Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Piemonte Woman Cup : Pierwszy sukces kadry Matlaka

Piemonte Woman Cup : Pierwszy sukces kadry Matlaka

x - [stare] Volley Masters 2009: Polska - Japonia

W finałowym meczu turnieju we Włoszech podopieczne Jerzego Matlaka pokonały drużynę Japonii. Jest to pierwszy sukces naszych siatkarek pod wodzą nowego szkoleniowca. Spośród zawodniczek na największe wyróżnienie bez wątpienia zasłużyła Joanna Kaczor.

Pierwszy set finałowego spotkania pomiędzy Polską a Japonią był bardzo wyrównany aż do drugiej przerwy technicznej, na którą polskie siatkarki schodziły z jednopunktowym prowadzeniem. Japonki kapitalnie grały w obronie, natomiast naszym siatkarkom wpadło w parkiet kilka łatwych piłek, które wpaść nie powinny. Przy zagrywce Doroty Świeniewicz Polki odskoczyły na 22:17 i pewnie wygrały pierwszą odsłonę 25:19.

Kolejna partia stała pod znakiem katastrofalnego przyjęcia zawodniczek znad Wisły. Trener Matlak próbował zmian, ale one nic nie zmieniły. Momentami na parkiecie występowały dwie zawodniczki, które w klubach grają na pozycji libero (Zenik oraz Sawicka ). Jednak nawet taka kombinacja nie była w stanie poprawić tego elementu w grze naszych siatkarek. Wygrana Japonek 25:12 mówi wszystko o tej partii.

Początek trzeciej odsłony bardzo przypominał drugą partię. Polki źle przyjmowały, a Milena Sadurek (rozgrywająca) więcej musiała za piłką biegać niż ją rozgrywać. Podopieczne Jerzego Matlaka opanowały jednak nerwy i zaczęły odrabiać straty. Od stanu 8:8 walka była bardzo wyrównana. W polskiej drużynie bardzo dobry mecz rozegrały Joanna Kaczor oraz Anna Barańska i to głównie dzięki tym zawodniczkom trzeci set padł łupem Polek.

Na losy czwartej partii niewątpliwie duży wpływ miała końcówka poprzedniego seta, ponieważ Japonki po przegraniu bardzo wyrównanej końcówki seta trzeciego, w czwartym nie mogły się odnaleźć. Siatkarki Matlaka umiejętnie to wykorzystały i od samego początku do samego końca kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie . 25:18 wygrywają ostatniego seta Polki i cały mecz 3:1.

Duży sukces całej ekipy, gdyż turniej miał bardzo silną obsadę, a w pokonanym polu zespół Matlaka zostawił tak renomowane drużyny jak Włochy czy Chiny.
Oprócz sukcesu drużynowego, polskie siatkarki zostały wyróżnione również indywidualnie: Joanna Kaczor została wybrana najlepszą atakującą turnieju, puchar dla najlepiej blokującej odebrała Dorota Pykosz , zaś MVP turnieju wybrano Annę Barańską .

Polska – Japonia 3:1

( 25:19, 12:25, 25:23, 25:18 )

Skład Polski : Sadurek, Kaczor, Pykosz, Świeniewicz, Barańska, Gajgał Zenik (libero) oraz Sawicka, Jagieło, Bełcik i Woźniakowska