Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Niemcy złotymi medalistami Ligi Europejskiej 2009

Niemcy złotymi medalistami Ligi Europejskiej 2009

x - [stare] Niemcy (M)

Mecz ten określano mianem pojedynku Julio Velasco kontra Raul Lozano. Po pięciu setach i "falującej" grze obu zespołów złote medale Ligi Europejskiej 2009 zawisły na szyjach siatkarzy niemieckich, którzy bezwzględnie dominowali w tie-breaku.

Początkowe akcje to gra punkt za punkt. Dwa skuteczne bloki drużyny niemieckiej oraz autowy atak Ibana Pereza przyniosły podopiecznym Raula Lozano prowadzenie 7:4. Reprezentacja Hiszpanii nie zamierzała czekać z odrabianiem strat i dzięki znakomitym zagrywkom Miguela Falaski zbliżyła się do rywali na jedno oczko (6:7). Dalszą pogoń hiszpańskiemu zespołowi uniemożliwił György Grozer , który dwukrotnie zatrzymał Pereza (10:6). As serwisowy Grozera oraz udana krótka Maxa Günthöra zwiększyły przewagę Niemców do sześciu punktów (13:7). Hiszpanie mieli ogromne kłopoty z przyjęciem ponadto nie kończyli ataków bądź natrafiali na szczelny niemiecki blok. Na drugiej przerwie technicznej, po skutecznej akcji Roberta Kromma z VI strefy, ekipa Niemiec prowadziła 16:10. Dzięki błędom niemieckich zawodników oraz mocnym serwisom Falaski , mistrzowie Europy zmniejszyli dystans do trzech punktów (16:19). Niemieccy siatkarze czym prędzej zażegnali rysujące się niebezpieczeństwo i dzięki obiciu bloku przez świeżo wprowadzonego do gry Jochena Schöpsa oraz bloku Günthöra na Marlonie Palharinim odzyskali bezpieczną przewagę (23:18). Nie zniechęciło to siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy za sprawą zagrywek Pereza systematycznie niwelowali straty (20:23). Ostatecznie jednak zwycięstwo 25:20 „zgarnęli" Niemcy.

Na inaugurację drugiej partii siatkarze obu zespołów zafundowali kibicom festiwal zepsutych zagrywek. Dzięki skutecznemu atakowi Grozera oraz asowi serwisowemu Patricka Steuerwalda drużyna Niemiec wysunęła się na prowadzenie (6:4). By wzmocnić przyjęcie, trener Julio Velasco desygnował do gry Israela Rodrigueza , który zastąpił Palhariniego. Niemieccy siatkarze dwupunktowa przewagę utrzymali do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Po powrocie na parkiet Georg Wiebel popsuł zagrywkę, następnie Rodriguez zatrzymał Grozera i na tablicy wyników pojawił się remis 8:8. Hiszpanie kontynuowali natarcie. Z drugiej linii udanie zaatakował Rodriguez, po czym Sebastian Schwarz posłał piłkę w siatkę, co dało hiszpańskiemu zespołowi prowadzenie 10:8. W miejsce Grozera na parkiecie pojawił się Schöps . Blok Rodrigueza na niemieckim atakującym zwiększył przewagę Hiszpanów do czterech oczek (14:10). Sytuacja na boisku to wierny obraz gry z pierwszego seta, z tą różnicą, że zespoły zamieniły się rolami. Niemcy nie kończyli ataków, co umiejętnie na kontrach wykorzystywali zawodnicy Velasco. Po udanej akcji Sergio Nody , Hiszpanie prowadzili już 17:12. Reprezentacja Niemiec nie ustawała w wysiłkach zmierzających do odrobienia strat, jednak skutecznie uniemożliwiały jej to ostre zagrywki rywali, powodujące niemałe zamieszanie. Końcówka to spokojna kontrola gry przez mistrzów Europy. Zwycięstwo 25:21 przypieczętował skuteczną kontrą Perez .

Trzeciego seta w szóstkach rozpoczęli zarówno Schöps jak i Rodriguez . Trzy skuteczne ataki z rzędu zawodnika Iskry Odincowo, a także nieudana akcja Rodrigueza zaowocowały prowadzeniem Niemiec 5:1. Zawodnicy trenera Lozano wyraźnie dominowali i na pierwszą przerwę techniczną zeszli z zapasem czterech punktów (8:4). Moment wytchnienia posłużył mistrzom Europy. Efektywny atak Nody , błąd Kromma , następnie as serwisowy Pereza , a także atak Schöpsa w aut przyniosły wyrównanie 9:9. Nie na długo. Skuteczne kontry plus znakomita gra w obronie pomogły niemieckiej drużynie odskoczyć na dwa oczka (11:9). Kilka chwil i autowa akcja Pereza oraz „czapa" Wiebla na Juliánie GarcÍa-torres przywróciły Niemcom czteropunktową przewagę (15:11). Prawidłowa praca bloku oraz skuteczny atak pozwalała niemieckim zawodnikom utrzymywać bezpieczną przewagę (19:14, 21:15). W końcówce ekipy grały punkt za punkt. Zwycięski punkt rywalom podarował Falasca , psując zagrywkę (25:20).

Czwarty akt to znów zamiana ról: powrót Hiszpanów do gry i zastój w szeregach niemieckich. Błąd Steuerwalda oraz atak Schöpsa w siatkę dał mistrzom Europy prowadzenie (4:2). Jak się okazało już na dobre. Asem serwisowym popisał się Perez , przez blok nie przedarł się Schwarz i podopieczni Velasco zwiększyli przewagę do czterech oczek (6:2). Dzięki punktowych zagrywkom Nody , na pierwszej przerwie technicznej Hiszpania prowadziła 8:3. Niemieccy siatkarze nie kończyli ataków, popełniali też sporo błędów. Zmiany przeprowadzane przez Lozano nie przynosiły efektów. Przed druga przerwa techniczną ekipa z Półwyspu Iberyjskiego zdążyła „odjechać" rywalom na osiem oczek (16:8). Co prawda drużyna Niemiec na krótką chwilę przebudziła się z transu i dzięki zagrywkom Wiebla oraz szczelnemu blokowi zdołała zmniejszyć straty do czterech oczek (16:20), lecz na tym skończyły się ich możliwości. Hiszpanie zwyciężyli 25:17.

Otwarcie tie-breaku w pełni godne finału o wysoką stawkę. Schwarz trzykrotnie zatrzymał Pereza i reprezentacja Niemiec prowadziła 3:0. Po ataku Schwarza z VI strefy przewaga zawodników Raula Lozano wzrosła do czterech oczek (6:2). Julio Velasco zadecydował o zmianie atakującego i na boisku pojawił się Gustavo Saucedo . Bardzo dobre posunięcie, bowiem dwa ataki hiszpańskiego siatkarza z lewego skrzydła pozwoliły mistrzom Europy zbliżyć się do rywali na dwa oczka (6:4). Dalsze zamierzenia stanowczo uciął Schöps . Niemiecki zawodnik dwoma udanymi atakami oraz asem serwisowym, któremu nie sprostał hiszpański libero José Valido , zapewnił swojej drużynie bezpieczny pięciopunktowy zapas (9:4). Pozostała część seta to dominacja Niemców, a raczej ich znakomitego bloku. Punkt na miarę złotego medalu Ligi Europejskiej zdobył Schwarz , blokując atak Rodrigueza (15:7).

Spodziewaliśmy się czegoś lepszego – przyznał na pomeczowej konferencji prasowej trener Hiszpanów, Julio Velasco . – W decydującym, piątym secie już na początku otrzymaliśmy mocny cios – trzy bloki z rzędu – i było praktycznie niemożliwe, byśmy po tym zdołali odbudować swoją grę. Mieliśmy dziś ogromne problemy z atakiem, które były spowodowane słabym przyjęciem oraz szczelnym blokiem naszych rywali. Serdecznie gratuluję niemieckiej drużynie!

Jestem bardzo zadowolony z tego historycznego triumfu – podkreślił szkoleniowiec zwycięzców Raul Lozano . – Zdobyliśmy pierwszy złoty medal w Lidze Europejskiej i jest to dla nas niezwykle ważne wydarzenie. Chciałbym również pogratulować trenerowi Julio Velasco, ponieważ wykonał ogromną pracę z młodym zespołem Hiszpanii.

Niemcy – Hiszpania 3:2
(25:20, 21:25, 25:20, 17:25, 15:7)

Niemcy : Schwarz (8), Wiebel (11), Kromm (6), Günthör (8), Steuerwald (2), Grozer (16), Tille (libero) oraz Schöps (16), Rieke i Bakumovski (2)
Hiszpania : Perez (22), Salas (9), Falasca (5), Garcia-torres (5), Palharini (2), Noda (9), Valido (libero) oraz Rodriguez (10), Hernan (1) i Saucedo (4)