Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE kobiet, gr. A: Pierwsze zwycięstwo Greczynek

LE kobiet, gr. A: Pierwsze zwycięstwo Greczynek

Liga Europejska

Greczynki odniosły pierwsze zwycięstwo w Lidze Europejskiej pokonując Hiszpanki 3:2, które straciły w ten sposób szansę na awans do turnieju finałowego. Dzięki wygranej 3:1 nad Bułgarią, Serbki umocniły się na 1. miejscu w tabeli.

Hiszpanki prowadziły jednym, dwoma punktami na początku pierwszego seta, ale to rywalki miały przewagę na drugiej przerwie technicznej, stopniowo ją powiększając aż do trzech „oczek” przy pierwszej piłce setowej (24:21). Wprawdzie podopieczne Gido Vermuelena zdołały zdobyć kolejne dwa punkty, jednak Silvia Fernández zaatakowała w aut (25:23).

Pomimo straty Noelii Sánchez Iglesias w połowie pierwszego seta z powodu kontuzji palca, Hiszpanki nie wydawały się zbytnio tym faktem zakłopotane i odwróciły trzypunktową przewagę Greczynek na pierwszej przerwie technicznej na trzypunktową przewagę własną (16:13). Ostatecznie jednak końcówka seta okazała się być bardzo zacięta. Gospodynie prowadziły 23:21 i dały rywalkom doprowadzić do pierwszej piłki setowej (23:24). Siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego miały pięć piłek setowych, a ich przeciwniczki sześć i dopiero as Marii Hadjinikolaou dał miejscowym wygraną w tej partii (36:34).

Gido Vermuelen postanowił dokonać roszad w składzie i dało to rezultat, gdyż jego podopieczne łatwo wygrały trzeciego seta 25:15. W czwartym wydawało się, że będzie podobnie, ale Greczynki przegrywając 12:18, doprowadziły do remisu 19:19. Jednak to Hiszpanki cieszyły się z wygranej w tym secie (25:21).

W tie-breaku gospodynie otrząsnęły się z szoku spowodowanego stratą dwóch setów i przy zmianie stron boiska prowadziły 8:6. Rywalki wyrównały na 8:8, ale Greczynki odzyskały kontrolę nad przebiegiem meczu i miały pierwszą piłkę meczową (14:10), którą wykorzystała Georgia Tzanakaki, serwując asa (15:10).

Najlepiej punktującą zawodniczką była Eleni Kiosi z dorobkiem 31 punktów. Drugie miejsce z 22 punktami zajęła Hiszpanka Yasmina Fernández.

Grecja – Hiszpania 3:2

(25:23, 36:34, 15:25, 21:25, 15:10)

Grecja: Christou, Kiosi, Tzanakaki, Chatzinikolaou, Chantava, Koutouxidou, Mylona (libero) oraz Mouzaki, Kyriakidou, Drougka
Hiszpania: Sánchez, Fernández S., Sánchez, Paraja, González, Lamas, Ramírez (libero) oraz El-Ammari, Hernández, Fernández A., Pérez

W drugim rozegranym wczoraj meczu grupy A Serbia podejmowała reprezentację Bułgarii. Serbki lepiej zaczęły to spotkanie, zwłaszcza dzięki dobrej grze blokiem i wyszły na prowadzenie 11:6. Trener Bułgarek zdecydował się na zmianę przyjmującej i za Chitigoi weszła Teneva-Milichevich i przyjezdne odrobiły straty doprowadzając do remisu. W takiej sytuacji szkoleniowiec Serbii, Zoran Terzic, poprosił o czas. Po tej przerwie jego podopieczne nie popełniały za wielu błędów, a dzięki Stefanie Veljkovic i Jovanie Vesovic, gospodynie wyszły na czteropunktowe prowadzenie (20:16) i ostatecznie wygrały tę partię 25:21.

Drugi set miał przebieg podobny do pierwszego. Serbki prowadziły na kolejnych przerwach technicznych 8:6, 16:13 i ostatecznie wygrały tę partię 25:21. Gospodynie zdecydowanie przeważały w elemencie zagrywki, a rywalki ułatwiły im życie tracąc 7 punktów po własnych błędach. W decydującym momencie, przy stanie 18:18, Jelena Nikolic zdobyła dwa punkty atakiem i po punktowej zagrywce Natasy Krsmanovic, która dała prowadzenie 22:18, Serbki szybko doprowadziły do końca tej partii, wygrywając 25:21.

Trzecią odsłonę meczu Bułgarki zasłużenie wygrały. Mimo że Serbki prowadziły 21:19, to rywalki zdołały zdobyć 6 punktów z rzędu i wygrać 25:21. Przyjezdne lepiej serwowały, co skutkowało słabym przyjęciem gospodyń i w rezultacie uniemożliwiało im skuteczną grę w ataku.

W czwartym secie wszystko zdawało się układać po myśli Serbek i nikt nie mógł przypuszczać, że prowadząc 17:12, gospodynie dopuszczą do bardzo zaciętej końcówki. Bułgarki nie dawały jednak za wygraną i doprowadziły do remisu 22:22. Dwa ataki Jovany Vesovic dały gospodyniom piłkę meczową. Jednak rywalki zdobyły kolejne dwa „oczka”. Dopiero skuteczna zagrywka Natasy Krsmanovic zakończyła tę partię wynikiem 27:25.

Serbia – Bułgaria 3:1

(25:21, 25:21, 21:25, 27:25)

Serbia: Ongjenovic, Vesovic, Nikolic, Majstorovic, Veljkovic, Krsmanovic, Popovic (libero) oraz Bursac, Antonijevic, Sevarika, Pantovic
Bułgaria: Debarlieva, Koleva, Yaneva, Teneva-Milichevich, Petkova, Zarkova, Filipova (libero) oraz Chitigoi, Karakasheva, Koeva