Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. C: Tokio szczęśliwe dla Bułgarów

LŚ, gr. C: Tokio szczęśliwe dla Bułgarów

Liga Światowa

Ogromne emocje towarzyszyły spotkaniu grupy C Ligi Światowej, w którym reprezentacja Japonii zmierzyła się z Bułgarami. Mecz zakończył się zwycięstwem gości ale każda partia toczyła się na przewagi. W drugim meczu, Rosjanie podejmują Kubańczyków.

Patrząc na warunki fizyczne reprezentantów Kuby, Bułgarii i Rosji, właściwie można tylko współczuć Japończykom. Mimo zaledwie trzech punktów na koncie, gospodarze między innymi dzięki dobrej grze w obronie prowadzili w pierwszym secie 8-6 schodząc na przerwę techniczną. Po kilku błędach reprezentacji Bułgarii w połowie seta, Japonia miała już pięciopunktową przewagę. Jednak chwilowy przestój w grze gospodarzy pozwolił wrócić Bułgarom do gry. Dzięki między innymi trzem punktom Svetozara Ivanova ze stanu 14-9 goście doprowadzili do remisu 14-14. Kilka akcji później trzecia drużyna grupy C wyszła na prowadzenie 18-17, po tym jak Fukuzawa po zagrywce posłał piłkę w siatkę. W decydującej części seta po skutecznym bloku i ataku Krasimira Gaydarskiego , goście prowadzili 21-18. Wydawało się, że losy pierwszej partii są już przesądzone, jednak po kilku błędach własnych reprezentacji Bułgarii, gospodarze doprowadzili do rezultatu 22-22 i zanosiło się na emocjonującą końcówkę. Jednak blok Kaziyskiego na Fukuzawie i skuteczny atak przyjmującego Trentino zakończyły seta wynikiem 25-23.

Drugą odsłonę meczu goście zaczęli od skutecznej gry blokiem, jednak zagrywka i atak Fukuzawy pozwoliły Japończykom wrócić do gry. Mimo to po bloku Ananieva na Shimizu , Bułgarzy prowadzili 6-4. Po raz kolejny goście nie potrafili utrzymać tej przewagi i podali pomocną dłoń przeciwnikom popełniając kilka błędów. Dzięki temu Japonia wyrównała przy rezultacie 12-12. Z pewnością można powiedzieć, że gra była ‘szarpana’. Po pięciopunktowej serii reprezentacja Bułgarii prowadziła 18-13, ale aby zachować prawidłowość kilka akcji później było już tylko 18-17. Japończycy wyszli na prowadzenie 21-20 po bloku Yu Koshikawy na Nikolovie. Ostatnie trzy punkty dla gospodarzy to dwa błędy Bułgarów – kolejno Nikolova i Zhekova , a seta ładnym atakiem zakończył Fukuzawa przy wyniku 25-23.

Trzeci set zaczął się od silnych ataków gości, jednak dobra gra na bloku sprawiła, że to Japończycy prowadzili 8-5 na pierwszej przerwie technicznej. Po powrocie na parkiet zdołali utrzymać tą przewagę jedynie do stanu 13-10, gdyż nie ustrzegli się własnych błędów i tym samym pozwolili aby goście wyszli na prowadzenie 15-14. Od rezultatu 18-18 żadnej z ekip nie udało się odskoczyć na więcej niż jedno oczko. Dopiero przy wyniku 22-22 Shimizu nie udało się skutecznie zaatakować, a w kolejnej akcji ten sam zawodnik został zablokowany przez Nikolova, co dało Bułgarom pierwsza piłkę setową. Mimo to, gospodarze nie mieli zamiaru złożyć broni i bardzo długo walczyli, jednak zepsuta zagrywka Fukuzawy i szczęśliwa punktowa zagrywka Kaziyskiego , która zahaczyła o siatkę przesądziły o losach tej odsłony, kończąc ją rezultatem 31-29 dla Bułgarii.

Japończycy czwartego seta zaczęli od uruchomienia środkowego poprzez kilka ładnych ataków ze środka, ale to Bułgarzy prowadzili 8-6 na przerwie technicznej, między innymi dzięki dobrej grze Nikolova zarówno w bloku, jak i ataku. Odkąd na tablicy pojawił się wynik 14-14 sprawy przyjęły podobny obrót, jak w poprzedniej partii – żadna z ekip nie mogła odskoczyć chociaż na dwa punkty. Po raz kolejny przerwali to goście. Bloki Kazyiskiego na Shimizu i Zhekova na Fukuzawie zakończyły seta rezultatem 28-26.

Japonia – Bułgaria 1:3
(23:25, 25:23, 29:31, 26:28)

Składy :
Japonia : Usami, Matsumoto, Yamamura, Shimizu, Fukuzawa, Yoneyama, Tanabe (libero) oraz Tomimatsu, Koshikawa, Maeda, Abe i Matsuta
Bułgaria : Zhekov, Gaydarski, Kaziyski, Ivanov S., Ananiev, Nikolov, Salparov (libero) oraz Tsvetanov, Sokolov, Bratoev, Gradinarov i Penev.