Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Bułgarki z brązowym medalem Ligi Europejskiej

Bułgarki z brązowym medalem Ligi Europejskiej

Liga Europejska

Bułgarskie siatkarki na najniższym stopniu podium Ligi Europejskiej 2008/09. W pojedynku o brązowy medal reprezentacja Bułgarii w trzech setach pokonała drużynę Francji. Zwycięstwo podopiecznym Dragana Nesica zapewniła skuteczniejsza gra w końcówkach.

Walka o najniższy stopień podium Ligi Europejskiej 2009 rozpoczęła się od prowadzenia reprezentacji Bułgarii 3:1. Francuzki wyrównały niemal natychmiast (3:3). Przez chwilę drużyny walczyły punkt za punkt, jednak na pierwszej przerwie technicznej, dzięki atakowi Anny Rybaczewskiej , Francja prowadziła już 8:5. Zawodniczki bułgarskie ponownie doprowadziły do remisu (9:9), a następnie za sprawą skutecznej akcji Eleny Kolevej oraz błędu Rybaczewskiej w ataku, odskoczyła na dwa oczka (11:9). W polu zagrywki asem serwisowym dwukrotnie popisała się bułgarska kapitan Lyubka Debarlieva i prowadzenie zespołu z Półwyspu Bałkańskiego wzrosło do 13:9. Francuzki wzmocniły zagrywkę, świetnie broniły oraz wykorzystywały kontry, co pomogło im zniwelować straty (14:14). Kilka następnych akcji to zacięta walka punkt za punkt. Znakomita zagrywka Radostiny Chitigoi dała Bułgarii kolejne prowadzenie (20:17). Drużyna „Les Bleus" ponownie uzyskała remis, dzięki autowym atakom Bułgarek (20:20). Do akcji wkroczyły wówczas Strashimira Filipova wraz z Evą Yanevą – Bułgarki znów odskoczyły swym przeciwniczkom (22:20). Kolejny błąd Kolevej sprawił, że francuskie siatkrii uzyskały wyrównanie (22:22). Ostatecznie partię na swoją korzyść rozstrzygnęła drużyna bułgarska. Blok rywalek obiła Yaneva, a zwycięski punkt podarowała Bułgarii Maeva Orle, atakując w aut (25:23).

W drugim secie pierwsze na prowadzenie wyszły Francuzki, jednak znakomita forma Chitigoi oraz doskonała gra Filipovej i Yanevej na siatce sprawiła, że szybko trzypunktową przewagę wypracowała Bułgaria (5:2). As serwisowy Orle i błąd Debarlievej przyniósł remis 6:6. Na pierwszej przerwie technicznej ponownie na prowadzeniu były Bułgarki (8:6). Udana kontra oraz blok na Orle ponownie doprowadził do remisu (11:11). Po asie serwisowym Yanevej i autowym ataku Orle siatkarki z Półwyspu Bałkańskiego uzyskały trzypunktową przewagę (14:11), jednak skuteczne kontry francuskich zawodniczek i błąd Filipovej w ataku spowodowały, że na tablicy znów pojawił się wynik remisowy (15:15). W końcówce zespoły toczyły zaciętą walkę, jednak pomyłki Rybaczewskiej i Orle dały szansę na zwycięstwo drużynie Bułgarii (24:22). Okazji nie zmarnowała Iliyana Petkova , która atakiem ze środka zakończyła drugiego seta (25:23).

Trzecią partię od prowadzenia 2:0 po błędach przeciwniczek rozpoczęły Bułgarki. Podopieczne Dragana Nesica szybko zrewanżowały się Francuzkom za prezenty, w ataku pomyliły się Filipova i Koleva , co przyniosło remis 5:5. Na pierwszej przerwie technicznej, po ataku Rybaczewskiej , minimalnie prowadziła reprezentacja Francji (8:7). Zawodniczki bułgarskie natychmiast ruszyły do szturmu. Skuteczne ataki oraz szczelny blok dały Bułgarii trzypunktową przewagę (12:9). Po dwóch błędach Filipovej dystans między zespołami wzrósł do czterech oczek (16:11). Reprezentacja Bułgarii spokojnie kontrolowała sytuację i wyglądało, że bez problemów „dowiezie" zwycięstwo do końca. Francuskie zawodniczki „przebudziły" się w końcówce, doprowadzając do remisu 24:24. Ostatecznie jednak skuteczny atak Yanevej przypieczętował zwycięstwo i trzecie miejsce Bułgarii w historycznych pierwszych rozgrywkach Ligi Europejskiej kobiet.

Francja – Bułgaria 0:3
(23:25, 23:25, 24:26)

Francja : Bauer (7), Mauricette (6), Rybaczewski (9), Faesch, Djilali (10), Orle (11), Ortschitt (libero) oraz Kloster, Camara (3), Soullard (2) i Lienard
Bułgaria : Yanewa (12), Debarlieva (2), Chitigoi (14), Koleva (9), S. Filipova (9), Petkova (5), M. Filipova (libero) oraz Tsvetanova i Zarkova