Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE: Serbia i Francja liderami w swoich grupach

LE: Serbia i Francja liderami w swoich grupach

Liga Europejska

W trzecim dniu walki w Lidze Europejskiej zwycięstwa odniosły reprezentacje gospodarzy. Pokonały one ekipy z Wielkiej Brytanii, Grecji i Hiszpanii.

w grupie B Francuski odniosły dziś kolejne gładkie zwycięstwo nad reprezentantkami Wielkiej Brytanii. – To było dla nas ważne, aby pokonać dwukrotnie Brytyjki podczas oficjalnych meczów, aby uzyskać pewnych siebie, przed pojedynkami z Rumunią, która w ten weekend dwukrotnie pokonała Turcji, najpierw 3:2, a potem nawet 3:0! – stwierdził szkoleniowiec Fabrice Fiolka.

Trójkolorowe, niesione dopingiem męskiej reprezentacji, wygrały końcówkę pierwszego seta. Kolejne dwie partie należały już do zawodniczek z Wysp Brytyjskich, czego dowodem są zwycięstwa do 18.

Francja – Wielka Brytania 3:0

(25:21, 25:18, 25:18)

W pierwszym spotkaniu grupy A, Bułgarki zrewanżowały się Hiszpankom za wczorajszą gładką porażkę 0:3. Na uwagę zasługuje dziś postawa zawodniczek w secie czwartym, w którym walka toczyła się aż do stanu 30:28.

Pierwszy set od początku przebiegał pod dyktando gospodyń. Podopieczne Nesicia do końca nie pozwoliły rywalkom na przejęcie inicjatywy (25:21). Partia kolejna zaś rozpoczęła się lepiej dla przyjezdnych, które zdobyły sześć punktów w jednym ustawieniu. Dobra passa zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego zakończyła się przy stanie 9:5. Wtedy to Bułgarki odrobiły straty i doprowadziły do ośmiopunktowej przewagi na drugiej przerwie technicznej, a w rezultacie do zwycięstwa do 17. Pomimo prowadzenia 4:0, a następnie 8:3 w otwarciu partii trzeciej przez Bułgarki efektywność ich przyjęcia znacznie spadła. Zręcznie wykorzystały to przeciwniczki, którym najpierw udało się wyjść na prowadzenie, a następnie zwyciężyć do 19. Prawdziwym spektaklem był zaś set czwarty. Jej przebieg to istny Rollercoaster. Przez większość seta różnica pomiędzy drużynami była mniejsza niż dwa punkty. Gospodynie wykorzystały dopiero piątą piłkę meczową, dzięki czemu mogły cieszyć się ze zwycięstwa 30:28.

Najwięcej punktów w meczu zdobyła Bułgarka Eva Yaneva (21 pkt.), w ekipie przeciwnej prym zaś wiodła Elena Garcia .

Bułgaria – Hiszpania 3:1

(25:21, 25:17, 19:25, 30:28)

Mecz pomiędzy Serbkami i Greczynkami rozpoczął się od wyrównanej walki, która trwała do stanu 8:7. Wtedy to przyjezdne, głównie dzięki dobrej grze na siatce uzyskały sześciopunktową przewagę, a szkoleniowiec Serbek poprosił o czas. Chwilę później to jego podopieczne przejęły inicjatywę, zmuszając szkoleniowca z Grecji do podobnej decyzji. Ponownie jednak chwila dekoncentracji gospodyń spowodowała budowę przewagi przez Greczynki, które wygrały 25:20. Kolejne odsłony należały już do Serbek. Ich przeciwniczki prowadziły wyrównaną walkę w secie drugim, ale w pozostałych musiały uznać wyższość rywalek.

Na konferencji po meczu Maria Chatzinikolaou , kapitan greckiego zespołu stwierdziła – Graliśmy dużo lepiej niż wczoraj, a mecz był ekscytujący zarówno dla nas jak i publiczności. Daje nam to pewność, że nasz zespół może grać dobrze i nie dzieli go dużo od Serbek.

Jelena Nikolic , kapitan Serbek, dodała – Na początku nie mogłyśmy poradzić sobie z serwisem przeciwniczek, ponieważ byłyśmy zbyt zdekoncentrowane. Nigdy nie grałyśmy przed tak wielką publicznością, co było dodatkowym powodem do stresu. Chciałyśmy pokazać dużo więcej, ale mamy przed sobą jeszcze dużo pracy. Mamy nadzieję, że poprawimy wiele przed lipcem.

Najlepiej punktującymi Serbkami były Jelena Nikolic i Stefana Veljkovic, które zapisały na swoim koncie po 16 oczek. W drużynie przeciwnej były to zaś Maria Chatzinikolaou z 15 i Eleni Kiosi z 14 punktami.

Serbia – Grecja 3:1

(20:25, 25:23, 25:20, 25:20)

źródło: cev.lu, inf. własna