Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Piotr Makowski: Jestem optymistą

Piotr Makowski: Jestem optymistą

fot. archiwum

- Musimy popracować nad regularnością, a poza tym, warto pamiętać o kłopotach zdrowotnych zawodniczek. Tylko w Rzeszowie urazów nabawiły się Anna Barańska oraz Dorota Świeniewicz - przyznaje Piotr Makowski, szkoleniowiec Centrostalu i drugi trener reprezentacji.

Kadra siatkarek wywalczyła w Rzeszowie awans do przyszłorocznych mistrzostw świata w Japonii. Sukces nie przyszedł jednak łatwo. Ciężko było zwłaszcza w pierwszym meczu z Belgią, który nasz zespół wygrał 3:2…

Wiele zespołów gra coraz lepiej, poziom się wyrównał. W Belgii procentuje specjalny program szkolenia młodzieży, który wprowadzono w 2003 roku. Najważniejsze jednak, że zrealizowaliśmy cel i awansowaliśmy. Gdy graliśmy dobrze, to nie było co „zbierać". Musimy popracować nad regularnością. Poza tym, warto pamiętać o kłopotach zdrowotnych zawodniczek. Tylko w Rzeszowie urazów nabawiły się Anna Barańska i Dorota Świeniewicz.

Środkowa Agnieszka Bednarek mówiła, że po meczu z Belgią zawodniczki usłyszały ostre słowa od trenera Jerzego Matlaka…To nie były obraźliwe słowa. Miały jedynie na celu zmobilizowanie zespołu do lepszej gry. I przyniosło to swój efekt.

Jakie były Pana obowiązki podczas meczów?

Przed meczem pomagam rozgrywającym w rozgrzewce. W trakcie spotkania jestem w kontakcie ze statystykiem Maciejem Kosmolem (pracował kiedyś w Centrostalu – red.). W przerwach przekazuję spostrzeżenia zawodniczkom.

Miał Pan okazję obserwować treningi poprzedniego selekcjonera Marco Bonitty. Jakie są różnice w prowadzeniu zajęć przez Włocha i Jerzego Matlaka?

Szkoła włoska opiera się głównie na zajęciach w hali. Trener Matlak dotlenia organizmy siatkarek. Częściej wychodzimy na świeże powietrze, dzięki czemu treningi są bardziej urozmaicone.

Przed zawodniczkami cykl turniejów Grand Prix, odpowiednika męskiej Ligi Światowej. Dla kibiców najważniejsze są jednak mistrzostwa Europy, które we wrześniu odbędą się w Polsce. Oczekiwania są duże, fani chcą medalu. Zdążycie z przygotowaniami?

Jestem optymistą, chociaż kłopoty zdrowotne nie ułatwiają nam pracy. Brakuje m.in. Joanny Mirek, Katarzyny Skowrońskiej czy Katarzyny Skorupy. Jednak trzeba być dobrej myśli i pracować z tymi zawodniczkami, które są.

Porozmawiajmy o Centrostalu. Kadra zespołu jest niemal identyczna, jak w ubiegłym sezonie. Jest Pan zadowolony z tego składu?

Przy podpisywaniu kontraktów ograniczały nas finanse. Nie stać nas na reprezentantki Polski. Dość powiedzieć, że w kadrze A i B próżno szukać bydgoszczanek. Jednak cieszymy się z tego, co mamy. Najważniejsze, że trzon zespołu nie został zmieniony. Jeżeli po kontuzji do pełni formy powróci jeszcze Kinga Zielińska, to nie powinno być źle. Liczę też na zaangażowanie młodych siatkarek.

Centrostal zaczyna treningi 3 sierpnia. Do zespołu dołączy Pan dopiero w październiku, po mistrzostwach Europy?

Zgadza się. Wcześniej będę przyjeżdżał tylko na kilka dni, gdy czas mi na to pozwoli. Jestem jednak przekonany, że Waldemar Sagan (menedżer i wiceprezes klubu – red.) zadba o to, aby wszystko grało pod względem organizacyjnym i szkoleniowym. W tym czasie zajęcia poprowadzi drugi trener Rafał Gąsior. Wspólnie z Waldkiem i Rafałem układaliśmy plan treningów. Kibice mogą być spokojni. Zespół na pewno nie ucierpi na tym, że pracuję z reprezentacją Polski.

Na koniec porozmawiajmy o żużlu. Jest Pan wielkim entuzjastą czarnego sportu. Czy Polonii uda się awansować do play off?

Mam kilka dni wolnego i byłem na meczu z Włókniarzem Częstochowa. Szkoda, że nie udało się wywalczyć punktu bonusowego. Myślę, że naszym zawodnikom przeszkodził w tym deszcz, który zmienił nawierzchnię. Wierzę jednak, że zespół Zenona Plecha utrzyma się w ekstralidze. Bydgoscy kibice na to zasługują. Moim marzeniem jest, aby wrócił Tomek Gollob i zakończył karierę w Polonii.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Krzysztof Wypijewski, Express Bydgoski

źródło: Express Bydgoski

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-07-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved