Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ 2010: Czeszki dołączyły do Włoszek

Kwal. do MŚ 2010: Czeszki dołączyły do Włoszek

x - [stare] Mistrzostwa świata (K) 2010

W ostatnim dniu kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2010 we włoskim Conegliano pojedynek między reprezentacjami Czech i Białorusi miał zadecydować, kto w przyszłym roku pojedzie do Japonii. Ostatecznie po czterech setach lepsze okazały się Czeszki.

Przez większą część pierwszego seta meczu decydującego o przepustce na japoński Mundial na parkiecie trwała wyrównana walka. Jednak przed drugą przerwą techniczną Czeszki zdążyły wypracować trzypunktową przewagę (16:13). Już do końca partii czeskie siatkarki spokojnie kontrolowały grę. Białoruś za pomocą skutecznego bloku usiłowała nawiązać walkę, jednak podopieczne Tany Krempaskiej nie dopuściły do niebezpieczeństwa. Zwycięski punkt zdobyła Aneta Havlickova (25:21). Druga partia wyglądała podobnie, jednak tym razem na drugiej przerwie technicznej prowadziła reprezentacja Białorusi. Znakomite zagrywki Katsiaryny Zakreuskaji pomogły Białorusinkom zbudować bezpieczny dystans, który utrzymały już do końca seta (25:21). Trzeci akt to zdecydowana dominacja reprezentacji Czech, które grały jak z nut w przeciwieństwie do trwających w zastoju rywalek. W efekcie czeski zespół zwyciężył 25:18. W czwartej partii oba zespoły toczyły zaciętą, wyrównaną walkę. Jednakże w decydujących akcjach skuteczniejszą grę zaprezentowały reprezentantki Czech i wygraną 25:22 przypieczętowały awans do Mistrzostw Świata.

Białoruś – Czechy 1:3
(21:25, 25:21, 18:25, 22:25)

Białoruś: Palczewskaja (2), Klimowicz (5), Skrabatun (3), Aksjenawa (17), Szauszenko (6), Kawalczuk (17), Markowskaja (libero) oraz Zakreuskaja (15) i Nazarczuk
Czechy: Havlickova (21), Buckova (16), Matuszkova (16), Muhlsteinova (1), Havelkova (13), Plchotova (9), Tomanova (libero) oraz Adlerova, Jasova i Vlaskova

Pewny awansu do przyszłorocznych Mistrzostw Świata Massimo Barbolini postanowił dać odpocząć swoim podstawowym zawodniczkom i do pojedynku z Bułgarią przystąpiła nieco zmieniona szóstka. Ze składu, który walczył o awans do japońskiego Mundialu pozostały tylko Jenny Barazza i Paola Cardullo . Pierwszy set był bardzo wyrównany i dopiero w końcówce reprezentacja Bułgarii zdołała uzyskać przewagę, której nie oddała już do końca (25:22). W drugim akcie inicjatywa spoczywała w rekach „Azzurre", które cały czas utrzymywały bezpieczny dystans (16:10). Co prawda pod koniec partii Bułgarki zdołały prawie zupełnie zniwelować straty, jednak gospodynie turnieju w Conegliano nie dały sobie odebrać zwycięstwa (25:22). Początek trzeciej odsłony również należał do włoskich siatkarek, jednak zawodniczki Dragana Nesica rozkręcały się z akcji na akcję i na drugiej przerwie technicznej prowadziły już czterema punktami (16:12). Włoskie siatkarki były bezradne wobec znakomicie funkcjonującej gry rywalek i trzeciego seta Bułgaria rozstrzygnęła na swą korzyść 25:19. W czwartej odsłonie obie drużyny stoczyły zaciętą walkę. W ekipie włoskiej w ataku błyszczała Simona Rinieri , natomiast bułgarskie zawodniczki popisywały się znakomitymi obronami. Ostatecznie górą w tym starciu były Włoszki (25:23). W tie-breaku przewaga cały czas była po stronie "Azzurre", które zwyciężyły 15:10.

Włochy – Bułgaria 3:2
(22:25, 25:22, 19:25, 25:23, 15:10)

Włochy: Bosetti (12), Guiggi (9), Pincerato (2), Rinieri (19), Barazza (3), Ortolani (22), Cardullo (libero) oraz Piccinini, Secolo (1) i Gioli (11)
Bułgaria: Yaneva (24), Petkova (8), Koleva (15), Chitigoi (10), Filipova S. (11), Tsvetanova (5), Filipova M. (libero) oraz Koeva (1), Teneva (4), Zarkova (1) i Sabkova