Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Alicja Leszczyńska zmienniczką Moniki Smak w Centrostalu

Alicja Leszczyńska zmienniczką Moniki Smak w Centrostalu

fot. archiwum

Alicja Leszczyńska będzie nową rozgrywającą bydgoskiego GCB Centrostalu. 21-letnia siatkarka grała w reprezentacji Polski juniorek. Będzie zmienniczką Moniki Smak. To ciąg dalszy stawiania na utalentowane, młode siatkarki w Bydgoszczy.

W poprzednim sezonie Alicja Leszczyńska występowała w I-ligowym KSZO Ostrowiec Św. GCB Centrostal wymienił się więc swymi rozgrywającymi, bo do KSZO powędrowała Justyna Łunkiewicz , która do tej pory była zmienniczką Słowaczki.

Leszczyńska (177 cm wzrostu) uczyła się grać w siatkówkę w Bielsku-Białej. Pochodzi z prawdziwie siatkarskiej rodziny. Jej ojciec Krzysztof to znany trener, a starsza siostra Violetta też występowała jako rozgrywająca m.in. Farmutilu Piła.

Ten sezon ma być początkiem drogi bydgoskiego Centrostalu do przebudowania zespołu i nadania mu nowego oblicza.To zawsze jest pewien proces. Będzie trwał kilka lat. Musi nastąpić, co jest naturalne, zmiana pokoleniowa. Nie będzie to jednak żadna gwałtowna przemiana. Z doświadczenia wiem, że takie działanie jest błędem – tłumaczy Sagan.

Bydgoska drużyna nieprzerwanie od 1992 roku i pierwszego wówczas awansu do ekstraklasy, gra wśród najlepszych zespołów ligowych w kraju. Od wielu też lat niezmienne pozostają filary zespołu: Ewa Kowalkowska , Joanna Kuligowska . Trzecią taką siatkarką była Agnieszka Malinowska , która już zakończyła karierę. W perspektywie kilku lat podobną decyzję będą także podejmować m.in. Kowalkowska i Kuligowska.

W Centrostalu zaczęli więc budować zrąb nowego zespołu. Są na to zawsze dwa sposoby. Pierwszy jest prosty, wymaga jednak dwóch dodatkowych milionów złotych w budżecie klubu. Trzeba po prostu kupić znane zawodniczki. – Nie będziemy brać udziału w transferowym szaleństwie. Nas nie stać na sprowadzane tak drogich siatkarek – mówi Sagan.

Drugi sposób na budowę drużyny jest znacznie trudniejszy – wychowywać siatkarskie gwiazdy u siebie.

Centrostal zaczął więc ściąganie do Bydgoszczy najbardziej utalentowanych juniorek. Jedna z nich, Agata Skiba (18 lat), to wychowanka klubu. Patrycja Polak – także lat 18 – z Iławy i o rok starsza Sylwia Pelc z Łańcuta, trafiły do bydgoskiej drużyny przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu.

To są nasze reprezentantki na mistrzostwa świata juniorek. One mają walczyć o miejsce w składzie. Zakładam, że te młode dziewczyny szansę wykorzystają, i za rok, dwa, trzy będą nadawać ton lidze – mówi o strategii budowy nowego Centrostalu Sagan. Ma ona jeszcze jeden dodatkowy atut. – Jest bezpieczna finansowo dla klubu – potwierdza wiceprezes. – Staramy się zbudować zespół z dużą perspektywą. Na rynku transferowym jest szaleństwo. Musimy zachować w tej sytuacji zdrowy rozsądek – dodaje trener bydgoskiego zespołu Piotr Makowski. – Moim zdaniem to jest potrzebny krok. Trzeba pomyśleć, na czym ma się opierać siła drużyny za kilka lat, a nie zmieniać ją ad hoc – stwierdza Sagan.

Strategia Centrostalu ma też jeszcze jeden filar. Klub zdecydował się wypożyczyć rozgrywającą: Justynę Łunkiewicz i środkową Monikę Naczk , dwie zawodniczki, do tej pory przesiadujące głównie na ławce rezerwowych, do I ligi. Naczk, jak wcześniej informowaliśmy, trafi do Trefla Gdynia. Łunkiewicz zdecydowała się przenieść do KSZO Ostrowiec Św.

Wspólnie zdecydowaliśmy, że dla ich rozwoju będzie lepiej, że przez kolejny rok zagrają w I lidze, by się ogrywać i nabywać doświadczenia. Nie żegnamy się z nimi definitywnie. Podobnie kiedyś postąpiliśmy z Kasią Mróz. Wróciła do nas jako lepsza zawodniczka – wyjaśnia Piotr Makowski .

Nie rezygnujemy z walki o powtórzenie wyniku z minionego sezonu i wejścia do czwórki. Rywali jest więcej: Muszyna, Aluprof, Dąbrowa, silny beniaminek z Łodzi i oczywiście jeszcze Farmutil Piła, ale zaweźmiemy się – obiecuje Makowski.

 

 

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved