Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Ciężka przeprawa biało-czerwonych z Belgijkami

Ciężka przeprawa biało-czerwonych z Belgijkami

Polska - Belgia (kwal. MŚ 2010 kobiet)

W pierwszym spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego do MŚ 2010 reprezentacja Polski niepodziewanie napotkała mocny opór siatkarek z Belgii. Po zaciętym, pełnym emocji tie-breaku podopieczne Polki zdołały przechylic szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Już początek pierwszego seta zapowiadał ciężką przeprawę gospodyń turnieju. Polki co prawda szybko objęły trzypunktowe prowadzenie, jednak na pierwszej przerwie technicznej to reprezentacja Belgii prowadziła 8:7. Po dwóch skutecznych blokach i udanej kontrze znów dwa punkty przewagi miały biało-czerwone. As serwisowy Agnieszki Bednarek pozwolił powiększyć dystans. Przyjezdne szybko zdołały odpowiedzieć i przed drugą przerwą techniczną na tablicy wyników widniał remis 15:15. Trzy kolejne przejścia młode reprezentantki Belgii grały zdobywając dwa punkty przy jednym rywalek. Tym samym wyszły na prowadzenie 21:18. Gospodynie nie zdołały już doprowadzić choćby do remisu i przegrały pierwszą partię 23:25.

Druga odsłona spotkania rozpoczęła się kapitalnie dla podopiecznych trenera Matlaka. Dzięki świetnej serii Mileny Sadurek , Polki prowadziły na samym początku 6:1. Bardzo dobrze w polu serwisowym radziła sobie także Dorota Świeniewicz i po chwili było już 10:2. Kolejne dwa punkty dołożyła Bednarek i zrobiło się już 10 punktów przewagi biało-czerwonych. Wtedy rywalki się przebudziły i odrobiły w jednym ustawieniu cztery oczka. To było jednak wszystko, na co było stać Belgijki. Sukcesywnie miejscowe budowały przewagę w tym secie. Przy stanie 19:13 w polu serwisowym pojawiła się Bednarek i po dwóch asach serwisowych środkowej reprezentacji Polski i dwóch udanych kontrach zrobiło się 24:13. Drugą partię skutecznym atakiem zakończyła Joanna Kaczor wyrównując stan meczu na 1:1.

Trzecią odsłonę od prowadzenia 6:3 rozpoczęły przyjezdne. Jednak na pierwszej przerwie technicznej to biało-czerwone prowadziły 8:7. Bardzo wyrównana gra toczyła się przez dalszą część tego seta. Drużyny popełniały mało błędów i do drugiej przerwy technicznej Polki utrzymały punkt przewagi. Przy stanie 17:16 na zagrywce pojawiła się Sadurek i tak utrudniła przyjęcie rywalkom, że przewaga podopiecznych trenera Matlaka wzrosła do pięciu punktów. Belgijki nie potrafiły już złapać kontaktu z gospodyniami i przegrały trzecią partię 21:25.

Kiedy wydawało się, że Sadurek i spółka złapały odpowiedni rytm, młodość i mobilizacja rywalek nie dawały za wygraną. W czwartej odsłonie szybko zrobiło się 1:5. Znów jednak skuteczne kontry wyprowadziły Polki na prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Później biało-czerwone miały bardzo duże kłopoty z przyjęciem. Trener Matlak dokonywał roszad, ale nie przynosiło to oczekiwanego skutku. Przełomowy moment tego seta miał miejsce po drugiej przerwie technicznej. Autowy atak Kaczor i as serwisowy Helene Rousseaux pozwoliły Belgijkom uzyskać trzy punkty przewagi. Gospodynie nie potrafiły tej straty odrobić i przegrały czwartą partię 19:25.

Tie-break był wyrównany do stanu 6:5 dla Polek. Wtedy po ataku Aleksandry Jagieło w polu serwisowym pojawiła się Katarzyna Gajgał . Dwa błędy Freyi Aelbrecht i punktowy blok Bednarek doprowadziły do wyniku 10:5. Po udanym ataku Rousseaux zaczęły się dramatyczne chwile dla kibiców zgromadzonych w hali w Rzeszowie. Skuteczna kontra i dwa bloki pozwoliły Belgijkom złapać kontakt z rywalkami. Za chwilę asem serwisowym popisała się Sarah Smits i po kolejnym udanym bloku przyjezdne wyszły na prowadzenie. W kolejnej akcji piłkę w górze miały Belgijki, ale skuteczny blok zapisała na swoim koncie Bednarek . Po tej wymianie wszyscy kibice zgromadzeni na Podpromiu odetchnęli z ulgą. Za chwilę jednak dobry atak w wykonaniu Charlotte Leys i pierwsza piłka meczowa dla gości. Do wyrównania doprowadziła Kaczor i ona też pojawiła się na zagrywce. Autowy atak Leys i wygrana kontra po ataku Anny Woźniakowskiej oznaczały zwycięstwo Polek w pierwszym meczu.

Mimo iż reprezentacja Belgii nie była doceniana przez fachowców i zapowiadało się na gładkie zwycięstwo biało-czerwonych, podopieczne trenera Matlaka postarały się aby kibice nie nudzili się oglądając ich spotkanie.

Najlepszą zawodniczką spotkania została Agnieszka Bednarek, która zdobyła 16 punktów. Wyróżnić należy także atakującą Joannę Kaczor – zdobywczynię 22 punktów.

Polska – Belgia 3:2
(23:25, 25:14, 25:21, 19:25, 16:14)

Polska : Pykosz (1), Bednarek (17), Świeniewicz (4), Sadurek (7), Jagieło (16), Kaczor (21), Zenik (libero) oraz Barańska, Maj, Gajgał (8), Woźniakowska (8) i Bełcik
Belgia : Aelbrecht (12), Dirickx (8), Leys (13), Van Hecke (14), Vandesteene (13), Rousseaux (14), Szczygielska (libero) oraz Wittock (1), Smits (2), Horemans i Bland