Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE: Trzecie miejsce dla Portugalii

LE: Trzecie miejsce dla Portugalii

Liga Europejska

Portugalczycy pokonali reprezentację Słowacji 3:0 w meczu o trzecie miejsce w Lidze Europejskiej. Wbrew temu na co może wskazywać wynik, spotkanie miało dosyć zacięty przebieg, ale w końcówkach więcej zimnej krwi zachowali gospodarze.

Spotkanie rozpoczęli Portugalczycy od prowadzenia 3:0. Kolejne ataki Nemeca oraz as serwisowy w jego wykonaniu pozwoliły Słowakom zniwelować nieco straty (5:4). Jednak gospodarze po serii skutecznych ataków ponownie odskoczyli rywalom (7:10). Goście deptali podopiecznym Juana Diaza po piętach, nie byli jednakże w stanie doprowadzić do remisu. Po ataku Valdira Sequeiry siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego schodzili na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:14. Po skutecznym ataku Flavio Cruza (20:17), trener Słowacji, Emanuele Zanini , poprosił o czas. Jednak jego podopieczni nie potrafili poradzić sobie z siłą ognia gospodarzy. Seta zakończył dobrze spisujący się dziś w ataku Sequeira (25:22).

Porażka w pierwszej partii podziałała na Słowaków bardzo motywująco i dzięki atakom Nemeca wyszli na początku drugiego seta na prowadzenie 4:2. Skuteczna zagrywka Joščáka a następnie kolejne punktowe zbicie Nemeca , dały gościom już cztery „oczka" przewagi (6:2). W tym momencie portugalski szkoleniowiec poprosił o czas, by przerwać tę dobrą passę rywala, ale po tej przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Na drugiej przerwie technicznej po zepsutej zagrywce Sequeiry goście zachowali czteropunktową przewagę, którą powiększyli po zepsutym ataku André Lopesa (17:12). W tym momencie w grze Słowaków coś się zacięło i zaczęli popełniać błędy, które w rezultacie przyczyniły się do tego, że gospodarze po asie Lopesa tracili już tylko jeden punkt (19:18). Zanini próbował ratować sytuację biorąc czas, ale po przerwie jego podopieczni stracili kolejny punkt (19:19). Końcówka seta była bardzo zacięta – przy stanie 23:23 skutecznym zbiciem popisał się Cruz , następnie Emanuel Kohút został zablokowany i Portugalczycy wygrali drugiego seta 25:23.

W trzecim secie goście próbowali walczyć o pozostanie w grze. Po asie serwisowym Sequeiry gospodarze prowadzili 4:2, ale podopieczni Emanuele Zanini doprowadzili do remisu po ataku Nemeca i skutecznym bloku Piovarči (4:4). Od stanu 5:5 Portugalczycy zdobyli jednak trzy punkty, które dały im sporą zaliczkę przed pierwszą przerwą techniczną. Ta przewaga utrzymywała się także do drugiej przerwy technicznej (16:13). Szkoleniowiec słowackiej reprezentacji próbował roszad w składzie, ale Martin Sopko , który wszedł w końcówce seta, na pewno tej zmiany nie zaliczy do udanych. Po ataku Cruza przewaga podopiecznych Juana Diaza wynosiła już sześć punktów (22:16). Skuteczna gra Martina Nemeca dawała jeszcze Słowakom nadzieję (23:20), ale po ataku Joao Jose gospodarze mieli pierwszą piłkę meczową. Dwie zepsute zagrywki przypieczętowały losy tego spotkania.

Portugalia – Słowacja 3:0

(25:22, 25:23, 25:21)

Portugalia: Violas (2), Lopes (10), E. Sequeira (6), José( 6), V. Sequeira (18), Cruz (15), Casas (libero) oraz Fidalgo

Słowacja: Masný (1), Joščák (5), Ogurčák (4), M. Nemec (20), Kohút (4), L. Diviš (10), Pipa (libero) oraz Sopko (1), Zaťko, Piovarči (1), Janušek (3)