Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Bydgoszczanki Akademickimi Mistrzyniami Europy

Bydgoszczanki Akademickimi Mistrzyniami Europy

AZS - 100 lat

Po gładkim zwycięstwie nad WG Hamburg, zawodniczki WSG Bydgoszcz zdobyły złoty medal AME w siatkówce. Ekipy Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Warszawskiego muszą zadowolić się miejscami tuż za podium.

W meczu o złoto doszło do powtórki spotkania grupowego. Wtedy WSG pokonała Uniwersytet z Hamburga po tie-breaku. Finał był dużo łatwiejszy. Bydgoszczanki tylko w pierwszej partii nieco męczyły się z Niemkami, by wygrać mecz 3:0 i zdobyć historyczne złoto Akademickich Mistrzostw Europy. To pierwsze od 2005 roku złoto polskich siatkarek na tej imprezie (w 2004 i 2005 roku wygrywała AWFiS Gdańsk) i drugi z rzędu medal WSG, która na poprzednich mistrzostwach była trzecia.

Do powtórki meczu grupowego doszło także w meczu o brąz kobiet. Politechnika Częstochowska niestety znów przegrała z Akademią Wychowania Fizycznego i Turystyki z Moskwy – ponownie 1:3. Drużyna Janusza Majkusiaka znów zaczęła od wygranego seta, by potem przegrać trzy następne i zajęła tym samym czwarte miejsce.

Bez medalu wrócą z Hamburga także siatkarze Uniwersytetu Warszawskiego. W półfinale Polacy przegrali najpierw z Uniwersytetem z Sarańska (pierwszy set tego meczu był najdłuższym w turnieju), a w meczu o trzecie miejsce ulegli tureckiemu Gaza University z Ankary. Turcy zostali wcześniej pokonani przez drużynę z Moskwy, przez co finał AME był wewnętrzną sprawą Rosjan. Wygrali go siatkarze z Srarańska (3:0).