Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Polki przegrały z USA

MŚ juniorek: Polki przegrały z USA

x - [stare] Mistrzostwa świata juniorek 2009

Reprezentacja Polski juniorek przegrała w II rundzie mistrzostw świata w Meksyku z USA 2:3 i miejsce 9. oddala się. Nasze siatkarki musza jutro pokonać Czechy i zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie H, by walczyć o miejsca 9-12.

Polki rozpoczęły spotkanie z ekipą USA od mocnych ataków Tamary Kaliszuk, która jeszcze przed I przerwą techniczną zanotowała na swoim koncie cztery "oczka". Mimo to prowadziły tylko jednym punktem, gdyż w zespole USA świetnie punktowała Amanda Dowdy. Dobre akcje Martałek i Wołosz pozwoliły Polkom wyjść na trzypunktowe prowadzenie (16:13). Nie trwało to jednak długo. Amerykanki doprowadziły do remisu po 17 i przez chwilę trwała walka punkt za punkt. Polki wyszły na prowadzenie 19:18 i od tego momentu rozpoczęły powiększanie przewagi. Świetnie grały Kaliszuk i Bryda. Biało-czerwone zwyciężyły 25:21.

Od początku drugiej partii obie ekipy popełniały sporo błędów. Mimo to Amerykanki podczas I przerwy technicznej prowadziły trzema punktami. Bardzo dobrze w ekipie USA zaczęła grać Olgard, dzięki której Amerykanki wyszły na prowadzenie 16:9. Polki od tego stanu zdobyły jedynie dwa punkty. Partię zakończył mocny atak Broekhuis.

Początek trzeciej partii był bardzo podobny do poprzedniego seta. Amerykanki dość szybko wyszły na trzupunktowe prowadzenie, które utrzymały do I przerwy technicznej. Tym razem jednak biało-czerwone zdołały doprowadzić do remisu po ataku i bloku Tamary Kaliszuk. Podczas II przerwy technicznej ekipa z USA prowadziła 16:15. Dobra praca Tokarskiej w bloku pozwoliła Polkom doprowadzić do remisu, a następnie wyjść na prowadzenie 21:18. Wynik rozstrzygnął się jednak dopiero po walce na przewagi. Lepsze okazały się Polki, które po ataku Kaliszuk wygrały 26:24.

Podobnie jak w poprzednich setach Amerykanki bardzo dobrze grały od początku seta. W czwartej partii wyszły na cztery punkty przewagi tuż przed I przerwą techniczną. Grały konsekwentnie, co pozwoliło im utrzymywać przewagę (13:9). Polki zareagowały dopiero w połowie seta, zmniejszając straty przed II przerwą techniczną (14:16). Jednak od tego momentu do ataku ruszyły rywalki, wśród których świetnie punktowały Hunt i Lilla Frederick. Ekipa USA wygrała czwartą partię 25:19.

Tie-breaka rozpoczęły blok Broekhuis i atak Hunt. Polki jednak nie odpuściły i trzymały z rywalkami kontakt punktowy. Dobrze spisywała się Maja Tokarska. Po zmianie stron boiska nastąpił zryw w drużynie amerykańskiej. Kluczowymi zawodniczkami były Olgard i Shaw, które doprowadziły do wygranej Stanów Zjednoczonych 15:11.

Oglądaliśmy wcześniej mecze USA i jesteśmy zaskoczeni, że wytrzymały cały mecz grając konsekwentnie na tak wysokim poziomie – powiedział po spotkaniu selekcjoner naszej reprezentacji, Zbigniew Krzyżanowski.Podsumowując to był bardzo dobry mecz.

Nie zagrałyśmy dziś dobrego spotkania – twierdzi Joanna Wołosz, kapitan naszego zespołu. – Poziom naszej gry jest różny. Jutro musimy walczyć o miejsca 9-12. Grałyśmy z Czeszkami wiele razy i znamy się wzajemnie bardzo dobrze.

Siatkarki Czech pokonały dziś 3:0 Wenezuelę i z kompletem zwycięstw prowadza w naszej grupie.

Polska – USA 2:3

(25:11, 11:25, 26:24, 19:25, 11:15)

Polska: Martałek (9), Kaliszuk (15), Bryda (8), Wołosz (6), Tokarska (14), Chmiel (11), Śliwa (libero) oraz Lisiecka, Pasznik, Pelc (3) i Bulbak

USA: Bateman (2), Broekhuis (12), Dowdy (15), Hunt (12), Shaw (6), Olgard (16), Black (libero) oraz Cook, Frederick (4) i Spelman (1)

Trwa również rywalizacja w grupach walczących o miejsca medalowe. Dziś awans do półfinału zapewniły sobie drużyny Brazylii i Bułgarii, które mają po dwa zwycięstwa na koncie. Dwie wygrane mają również Niemki, które jutro czeka mecz z gospodyniami turnieju. Na czwarte miejsce w półfinale najwięcej szans daje się Dominikanie.