Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > Grodziska Amatorska Liga Siatkówki rośnie w siłę

Grodziska Amatorska Liga Siatkówki rośnie w siłę

W 1997 roku grupa studentów z Grodziska Mazowieckiego, widząc coraz większą popularność siatkówki, postanowiła stworzyć ligę, która skupiałaby najlepsze drużyny z okolicy. I tak, przy pomocy Ośrodka Sportu i Rekreacji stworzono Grodziską Amatorską Ligę Siatkówki.

Od początku istnienia, mecze odbywały się na hali sportowej przy ulicy Westfala 3a. W pierwszej edycji udział wzięło tylko 5 drużyn. Na początku sezon ligowy trwał cały rok. Z biegiem czasu, GALS zyskał na popularności co zaowocowało kilkoma zmianami organizacyjnymi. Po pięciu latach ilość zespołów podwoiła się. W związku z tym, zawody podzielono na pierwszą oraz drugą ligę. W ciągu roku zaczęto rozgrywać po dwa sezony (edycję wiosenną oraz jesienną).

W 2006 roku było już tylu chętnych do udziału w GALS, że trzeba było powołać do życia III ligę, w której grano do dwóch wygranych setów. Dopiero od bieżącego sezonu, w każdej klasie rozgrywek mecze rozgrywane są do trzech wygranych setów. Liga cieszyła się tak dużą popularnością, że swego czasu w sieci istniały dwa portale o tematyce grodziskiej siatkówki.Założyciele zawodów poszli krok dalej i założyli młodzieżowy klub siatkarski – Grom. Okazał się jednak niewypałem, gdyż w Grodzisku funkcjonował już jeden klub siatkarski i nie było zapotrzebowania na kolejny zespół.

Od początku historii GALS w lidze gra zespół Apudu z wieloma sukcesami (wielokrotny mistrz ligi). W hierarchii ilości udziałów, za „Apudziakami” plasuję się zespół Tuska Płochocin, który gra aż do dzisiaj z różnym skutkiem. Długi „staż” mają również siatkarze Olympu Błonie.

Liga jest przeznaczona zarówno dla najmłodszych adeptów siatkówki, którzy mogą szlifować swoje umiejętności w trzeciej lidze z rówieśnikami jak i dla siatkarzy-amatorów, którzy prezentują już odpowiedni poziom. Po zakończeniu rywalizacji, najlepsze drużyny otrzymują puchary oraz medal a czołowi zawodnicy poszczególnych lig – nagrody rzeczowe.

W ciągu roku odbywają się również dwa jednodniowe turnieje o Puchar Burmistrza Grodziska Mazowieckiego – Wielkanocny oraz Bożonarodzeniowy. Poziom zawodów stoi na bardzo wysokim poziomie dzięki udziale zespołów z całego Mazowsza, które grają w niższych ligach MWZPS.

Natomiast w trakcie wakacji odbywa się Grand Prix Grodzisk Maz. w siatkówce plażowej na który składa się cykl VIII turniejów na boiskach przy stawach Walczewskiego. Rangę GALSu podnosi udział znanych ludzi siatkówki chociażby Artura Popko – prezes Polskiej Ligi Siatkówki, Piotra Nowakowskiego – zawodnika AZS Częstochowa oraz reprezentanta Polski. Zawodami kierują sędziowie z Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej, którzy również mają za sobą doświadczenia z meczów PlusLigi Mężczyzn.

Do Grodziska na weekendowe mecze przyjeżdża ponad 300 zawodników z całego Mazowsza: począwszy od Warszawy poprzez Błonie, Ożarów Mazowiecki po Tarczyn, Puszczę Mariańską czy Mszczonów. Oprócz wysokiego poziomu gry oraz sędziowania, GALS kusi nowe zespoły niskim wpisowym do ligi oraz dobrą organizacją i miłą atmosferą. Wyniki można przeczytać na znanych portalach siatkarskich oraz lokalnych i wysłuchać w miejscowym radiu Bogoria.

Na początek października planowana jest już XVII edycja Grodziskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki. Wszelkie aktualne informację o GALSie można znaleźć na oficjalnej stronie www.siatkowka-grodzisk.pl.

Na koniec mała ciekawostka – skąd wzięła się nazwa zespołu założycieli GALS – Apud? Proszę przeczytać nazwę ekipy od końca.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka amatorska

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved