Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ: Turczynki zbyt mocne dla polskich siatkarek

Kwal. do MŚ: Turczynki zbyt mocne dla polskich siatkarek

Polska - Turcja (kwal. MŚ 2010 kobiet)

Polskie siatkarki przegrały swój ostatni mecz podczas Kwalifikacji do Mistrzostw Świata rozgrywanych w Rzeszowie. Ich  dzisiejsze rywalki - Turczynki na Podpromiu nie miały sobie równych, jednak w przyszłym roku oba te zespoły pojadą do Japonii.

Pierwszy set rozpoczął się od dość wyraźnego prowadzenia przyjezdnych 5:1. Trener Jerzy Matlak musiał szybko reagować. Pierwsza przerwa techniczna należała do Turczynek, które prowadziły 8:6. Po asie serwisowym Anny Barańskiej mieliśmy już remis po osiem. Niestety im dalej w las ,tym gorzej dla podopiecznych polskiego szkoleniowca. Kilka błędów własnych naszego zespołu powiększyło jeszcze przewagę gości do czterech oczek (10:14). Po bloku na Neslihan oraz skutecznej zagrywce Bednarek trener Chiappini zmuszony był wziąć czas (14:15), widząc, iż gra jego zespołowi się nie układa. Niestety gospodyniom przydarzyła się kolejna fatalna seria, w której straciły kilka punktów. Zawodniczki znad Bosforu po kontrataku Edy ze środka prowadziły już 21:16. Wszystko wskazywało na to, iż ten set zakończy się łatwym triumfem przyjezdnych. Nasze siatkarki nie zamierzały jednak odpuszczać. Błędy własne Turczynek oraz znakomita gra Joanny Kaczor pozwoliły zbliżyć się na jedno oczko (21:22). Ostatecznie ta partia padła łupem podopiecznych włoskiego szkoleniowca, które w końcówce wykazały więcej zimnej krwi i wygrały ją do 23.

Na kolejną odsłonę tego spotkania polski zespół wyszedł w nieco zmienionym ustawieniu. Za Aleksandrę Jagieło pojawiła się na parkiecie Anna Woźniakowska . Znakomicie w polu serwisowym spisywała się Anna Barańska, której zagrywki sprawiły mnóstwo kłopotów reprezentantkom Turcji (5:2). Niestety nie udało się tej przewagi zbyt długo utrzymać. Kardynalne błędy w przyjęciu, a co za tym idzie nieskończone ataki, wysunęły przyjezdne na prowadzenie 8:6. Turczynki stopniowo powiększały swoją przewagę głównie za sprawą błędów własnych naszej drużyny (11:16). Sporo zamieszania w szeregi polskiej drużyny wprowadziło pojawienie się na boisku Kirdar. Gospodyniom nie udało się już odmienić oblicza tej partii. Podopieczne Jerzego Matlaka przegrały tę odsłonę meczu dość wyraźnie, bo aż 19:25.

Trzecia partia zaczęła się od prowadzenia gości 3:0 (zagrywka Demiz) . Zawodniczki trenera Chiappiniego grały do znudzenia środkiem zarówno w tym secie, jak i w poprzednich. Na środku siatki świetnie spisywała się Eda, która nękała swoimi atakami nasze siatkarki. Na pierwszą przerwę techniczną Turczynki schodziły z prowadzeniem 8:7. Gospodyniom udało się uzyskać trzypunktową przewagę (13:10), jednak ten stan nie trwał zbyt długo, bowiem po chwili za sprawa prostych błędów w przyjęciu mieliśmy już remis po trzynaście. Dobra gra polskiego zespołu rozpoczęła się po drugiej przerwie technicznej. Gdy wydawało się, że Polki wypracowały sobie bezpieczną przewagę (20:17), Turczynki szybko je dogoniły (20:19, kontry Demiz oraz Edy). Ten set jednak należał do gospodyń. Po efektownym ataku ze skrzydła Woźniakowskiej , Polki wygrał tę odsłonę spotkania 25:23.

Ciężar w ataku w polskim zespole spoczywał w tym spotkaniu na barkach Joanny Kaczor , która potwierdziła tym samym swoje nieprzeciętne umiejętności. To po jej ataku z kontry prowadziliśmy 5:3. Wyrównana walka trwała przez cały czwarty set (10:10, 13:13). Prawdziwe emocje miały miejsce po drugiej przerwie technicznej. Po ataku w aut Neslihan , trener Chiappini poprosił o czas (21:19). Wydawało się, że zwycięstwo polskiego zespołu w tej odsłonie jest kwestią czasu. Nic jednak bardziej mylnego. Różnica dwóch oczek została szybko zniwelowana przez przyjezdne (21:21). Wszystko rozstrzygnęło się w grze na przewagi. W niej niestety lepsze okazały się Turczynki, które po ataku Neslihan z kontrataku wygrały tego seta 28:26 i całe spotkanie 3:1.

Polska – Turcja 1:3
(23:25, 19:25, 25:23, 26:28)

Polska: Bednarek, Bełcik, Gajgał, Jagieło, Barańska, Kaczor, Zenik (libero) oraz Woźniakowska, Maj, Sadurek, Pykosz
Turcja: Darnel, Hakyemez, Toksoy, Erdem, Aydemir, Gumus, Yeldan (libero) oraz Kirdar, Guresen, Gokcen