Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > AME: Udany początek polskich drużyn

AME: Udany początek polskich drużyn

AZS Akademicki Związek Sportowy

W Hamburgu rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Europy w siatkówce. Polskę reprezentują trzy zespoły. Nasze ekipy mają w grupach ekipy z Niemiec i Rosji, wszystkie trzy odniosły w pierwszym dniu zwycięstwa.

Do Hamburga pojechały mistrzynie (WSG Bydgoszcz) i brązowe medalistki (Politechnika Częstochowska) zakończonych niedawno Akademickich Mistrzostw Polski oraz Uniwersytet Warszawski, który w męskim finale był 12., ale jako jedyny spełnił regulaminowe wymogi uczestnictwa w AME. W pierwszych w tym roku Akademickich Mistrzostwach Europy startuje 11 męskich i 8 żeńskich ekip. Pięć drużyn wystawili Niemcy, a cztery Rosjanie. Każdy z naszych zespołów rozegra więc w grupie po jednym meczu z przedstawicielami tych krajów.

Ekipa WSG Bydgoszcz, która w Niemczech broni brązowego medalu, trafiła w grupie A na gospodarzy (Uniwersytet w Hamburgu), Uniwersytet z Minho (Portugalia) oraz Instytut Ekonomiczny z Kazania. Politechnika Częstochowska, która brąz Akademickich Mistrzostw Europy wywalczyła dwa lata temu, gra z estońskim Uniwersytetem Tartu, moskiewską Akademią Wychowania Fizycznego i Turystyki (zwycięzca AME 2008 i 2007) i Uniwersytetem Mainz.

Nasi jedynacy – Uniwersytet Warszawski – trafili do grupy B. Grają w niej z Uni Erlangen z Norymbergi, tureckim Gazi Osman Pasa z miasta Tokat i moskiewską Akademią Wychowania Fizycznego i Turystyki. Rosjanie i Turcy to mistrzowie i brązowi medaliści ubiegłorocznych AME w Camerino.

Mimo trudnych rywali pierwszy dzień mistrzostw zakończył się wyjątkowo udanie. Nasze zespoły odniosły bowiem komplet zwyciestw. Jako pierwi warszawiacy sensacyjnie pokonali Moskwę 3:2. Po południu Politechnika Częstochowska wygrała z Mainz 3:0, a bydgoszczanki takim samym wynikiem pokonały Minho.

Mainz – Częstochowa 0:3

(21:25, 8:25, 20:25)

Bydgoszcz – Minho 3:0

(25:14, 25:14, 25:24)

Warszawa – Moskwa 3:2

(27:25, 23:25, 25:23, 19:25, 16:14)

źródło: azs.pl