Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. MŚ 2010: Wygrane Holandii i Turcji

Kwal. MŚ 2010: Wygrane Holandii i Turcji

x - [stare] FIVB

Reprezentacja Holandii wygrała wczoraj pierwszy mecz II rundy kwalifikacji do mistrzostw Świata odbywający się w Rotterdamie, pokonując Łotwę 3:1. W drugim spotkaniu po niezwykle zaciętej walce, Turcja wygrała z Estonią 3:2.

Holendrzy rozpoczęli spotkanie od wysokiego prowadzenia (6:1). Szkoleniowiec gości wziął czas próbując zmienić niekorzystny wynik, ale nie dało to większych rezultatów. Podopieczni Petera Blangé nadal mieli sporą przewagę punktową (11:4, 18:7) i ostatecznie wygrali tę partię 25:16. Do tego wyniku w dużej mierze przyczyniły się skuteczne ataki Roberta Horstinka i Roba Bontje oraz skuteczne serwisy kapitana Jeroen Trommela. Wśród Łotyszy wyróżniał się kapitan, Gundars Celitans.

Na początku drugiej odsłony meczu gospodarze objęli prowadzenie 4:1 po zagrywkach Jeroen Trommela. Łotysze próbowali gonić rywala i wychodziło im to lepiej, niż w pierwszym secie, ale i tak przeciwnik miał kilkupunktową przewagę. „Oranje” także w miarę łatwo wygrali drugą partię (25:21).

W trzecim secie obraz gry uległ całkowitej zmianie. Siatkarze znad Bałtyku zdobyli pierwszy punkt w tej odsłonie i dalej powiększali swoją przewagę. Ponownie Gundars Celitans był wyróżniającym sie zawodnikiem w swojej drużynie. Grał skutecznie na siatce i zagrywką, zdobywając w sumie 23 punkty (był najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania). Pociągnął swoją drużynę, która uwierzyła w zwycięstwo w tym secie. Na drugiej przerwie technicznej Łotysze prowadzili 16:8. Holendrzy lekko zmniejszyli starty, ale ostatecznie przegrali tę partię.

Czwarty set był dosyć wyrównany, dwukrotnie na tablicy wyników widniał remis (8:8, 14:14). Peter Blangé próbował przełamać ten wynik i za Jeroen Trommela wprowadził na boisko Jeroen Rauwerdink. Było to bardzo dobre posunięcie, gdyż holenderski przyjmujący popisał sie kilkoma robiącymi wrażenie atakami. Dwa asy Bontje dały Holendrom dwupunktową przewagę (17:15) i po tym gospodarze nie mieli już problemu ze skończeniem seta. Ostatni punkt zdobył Kooistra (25:21).

Holandia – Łotwa 3:1

(25:16, 25:21, 18:25, 25:21)

W drugim meczu wczorajszego dnia zmierzyły się Turcja z Estonią. Turcy na początku spotkania wywalczyli sobie niewielka przewagę (4:1), której nie wypuszczali z rąk. Estończycy mieli trudności z przedarciem się przez znakomicie funkcjonujący turecki blok. W drugim secie sytuacja się odwróciła i to oni mieli kilkupunktową przewagę, głownie dzięki zagrywkom i atakom Argo Meresaara. On także był autorem bloku kończącego te partię.

W kolejnej odsłonie meczu obie drużyny walczyły punkt za punkt. Początkowo to podopieczni Avo Keela mieli dwupunktową przewagę, ale Turcy odrobili tę niewielką stratę. W końcówce seta popełnili jednak kilka błędów, a estońscy siatkarze zagrali bardzo skutecznie blokiem i wygrali trzecią partię.

Mogło się wydawać, że Estończycy w czwartym secie będą kontynuować zwycięską passę. W końcówce Turcy jednak zawalczyli i wykorzystali trzecią piłkę setową dzięki blokowi Emre Batur (28-26).

Tie-break dostarczył wielu emocji. Przy stanie 9:9 Estończycy odskoczyli na 12:10. Byli już bardzo blisko wygranej (13:11), ale niesieni dopingiem tureckich kibiców, siatkarze znad Bosforu odrobili straty. Dwa bloki Erhan Dünge dały jego drużynie piłkę meczową (14:13). Jednak rywale zdołali wyrównać i po bloku Toobala to oni mieli piłkę meczową. Po kolejnym bloku Dünge Turcy stanęli przed kolejną szansą rozstrzygnięcia meczu na swoją korzyść, ale jej nie wykorzystali. Potrzebowali trzeciej piłki meczowej, z której już zrobili właściwy użytek.

Turcja – Estonia 3:2

(25:20, 14:25, 22:25, 28:26, 18:16)