Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Mysłowice: Alison/Harley zagrają z Jennings/Fuerbringer

WT Mysłowice: Alison/Harley zagrają z Jennings/Fuerbringer

plażówka mężczyzn

Niesamowite umiejętności zaprezentowali Brazylijczycy w półfinałowym spotkaniu, w którym w dwóch setach pokonali duet z Niemiec, Brink/Reckermann. W finale będą podejmowali amerykańską parę Jennings/Fuerbringer.

Początek półfinałowego spotkania nosił znamiona wyrównanej gry, 3:4. Przez dłuższą chwilę żadna z par nie zdołała wyjść na większe niż jednopunktowe prowadzenie, 6:6. Świetnymi akcjami przy siatce popisywali się na zmianę Brink i Harley, 9:9. Dzięki zagrywce tego ostatniego para brazylijska wyszła po raz pierwszy na dwupunktowe prowadzenie, 11:9. W dalszej części seta ich przewaga wzrosła do czterech punktów, m. in. dzięki niesamowitej “czapie” Alisona, 17:13. Pomyłka w polu serwisowym Reckermana pozbawiła ich szans na odrobienie start i tym samym na zwycięstwo w tym secie. Pewnie i z dużą przewagą wygrali liderzy rankingu FIVB.

Mocnym otwarciem popisali się Alison i Harley, którzy już od początku drugiej partii narzucili rywalom swój styl gry, 3:0. Zwycięzcy World Touru z Rzymu długo nie potrafili “wejść” w mecz, co skrzętnie wykorzystywali Brazylijczycy, punktując ich w każdym elemencie, 8:2. Im dłużej trwała ta partia, tym gorzej spisywał się duet z Niemiec. Podczas gdy, pod drugiej stronie siatki, niemalże w każdej akcji swój kunszt prezentowali Harley i Alison, 13:8. Parze niemieckiej nie pomagały nawet mocne zagrywki, tym bardziej, że najczęściej lądowały one poza boiskiem, 17:11. Wysoka przewaga wypracowana na początku seta i dużo lepsza skuteczność pozwoliła Brazylijczykom spokojnie kontrolować przebieg tej partii, która nieuchronnie zbliżała się do końca, 20:16. Piłkę meczową “wykorzystał” Harley, posyłając na drugą stronę siatki asa serwisowego.

Alison/Harley w finale zagrają ze zwycięzcą meczu Jennings/FuerbringerGibb/Rosenthal. Dla Niemców pozostał finał pocieszenia i mecz o 3. Miejsce.

Alison/Harley – Brink/Reckermann 2:0

(21:17, 21:16)

Mecz rozpoczął się od udanego ataku Jenningsa pod sam koniec boiska. Drugi punkt padł również łupem Jenningsa i FuerbringeraGibb nieprawidłowo wystawił piłkę palcami. Po chwili na tablicy świetlnej znów widniał remis (3:3). Na czteropunktową przewagę wyszli Gibb i Rosenthal, którzy doskonale zagrywali i blokowali (13:9). Jednak Jennings i Fuerbringer przyzwyczaili nas na tym turnieju, że szybko potrafią odrabiać straty. Po kolejnym podwójnym odbiciu Gibba nastał remis 15:15. Od tej pory na boisku rządzili tylko Jennings i Fuerbringer. Zdobyli sześć punktów z rzędu, wyprowadzając skuteczne kontry i wykorzystując błędy przeciwników.

Początek drugiego seta to doskonała gra Gibba, który najpierw zdobył punkt z ataku, a następnie zablokował Jeeningsa. W ten sposób jego drużyna wyszła na dwupunktowe prowadzenie. Chwilę później ten sam zawodnik zablokował, tym razem Fuerbringera. Przy pierwszej zmianie stron było 5:2 dla pary Gibb/Rosenthal. Przy stanie 5:3 Rosenthal zaatakował w aut, a następnie Jenngins wybronił jego plas, po czym skończył atak i był już remis. Na dodatek w następnej akcji zaatakował w siatkę, co dało już przewagę Jenningsowi i Fuerbringerowi. Zawodnik ten jednak zrehabilitował się i dzięki dobrej grze jego para znów wyszła na prowadzenie. Do tego doszła punktowa zagrywka Gibba i przy stanie 9:7 Jennings z Fuerbringerem zostali zmuszeni do wzięcia czasu. Przewaga wciąż zwiększała się. Po punktowej zagrywce Rosenthala było już 12:8. Następna jego zagrywka to as serwisowy. Przy stanie 14:9 kibice zgromadzeni w Mysłowicach byli świadkami długiej i pięknej wymiany ciosów, w której ostateczny zadał Jennings obijając blok. Gibb i Rosenthal nie dali sobie już wyrwać przewagi, a nawet ją zwiększyli do 7 punktów. Seta wygrali do 14.

Tie – break od samego początku zapowiadał się emocjonująco. Pierwsza akcja to doskonała wymiana zakończona skrótem Jenningsa. Po chwili jego partner zablokował Gibba. Kolejny punkt to doskonała obrona znów Jenningsa i punktowy atak. Przeciwnicy zdobyli jednak punkt. W kolejnej akcji Jennings obronił plas Gibba i zdobył czwarty punkt przewagi (4:1). Przy stanie 7:2 żółty kartonik obejrzał Gibb, za niesportowe zachowanie. Kolejna część meczu przypominała końcówkę pierwszego seta. Przewaga wciąz rosła. Gibb i Rosenthal próbowali jeszcze nawiązać walkę ze swoimi rodakami, jednak nie wyszło im to najlepiej. Do pary finałowej dołączą więc Jennings i Fuerbringer.

Gibb/Rosenthal – Jennings/Fuerbringer 1:2

(8:14, 21:14, 8:15)

Powiedzieli po meczu:

Jonas Reckermann (Niemcy):Nie graliśmy najlepiej, a na pewno nie tak dobrze, jak mecz wcześniej. Alison bardzo dobrze blokował, trudno było się przebić przez jego ręce. A u nas brakowało wszystkiego po trochu. Słabo zagrywaliśmy i nie było bloku. Myślę, że to była główna przyczyna przegranej. Podpisuję się pod słowami Bricka – Alison i Harley to aktualnie najlepsza para na świecie.

Harley (Brazylia):Grało nam się dobrze. Musieliśmy wskoczyć na wyższy poziom, aby pokonać Niemców, którzy są w dobrej formie. Jeśli uda się nam wznieść na wyżyny naszych umiejętności, łatwiej jest planować grę. Graliśmy tak, aby zmusić ich do błędu. Chciałbym, abyśmy zagrali tak w finale.

Casey Jennings (USA):Nie wiem, czy był to mecz przyjemny dla oka, bo co to za przyjemność oglądać, kiedy jedna druzyna leje drugą z taką przewagą (śmiech). To wielka przyjemność wygrać z tą parą i wejść do ścisłej czołówki turnieju. Mam nadzieję wygrać jutro złoto, a przegranym w tym meczu życzę zdobycia brązowego medalu.

Jacob Gibb (USA):Nasi dzisiejsi przeciwnicy to bardzo dobra drużyna. Ciężko było wygrać, dlatego gratuluję im zwycięstwa. Wiedzieliśmy, jak oni grają, jednak dziś nie znaleźliśmy na nich recepty. Oczywiście, oni również znają nasz styl gry i to był ich klucz do sukcesu.

*rozmawiał Maciej Nowocień (Strefa Siatkówki)