Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Akademickie derby dla częstochowian

PlusLiga: Akademickie derby dla częstochowian

W jednym z zaległych meczów 13. kolejki PlusLigi odbyły się akademickie derby. Siatkarze z Częstochowy pokonali w pięciu setach AZS UWM Olsztyn.

Już od pierwszego seta olsztynianie wyszli w swoim najmocniejszym zastawieniu – z Pawłem Zagumnym, Grzegorzem Szymańskim i Ollim Kunnarim . Jedyną zmianą w ich składzie był Michał Chaberek , który zastąpił Pawła Siezieniewskiego . Przewaga podopiecznych Mariusza Sordyla była niezagrożona. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili już 8:5, a na drugiej tylko powiększyli swoją przewagę do 7 punktów (16:9). Set zakończył się gładką wygraną gospodarzy 25:16.

Drugi set zaczął sie wyrównaną walką z obu stron, jednak częstochowianom udało się uzyskać prowadzenie 8:6 na pierwszej przerwie technicznej. Na drugim czasie podopieczni trenera Panasa wygrywali 16:13. Jednak Olsztyn walczył do końca, czego dowodem jest doprowadzenie do remisu 20:20. Set kończy się grą na przewagi i zwycięstwem siatkarzy spod Jasnej Góry do 27.

Trzeci set był bliźniaczo podobny do pierwszego. Przewaga olsztynian na obu przerwach technicznych (8:5 i 16:11). Przy stanie 22:13 na boisku pojawił się Fabian Drzyzga . Set kończy się atakiem w taśmę Wojciecha Gradowskiego i zwycięstwem AZS-u Olsztyn 25:16.

Czwarta potyczka rozpoczęła się fatalnie dla częstochowian. Prowadzenie gospodarzy 7:2 i żółta kartka dla przyjmującego z Częstochowy daje wynik 8:2 na pierwszej przerwie technicznej. Przy stanie 11:5 na parkiecie pojawił się ponownie Fabian Drzyzga za Andrzeja Stelmacha. W drużynie gospodarzy również nastąpiła zmiana rozgrywających – Zagumnego zastąpił Jakub Oczko . Dzięki imponującej skuteczności Zbigniewa Bartmana i Smilena Mlyakowa ze skrzydeł, częstochowianie dogonili olsztynian i odskoczyli im na 3 oczka. Przy stanie 20:23 trzykrotnie skutecznie atakuje Szymański i doprowadza do remisu. Jednak częstochowianie wygrywają seta 24:26.

Tie-break rozpoczął się grą punkt za punkt i olsztynianie przy zmianie stron prowadzili 8:7. Później kibice zgromadzeni w Halu "Urania" obejrzeli pasjonującą końcówkę i grę na przewagi. W ostatecznym rozrachunku AZS Częstochowa wygrał tie-breaka 21:19 i cały mecz 2:3.

MVP spotkania został Fabian Drzyzga , który dał fantastyczną zmianę. Najlepiej punktującym zawodnikiem w ekipie AZS-u Olsztyn był Grzegorz Szymański (23 punkty), a w drużynie z Częstochowy Smilen Mlyakow – zdobywca 27 punktów. Była to ostatnia kolejka w PlusLidze przed fazą Play-Off. W tej fazie olsztynianie zmierzą się z Jastrzębskim Węglem, a częstochowianie z Asseco Resovią Rzeszów.

AZS Olsztyn – AZS Częstochowa 2:3

(25:16, 27:29, 25:16, 24:26, 19:21)

Skład drużyn:

AZS Olsztyn: Zagumny, Szymański, Kunnari, Chaberek, Kowalczyk, Andrzejwski (libero) oraz Józefacki i Oczko

AZS Częstochowa: Bartman, Wiśniewski, Stelmach, Gradowski, Mlyakow, Nowakowski, Zatorski (libero) oraz Gunia, Wrona, Drzyzga i Wierzbowski