Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. D: Brazylia pokonana

LŚ, gr. D: Brazylia pokonana

Liga Światowa

Siatkarze Finlandii po wczorajszej porażce tym razem postawili mistrzom świata poprzeczkę o wiele wyżej. Brazylijczycy wygrali wprawdzie dwa pierwsze sety, ale pozostałe trzy padły łupem Finów. To pierwsza porażka Brazylii w tej edycji Ligi Światowej.

Seta otworzył udany atak z kontry Kunnariego , a później Siltali – 2:0. Brazylijczycy jednak szybko wyrównali (2:2), po asie serwisowym Vissotto . Trzy skuteczne kontry wyprowadziły Finów na prowadzenie 5:2, ale na pierwszej przerwie technicznej mieli już zaledwie jeden punkt przewagi 8:7. Po powrocie na parkiet gospodarze utrzymywali prowadzenie (10:9), dopiero autowy atak Oivannena i skuteczne zbicie Murilo , dały Brazylijczykom prowadzenie 15:13, a później 16:14 na drugiej przerwie technicznej. Przy stanie 18:15 dla gospodarzy o czas poprosił trener Finów. Po nim udane kontry zniwelowały nieco przewagę gości (19:18) i czas musiał wziąć trener Bernardo Rezende . Autowa zagrywka Ojansivu i as Lucasa pozwoliły Brazylijczykom odbudować przewagę (21:18). Wyrównaną końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęli przyjezdni 25:22.

Druga partia rozpoczęła się od dłuższej wymiany, którą zakończył Giba – 1:0. Po autowym ataku Vissotto, Finowie wyszli na prowadzenie 5:3, które na pierwszej przerwie technicznej powiększyli po ataku Oivannena – 8:5. Udany blok Rodrigao zmniejszył stratę Brazylijczyków do dwóch punktów (10:8), ale cały czas to gospodarze mieli inicjatywę – 12:10. Twarda walka po obu stronach utrzymywała wynik w granicach remisu. Ostatecznie autowy atak Murilo sprawił, że na drugiej przerwie technicznej prowadzili Finowie – 16:14. Przy stanie 18:16 dla miejscowych o czas poprosił trener Brazylii. Po niej skuteczny atak Rivaldo pozwolił gościom na wyrównanie (19:19), a świetna zagrywka Marlona wyprowadziła Brazylijczyków na prowadzenie 20:19. Udany blok przyjezdnych na Siltali dał im prowadzenie 23:21. Partię zakończył atak ze środka Lucasa – 25:23.

Trzeci set atakiem otworzył Vissotto – 1:0, a kolejne zbicie tego siatkarza dało Brazylijczykom prowadzenie 2:1. Błąd dotknięcia górnej taśmy i blok na Lucasie, wyprowadziły Finów na prowadzenie 5:3. Dwa punkty przewagi gospodarze utrzymali do pierwszej przerwy technicznej – 8:6. Po powrocie na parkiet dwie udane kontry Finów (10:6), zmusiły trenera Brazylijczyków do wzięcia czasu.  Po powrocie na parkiet, Brazylijczycy starali się odrobić straty, – 17:13 – ale czas wzięty przez Mauro Beruto sprawił, iż jego podopieczni przerwali passę rywali (18:13). Autowa zagrywka Lucasa pozwoliła przekroczyć gospodarzom granicę dwudziestu punktów – 21:16. Przewaga Finów była na tyle wysoka, że Brazylijczycy mimo ambitnej walki o każdą piłkę, nie zdołali odrobić strat i przegrali seta 25:22.

Na czwartego seta reprezentacja Finlandii wyszła z ogromną wolą walki i chęcią do doprowadzenia do tie-breaka. Początek tej odsłony należał jednak do Brazylijczyków, którzy dzięki dobrej grze blokiem zdołali objąć prowadzenie i zejść z nim na pierwszą przerwę techniczną – 8:6. Gospodarze nie zamierzali jednak odpuszczać i bardzo szybko doprowadzili do wyrównania, po 10. A na drugą przerwę techniczną zeszli już z jednopunktową zaliczką – 16:15. Po powrocie na parkiet dwie udane akcje w wykonaniu miejscowych pozwoliły im podnieść swoją przewagę do trzech punktów – 18:15. Brazylijczycy zerwali się jednak do walki i zdołali doprowadzić do wyrównania, podobnie jak w drugiej odsłonie, po 19. Mimo to jednak, zaciętą i bardzo wyrównaną końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęli Finowie – 25:22, którzy przede wszystkim dobrze spisywali się w polu zagrywki i w obronie.

Piąty, ostatni set tego spotkania, rozpoczął się od wyrównanej walki. Obydwa zespoły grały punkt za punkt. Przy zmianie stron było 8:7 dla Finlandii. Bardzo dobra gra Mikko Oivannena sprawiła, że gospodarzy objęli dość wysokie i ważne w końcówce seta prowadzenie – 13:10. Mimo tego, Brazylijczycy jednak nie odpuszczali i trzy udane akcje pozwoliły im na wyrównanie i powrót do gry – 13:13. Od tego momentu obraz gry na boisku przerodził się w walkę punkt za punkt. Obydwaa zespoły zacięcie walczyły o zwycięstwo w tym spotkaniu (15:15). Ostatecznie nerwową końcówkę zakończył Esko , który zaatakował skutecznie piłkę przechodzącą po zagrywce Ojansivu – 17:15. Tym samym Brazylia poniosła pierwszą porażkę w Lidze Światowej.

Finlandia – Brazylia 3:2
(22:25, 23:25, 25:22, 25:22, 17:15)

Finlandia : Esko (6), Siltala (17), Kunnari (16), Oivanen Mikko (28), Shumov (10), Oivannen Matti (6), Hyvärinen (libero) oraz  Ojansivu, Sivula i Lehtonen

Brazylia : Bruno (2), Vissotto (18), Giba (14), Murilo (17), Rodrigao (17), Lucas (6), Sergio (libero) oraz Eder (2), Rodrigo (13) i Marlon (1)