Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. D: Polacy w końcu pokonali Finów

LŚ, gr. D: Polacy w końcu pokonali Finów

Daniel Castellani triumfujący

Ogromne emocje towarzyszyły ostatniemu spotkaniu polskich siatkarzy w fazie grupowej Ligi Światowej. Po ponad dwu i półgodzinnej walce, podopieczni Daniela Castellaniego w bydgoskiej "Łuczniczce" pokonali Finów po pięciosetowym pojedynku.

Początek spotkania to bardzo dobra gra reprezentacji Finlandii , najpierw atak Mikko Oivanena , a następnie zablokowany atak Kurka, dały gościom prowadzenie 0:2. Polacy bardzo szybko doprowadzili do wyrównania, po asie serwisowym Kurka było już 2:2. Seria dobrych akcji w ataku i skutecznych bloków, dały podopiecznym trenera Castellaniego prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Kolejne akcje to dość nierówna gra obu drużyn, punktowe akcje w ataku przeplatały popełniane na zagrywce błędy. Dzięki wykorzystanym kontratakom Finowie doprowadzili do wyrównania (10:10), jednak dobra gra w obronie naszej drużyny i błędy własne zawodników Mauro Berutto pozwoliły biało-czerwonym odzyskać prowadzenie. Przewagę na drugiej przerwie technicznej Polakom zapewnił atak Kurka (16:14). Gospodarze nie utrzymali jednak dwupunktowej różnicy: zepsuta zagrywka Gromadowskiego i skończony atak Mikko Oivanena pozwoliły Finom odrobić straty (16:16). Dalsza część partii to wymiana punkt za punkt, na tym etapie podopieczni Daniela Castellaniego bardzo dobrze grali blokiem, co pomogło wyprowadzić skuteczne kontry. Przy stanie 23:23 szkoleniowiec naszej reprezentacji przeprowadził podwójną zmianę: Łomacza i Gromadowskiego zastąpili Bartman i Woicki . Efektem zmiany był skuteczny atak Bartmana, który dał pierwszą piłkę meczową dla naszej reprezentacji, po wyrównaniu przez gości (26:26) – na boisko powrócił Marcel Gromadowski. Końcówka seta to przewaga Polaków, najpierw Kurek kończy atak z drugiej linii, a w ostatniej akcji dwublok Możdżonka i Gromadowskiego dały biało czerwonym 29 punkt (29:27).

W drugiej odsłonie dość szybko dwupunktowe prowadzenie uzyskali reprezentanci Finlandii. Punkt zdobyty bezpośrednio z zagrywki przez Sintalę oraz autowy atak Nowakowskiego doprowadziły do stanu 1:3. Po chwili błąd w ataku popełnił Kunnari, a atak ze środka skończył Nowakowski, co szybko pozwoliło doprowadzić naszym zawodnikom do wyrównania (4:4). W kolejnych akcjach, po skutecznym bloku i autowych zagraniach Polaków rywale odzyskali kilkupunktowe prowadzenie (5:10). Podopieczni Mauro Berutto utrzymali dystans punktowy do drugiej przerwy technicznej, na której po kolejnej zepsutej zagrywce naszego zespołu prowadzili już 10:16. Pewnie atakujący Siltala i Mikko Oivannen punktowali po przerwie. Goście na tym etapie seta grali skutecznie zarówno w ataku, jak i bloku. Wprowadzenie na boisko Bąkiewicza i Bartmana (zmienili Kurka i Gromadowskiego) nie pomogło- przy stanie 20:24 Finowie mieli pierwszą piłkę setową. Partię kończy autowy atak Bartmana – Polacy przegrywają 20:25.

Trzeci set rozpoczął się skutecznym atakiem Siltali, po autowym zagraniu Kunnariego w kolejnej akcji było już 1:1. Początek partii to wymiana punkt za punkt, w drużynie rywali punktowali Mikko Oivannen i Oli Kunnari , dla Polaków punkty zdobywali najpierw Możdżonek atakując ze środka, a następnie Gromadowski (6:6). Po dłuższej wymianie atak Kurka zablokowali Esko i Shumow, uzyskując prowadzenie 7:8. Próby wyprowadzenia przez naszą drużynę przewagi przyniosły skutki: skończone w dwóch kolejnych kontrach ataki Bartosza Kurka z szóstej strefy, oraz zagrania Michała Ruciaka zwiększyły dystans do stanu 13:9. Finowie wzmocnili zagrywkę, jednak wszystkie zagrania naszej drużyny przynosiły punkty, co pozwoliło jeszcze zwiększyć przewagę (16:11). Popełniane przez Kunnariego w ataku błędy wywołały zmianę- fińskiego przyjmującego zmienia Sammelvuo . W końcówce seta, niesieni dopingiem polskich kibiców, reprezentanci Polski pewnie grając w ataku wykorzystali kolejne błędy własne Finów. W naszej drużynie punktowali Kurek i Nowakowski. Ostatni punkt w tej partii dała autowa zagrywka rywali. Podopieczni trenera Castellaniego zwyciężają 25:16, obejmując prowadzeni 2:1.

Czwartą partię bardzo dobrze rozpoczęli Finowie, po ataku Mikko Oivanena prowadzili 1:0. Jednak po zagraniach Kurka, Polacy doprowadzili do wyrównania (3:3). Dopiero punktowe bloki podopiecznych Mauro Berutto dały gościom czteropunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (4:8). Po przerwie skuteczna gra na siatce i niewielka ilość popełnianych błędów pozwoliły Finom utrzymać przewagę. Do stanu 13:13 reprezentanci Finalndii pewnie kontrolowali grę. Dopiero kolejne dobre zagrywki Grzegorza Łomacza , wywołały błędy w zagraniach rywali i doprowadziły do wyrównania. Kolejne 3 akcje to jednak punktowe zagrania Finów, którzy po zablokowaniu ataku Kurka z drugiej linii ponownie odzyskali kilkupunktową przewagę (16:13). W tej partii Polacy jeszcze kilkukrotnie odrabiali straty (16:16). Jednak w decydującej fazie seta zawodnicy z Finlandii nie pozwoli odebrać sobie prowadzenia, po efektownej kiwce Esko wygrywają 22:25.

Piąty i ostatni set to bardzo dobra gra naszej reprezentacji. Partię rozpoczął skuteczny atak z lewego skrzydła Bartosza Kurka (1:0). Goście doprowadzili do wyrównania po ataku Esko (2:2). Był to jednak ostatni remis w tym spotkaniu. Od tego momentu grę kontrolowali Polacy. Kolejne zagrania Ruciaka i Gromadowskiego systematycznie zwiększały przewagę naszej drużyny (4:2, 6:4). A nieprzyjęta przez Hyvarinena zagrywka Łomacza dały prowadzenie 8:4. Po zmianie stron boiska nasz rozgrywający zepsuł zagrywkę, jednak bezpieczny dystans punktowy pozostał. Ostatnie akcje meczu to skończone ataki Możdżonka i Gromadowskiego (12:7, 13:7). Szkoleniowiec reprezentacji Finlandii poprosił jeszcze o czas, jednak pewnie grająca w każdym elemencie gry nasza drużyna nie pozwoliła odebrać sobie zwycięstwa w tym spotkaniu, które autową zagrywką zakończył Siltala. Polska wygrywa 15: 9 i w całym meczu 3:2.