Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Polskie reprezentacje młodzieżowe przed szansą skoku w rankingach

Polskie reprezentacje młodzieżowe przed szansą skoku w rankingach

fot. archiwum

W ostatnim rankingu FIVB  polskie zespoły młodzieżowe nie zostały sklasyfikowane zbyt wysoko. Obie nasze reprezentacje, męska i żeńska, plasują się poza dziesiątką najlepszych. Najbliższe okazje do poprawienia swojej pozycji już w te wakacje.

Polacy awansowali o jedną pozycję i zajmują obecnie 12. miejsce. Polki wypadają w rankingu zdecydowanie słabiej. Zaledwie 36. lokata (spadek o trzy miejsca) jest znacznie poniżej oczekiwań. Dane sporządzono na podstawie wyników osiąganych przez kadry kadetów i juniorów podczas mistrzostw świata oraz mistrzostw kontynentalnych.

Nie należy się tym przejmować, bo to tylko zabawa. Ranking nie jest adekwatny do możliwości danego zespołu, bo te drużyny, które nie awansują na ważne imprezy, nie mają szansy zdobywania punktów. Tak było dotąd w przypadku polskich kadetek i juniorek. Nasze miejsce porównywałbym z tym, które obecnie zajmują seniorki, czyli jesteśmy w dziewiątce, może w dziesiątce najlepszych – tłumaczy Zbigniew Krzyżanowski .

Dokładnie tego samego zdania jest Stanisław Gościniak . – W Europie jest wiele wartościowych zespołów, ale tylko niektóre z nich gromadzą punkty i stąd takie, a nie inne miejsce. Polska siatkówka nie jest taka zła, bo przecież na przestrzeni ostatnich lat reprezentacje młodzieżowe zajmowały bardzo dobre miejsca w MŚ juniorów czy kadetów – przypomina złote czasy drużyn Ireneusza Mazura i Grzegorza Rysia.Co ciekawe – w rankingu chłopców prym wiedzie Iran, który w dorosłej siatkówce niemal nie istnieje. – Wszyscy mówią, że w ich koszulkach grają starsze roczniki, bo zawodnicy są fizycznie bardziej rozwinięci. Ale ja uważam, że należy cieszyć się z tego, że siatkówka coraz szerszym kręgiem idzie w cały świat i coraz więcej państw prezentuje przyzwoity poziom – kończy Gościniak.

Najbliższe okazje do poprawienia swojej pozycji w rankingach już w te wakacje. 16 lipca w Meksyku nasze juniorki rozpoczynają finałowy turniej mistrzostw świata, a nasi juniorzy od 31 lipca rywalizować będą w MŚ w Indiach. Reprezentacja kadetów pod koniec sierpnia jedzie na mistrzostwa wiata do Włoch i tylko polskie kadetki nie awansowały do światowego czempionatu.

 

źródło: Polska Siatkówka

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-07-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved