Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Liga Światowa: Nieudany debiut przed polską publicznością

Liga Światowa: Nieudany debiut przed polską publicznością

x - [stare] Liga Światowa: Polska - Brazylia

Polscy siatkarze nie najlepiej zainaugurowali rozgrywki Ligi Światowej przed własną publicznością. Podopieczni Daniela Castellaniego w trzech setach ulegli Brazylii. Dzisiejsze spotkanie było również debiutem  naszych siatkarzy na nowym obiekcie  - Arenie Łódź.

Podopieczni Bernardo Rezende spotkanie rozpoczęli w innym składzie niż w Sao Paulo, do składu Brazylijczyków powrócili Giba i Rodrigao , zaczynając spotkanie w pierwszej szóstce. Polacy mecz rozpoczęli w innym ustawieniu niż przed tygodniem: Jakuba Jarosza w ataku zastąpił Marcel Gromadowski , a Pawła Woickiego na rozegraniu – Grzegorz Łomacz .

Początek spotkania to bardzo dobra gra naszej reprezentacji w bloku, najpierw podwójny blok Marcina Możdżonka i Zbigniewa Bartmana , a następnie blok środkowego Skry na Rodrigao i Polacy prowadzili 2:0. Po skutecznych atakach Brazylijczyków, goście doprowadzili do wyrównania 2:2. Seria dobrych akcji w ataku Polaków, mimo skutecznego bloku rywala, dała podopiecznym Castellaniego prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Kolejna część tej partii to seria zepsutych zagrywek zarówno przez Canarinhos, jak i nasza reprezentację. Popełniane błędy nie przyniosły utraty prowadzenia przez Polaków, którzy po autowym ataku Murilo schodzili na drugą przerwę techniczna prowadząc 16:14. Po przerwie trener Rezende przeprowadza podwójną zmianę w miejsce Bruno i Rivaldo wchodzą Visotto i Marlon . Po przegranej akcji Polaków na siatce i zablokowanym ataku Bąkiewicza Canarinhos doprowadzili do wyrównania 18:18. Po czasie, o który poprosił trener Castellani, nieporozumienie w przyjęciu w naszej drużynie i atak Giby dały Brazylijczykom prowadzenie 18:19. W końcówce seta, niesieni dopingiem polskich kibiców, reprezentanci Polski doprowadzili do wyrównania 20:20. Jednak kolejne błędy w przyjęciu, dobre blok i atak zmiennika wprowadzonego przez Rezende-Visotto, ponownie dały prowadzenie Brazylii. Chwile później błędy własne gości doprowadziły do remisu 23:23. W końcówce seta, Daniel Castellani w celu podwyższenia bloku w miejsce Łomacza wprowadza Grzyba , mimo kontry polscy siatkarze przegrywają akcję. Grając bez rozgrywającego, po złej wystawie Bartman atakuje w antenkę, co daje pierwszą piłkę meczową dla Brazylijczyków. Pierwszą partie dobrą zagrywką, której nie przyjmuje Ignaczak – kończy Murilo. Brazylia wygrywa 23:25.

Drugi set rozpoczał się skutecznym blokiem Murilo na Gromadowskim , po ataku Nowakowskiego ze środka było już 1:1. Kolejne ataki Gromadowskiego, Możdżonka, Rodrigao i blok Murilo doprowadziły do stanu 4:4. Po wyrównanej walce, punkt za punkt, na pierwszą przerwę techniczną Brazylijczycy schodzili z prowadzeniem 8:6. Po ataku Gromadowskiego i podwójnym bloku Bartmana z Nowakowskim na Murilo, Polacy doprowadzili do wyrównania (8:8). Dalsza część partii to wciąż wymiana punkt za punkt, zarówno Canarinhos, jak i podopieczni Daniella Castellaniego na tym etapie popełniali niewiele błędów. Brazylijczycy grają "swoją" siatkówkę, dobrze broniąc- szybko wyprowadzali kontry. Po stronie Polaków dobre akcje z ataku i skuteczne bloki przeplatane były błędami w zagrywce. Atak Możdżonka i Bartmana z drugiej linii dały naszej drużynie prowadzenia 16:13 na pierwszej przerwie technicznej. W kolejnej części partii w odpowiedzi na bardzo dobre ataki Brazylijczyków, efektownie atakowali Bartman i Gromadowski. Nasi reprezentanci nie utrzymali jednak przewagi do końca seta, Canarinhos doprowadzili do remisu 19:19. W decydującej części Polacy nie utrzymali koncentracji, nie kończyli ataków dając gościom okazje do kontrataków. Skuteczne ataki Murilo z lewego skrzydła, i Rivaldo dały im prowadzenie 21:24. Polacy próbowali jeszcze odrobić straty w tym secie, jednak kolejny atak Rivaldo daje podopiecznym trenera Rezende zwycięstwo w tym secie 21:25 i obejmują prowadzenie w całym spotkaniu 0:2

Trzeci, i ostatni, set błędem na zagrywce rozpoczyna Nowakowski. Daniel Castellani w miejsce Krzysztofa Ignaczaka wprowadza debiutanta Pawła Zatorskiego. Mimo dobrej wymiany, dłuższą akcję wygrywają Brazylijczycy- Rivaldo atakuje po bloku w aut. Następnie skuteczne blok Lucasa i Murilo oraz atak ze środka Lucasa i Polacy przegrywają 0:4. Trener Castellani prosi o czas, chcąc uspokoić swoich zawodników. Najwidoczniej dłuższa przerwa po drugim secie doprowadziła do dekoncentracji Polaków, którzy popełniają coraz więcej błędów własnych. Po przerwie w dwóch kolejnych akcjach nasi reprezentanci zdobywają punkty: najpierw po ataku Bąkiewicza , a następnie bloku Możdżonka. Niestety początek odrabiania strat nie był zbyt udany, w czterech kolejnych akcjach, po mocnych zagrywkach rozgrywającego Brazylii, Canarinhos zdobywają  cztery kolejne punkty prowadzać już 2:8. Mimo zmian przeprowadzanych przez trenera Castellaniego (w miejsce Gromadowskiego – Jarosz ) kolejne akcje nie przynoszą zdobyczy punktowych naszej drużynie. Kolejne serie punktów dają podopiecznym Bernardo Rezende prowadzenie 4:9, a następnie po serii błędów Polaków (zepsutej zagrywce Bąkiewicza, autowym ataku Kurka ) 4:12. Daniel Castellani prosi o kolejna przerwę, jednak kolejne akcje nie prowadza do odrobienia strat, kolejne ataki Polaków w aut i skuteczne ataki po drugiej stronie siatki uznawanego za najlepszego siatkarza na świecie Giby dają Canarinhos prowadzenie na drugiej przerwie technicznej 6:16. Do końca partii od tego momentu Polacy zdobyli już tylko 4 punkty, kolejne ataki Murilo i Giby doprowadzają do stanu 10:24. Całe spotkanie skutecznym atakiem ze środka kończy Lucas . Reprezentacja Brazylii wygrywa ostatnią partię 10:25, i w całym spotkaniu 0:3.

MVP w sms-owym konkursie kibiców wybrano Gibę .

Polska – Brazylia 0:3
(23:25, 22:25, 10:25)

Polska : Nowakowski (3), Łomacz, Gromadowski (14), Bartman (6),  Bąkiewicz (5), Możdżonek (8), Ignaczak (libero) oraz Jarosz (1), Ruciak, Kurek (1), Grzyb, Woicki i Zatorski (libero)
Brazylia : Bruno (2), Giba (6), Murilo (16), Rodrigao (5), Rivaldo (6), Lucas (10), Sergio (libero) oraz Visotto (5), Marlon