Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ: Serbki i Niemki wygrały swoje grupy

Kwal. do MŚ: Serbki i Niemki wygrały swoje grupy

x - [stare] Mistrzostwa świata (K) 2010

Zakończyły się turnieje kwalifikacyjne do MŚ siatkarek rozgrywane w Almere i Suboticy. Pierwsze miejsca w swoich grupach wywalczyły Serbki i Niemki, oprócz nich do Japoni pojadą Holenderki i Chorwatki. Sprawa awansu rozstrzygnęła się już w sobotę.

Już po dwóch dniach turnieju było wiadomo, że Azerki i Słowenki nie mają szans na awans do Mistrzostw Świata 2010. Mimo to, podczas ostatniego dnia rywalizacji, rozegrały między sobą długie spotkanie. Patrząc jednak na przebieg poszczególnych setów, ciężko je zaliczyć do zaciętych i wyrównanych. W zasadzie jedynie w tie-breaku doszło do dłuższej wymiany punkt za punkt. W pozostałych drużyny wygrywały lub przegrywały znaczną różnicą punktów. Szczególnie wysokie zwycięstwo odniosły w drugiej partii Azerki, które zwyciężyły do 9.

Azerbejdżan – Słowenia 3:2

(18:25, 25:9, 14:25, 25:18, 15:10)

Azerbejdżan: Kowalenko (1), Parkomenko O. (10), Mammadowa (26), Mammadjarowa (6), Maksimienko (5), Rahimowa (20), Korotenko (libero) oraz Karimowa (3)

Słowenia: Gustin (7), Samec (20), Borovinsek (9), Kocar (4), Zdovc (13), Jontes (9), Medved (libero) oraz Zaloznik, Potokar (1) i Cvetanovic

W ostatnim spotkaniu turnieju w Almere zmierzyły się ekipy mając już awans do MŚ 2010, czyli Holandia i Niemcy. Trzeba przyznać, że nasze zachodnie sąsiadki nie odpuściły tego spotkania w żadnym z setów. Pierwszy set był najbardziej zacięty, doszło w nim do emocjonującej końcówki, w której lepsze okazały się Niemki. W kolejnych setach Holenderki nie podjęły już wyrównanej walki. Ich rywalki dość szybko zdobywały bezpieczną przewagę, co pozwoliło im wygrać całe spotkanie bez straty seta. W całym turnieju Niemki przegrały jedynie dwie partie.

Holandia – Niemcy 0:3

(23:25, 20:25, 18:25)

Holandia: Staelens K. (4), Huurman (6), Staelens C (5), Wensink (8), Flier (16), Visser (3), van Tienen (libero) oraz de Kruijf (2), Grothues i Blom

Niemcy: Weiss (2), Beier (6), Furst (10), Brinker (9), Kozuch (12), Ssuschke (10), Tzscherlich (libero) oraz Hanke, Roll (5), Ross i Thomsen

Tabela grupy K:

1. Niemcy      3 6 pkt. 9:2
2. Holandia 3 5 6:4
3. Azerbejdżan 3 4 5:8
4. Słowenia 3 3 3:9

W serbskiej Suboticy doszło do takiej samej sytuacji jaką mieliśmy w Almere. Chorwacja i Serbia po dwóch dniach miały zapewniony awans, zaś Rumunia i Hiszpania walczyły tylko o to, aby nie zająć ostatniego miejsca w grupie. Udało się to osiągnąć ekipie rumuńskiej. Wprawdzie w pierwszym secie wyraźnie dominowały Hiszpanki, jednak rywalki szybko wróciły do swojego rytmu gry. W kolejnych trzech partiach Rumunki kontrolowały grę i pozwoliły przeciwniczkom osiągnąć granicę 20 punktów tylko w trzecim secie.

Rumunia – Hiszpania 3:1

(15:25, 25:19, 25:20, 25:17)

Rumunia: Trombitas, Marcovici (10), Onyejekwe (13), Nedelcu (15), Trica (6), Muresan (20), Manu (libero) oraz Anghel i Miclea (4)

Hiszpania: Garcia (8), Lamas (2), Fernandez (11), Hernandez (12), Sanchez (5), Paraja (6), Ramirez (libero) oraz Aranda (1), Fernandez de Velasco (11), Sanchez Iglesias (4), Gonzales (6) i El-Ammari

Siatkarki Serbii były faworytkami turnieju w Suboticy i udowodniły to w każdym ze spotkań. Także w meczu z Chorwacją, mając już zapewniony awans, zagrały na 100% swoich możliwości, udowadniając swoim kibicom, że są w świetnej formie. Dwie pierwsze partie należały do emocjonujących i zaciętych. Chorwatki też chciały zająć 1. miejsce w grupie, dlatego po porażce w pierwszym secie, ruszyły do walki w kolejnym. Zwyciężyły w drugim secie 26:24, ale wtedy znów kontrolę nad grą przejęły gospodynie. W trzeciej i czwartej partii Serbki zagrały pewnie, wychodząc szybko na bezpieczne prowadzenie i wygrywając do 17 i 19.

Chorwacja – Serbia 1:3

(22:25, 26:24, 17:25, 19:25)

Chorwacja: Popovic (17), Jerkov (11), Gligorovic (1), Usic (9), Milos (8), Poljak (11), Miletic (libero) oraz Delic, Dujic i Dugandzic

Serbia: Djersilo-Stankovic (11), Krsmanovic (8), Majstorovic (10), Antonijevic (3), Vesovic (19), Popovic (libero) oraz Bursac