtorek pojechał do Włoch – mówi Jerzy Winiarski, ojciec siatkarza. – Ma nadciągnięte przyczepy mięśni barkowych. Po pierwszych badaniach we Włoszech lekarze zalecili mu specjalną dwutygodniową rehabilitację, zestaw ćwiczeń, które mają pomóc w wyleczeniu tej kontuzji. Podobnie jak w przypadku kontuzji kręgosłupa włoscy specjaliści odradzają operację. Teoretycznie Michał może zagrać, ale groziłoby to zerwaniem przyczepów i wówczas operacja mogłaby się okazać już niezbędna.

źródło: pomorska.pl, sport.pl, sports.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-07-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved