Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Serbki pierwszymi triumfatorkami Ligi Europejskiej kobiet

Serbki pierwszymi triumfatorkami Ligi Europejskiej kobiet

Liga Europejska

W historycznym finale pierwszych rozgrywek Ligi Europejskiej kobiet reprezentacja Serbii po pasjonującej walce pokonała Turczynki. Gospodynie turnieju finałowego prowadziły już 2:0, jednak Serbki poderwały się do walki i doprowadziły do tie-breaku.

Spotkanie lepiej rozpoczęła reprezentacja Serbii. Przewagę skutecznym blokiem zapoczątkowała Nadja Ninkovic , która zatrzymała turecką atakującą Darnel Neslihan (3:2). Turczynki nie kończyły ataków, borykały się także z kłopotami w przyjęciu. Po obiciu bloku przez Tijanę Malesevic przewaga serbskich zawodniczek wzrosła do trzech oczek (5:2). Niesiona gorącym dopingiem licznie zgromadzonej publiczności gospodynie rzuciły się do odrabiania strat. Prawidłowa praca bloku, a także skuteczne obrony zaowocowały remisem 7:7. Zawrzała walka punkt za punkt charakteryzująca się długimi wymianami oraz imponującymi popisami zawodniczek w obronie. Dzięki znakomitej zagrywce Aleksandry Petrovic , Serbki ponownie wyszły na prowadzenie (13:11). Po autowym ataku tureckiej kapitan Esry Gümüs (15:12), trener Alessandro Chiappini poprosił o czas. Posunięcie to przyniosło pożądany efekt. Turecki zespół za sprawą świetnych obron oraz skutecznej grze na kontrach zbliżył się do rywalek na jeden punkt (15:16). Kropkę nad „i" postawiła Deniz Hakyemez , serwując asa (16:16). Rozpoczęła się niezwykle zacięta walka, cios za cios. Po długiej grze na przewagi szalę zwycięstwa na korzyść Turcji skutecznym atakiem przechyliła Neslihan (34:32).

Na początku drugiego seta błędy Serbek oraz szczelny blok tureckich siatkarek przyniósł gospodyniom prowadzenie 4:1. Jednakże zawodniczki trenera Zorana Kovacica nie zamierzały łatwo oddawać pola. Mocna zagrywka i skuteczne kontry pozwoliły serbskim siatkarkom doprowadzić do remisu 5:5. Jak w poprzednim secie drużyny rozpoczęły wyrównaną walkę, akcja za akcję. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsza była reprezentacja Serbii (8:7). Turczynki natychmiast wyrównały. Skuteczne bloki tureckich zawodniczek dały drużynie znad Bosforu dwupunktową przewagę (11:9). Nie na długo. Po ataku Petrovic ze środka, na tablicy wyników znów pojawił się remis (13:13). As serwisowy Neslihan sprawił, że na prowadzenie po raz kolejny wysunęły się gospodynie (15:13). Trzy punktowe bloki z rzędu Edy Erdem powiększyły dystans między zespołami do pięciu oczek (19:14). Serbki nie były w stanie skończyć akcji, co skwapliwie w skutecznych kontrach wykorzystywały rywalki 22:14. Reszta seta to dominacja Turczynek, które ostatecznie zwyciężyły 25:17.

Połowa trzeciej partii to wyrównana gra. Inicjatywa znajdowała się po stronie Serbek, gdzie znakomicie prezentowała się Malesevic . Jednak przeciwniczki, a szczególnie Gümüs uniemożliwiały serbskim zawodniczkom wypracowanie przewagi. W końcu mocna zagrywka i skuteczny atak dały reprezentacji Serbii trzypunktowy dystans (15:12). Tureckie siatkarki nie ustawały w wysiłkach zniwelowania strat i zdołały zbliżyć się do rywalek na jeden punkt (19:20). Wówczas silna zagrywka Andjelki Pantovic , która spowodowała sporo zamieszania w tureckich szeregach, sprawiła, że Serbki „odjechały" na trzy punkty (22:19). Zwycięstwo Serbii a zarazem przedłużenie szansy na ostateczny triumf w Lidze Europejskiej przypieczętowała skutecznym blokiem Ninkovic (25:20).

Na powitanie aktu czwartego mocny cios ze strony Serbek – prowadzenie 4:0. Znakomita praca bloku oraz skuteczne obrony pozwoliły zawodniczkom trenera Kovacica zachować czteropunktową przewagę do pierwszej przerwy technicznej (8:4). Drużyna turecka rzuciła się do odrabiania strat (7:10), jednak na próżno. As serwisowy Olivery Medic powiększył przewagę serbskiej ekipy do pięciu punktów (12:7). Po „prezentach" w postaci błędów tureckich siatkarek, Serbki prowadziły już ośmioma punktami (15:7). Zmiana rozgrywającej w zespole Turcji – Pelin Celik zastąpiła młoda Aydemir Naz – okazała się strzałem w dziesiątkę. Gospodynie Final Four zaczęły szybko niwelować straty. Koncertowa gra w ataku oraz bloku plus mocna zagrywka doprowadziły do wyniku 16:15. Do remisu 16:16 doprowadziła Ipek Soroglu . Końcówka to zażarta walka obu zespołów z której zwycięsko po ataku Pantovic wyszły siatkarki z Półwyspu Bałkańskiego (25:23). Wszystko miało się rozstrzygnąć w tie-breaku.

Piąty set znakomicie rozpoczęła reprezentacja Serbii. Prawidłowa praca w bloku przyniosła efekt w postaci prowadzenia 4:0. Turczynki czym prędzej ruszyły do ataku. Prowadzone przez błyszczącą formą Nelishan doprowadziły do remisu (4:4). Inicjatywę po raz kolejny przejęły zawodniczki Serbii. Medic zatrzymała Gümüs , następnie serbska przyjmująca obiła blok rywalek i zawodniczki trenera Chiappini prowadziły 8:5. Po zmianie stron skuteczne obrony oraz efektywne kontry po stronie tureckiej i na tablicy wyników remis 8:8. Dwie kolejne akcje na swą korzyść rozstrzygnął zespół serbski (10:8). Po autowym ataku Medic Turczynki uzyskały remis (10:10). Rozpoczęła się walka cios za cios. Ekipa Turcji nie wykorzystała dwóch piłek meczowych (14:13, 15:14). W myśl zasady, że niewykorzystane sytuacje mszczą się wówczas szansę otrzymały – i wykorzystały – Serbki. Dwoma wspaniałymi blokami popisała się Petrovic i historyczny pierwszy złoty medal w Lidze Europejskiej kobiet powędrował w ręce reprezentacji Serbii (17:15).

Serbia – Turcja 3:2
(32:34, 17:25, 25:20, 25:23, 17:15)

Serbia : Zivkovic (6), Petrovic (12), Ninkovic (15), Pantovic (13), Sevarika (6), Malesevic (11), Rosic (libero) oraz Medic (11) i Molnar
Turcja : Celik (1), Hakyemez (17), GÜmÜs (18), Erdem (20), Soroglu (7), Darnel (29), Kayalar (libero) oraz Yeldan, Aydemir (1), Tokatlioglu i Kirdar