Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Częstochowa pokonana przez Iraklis

LM: Częstochowa pokonana przez Iraklis

W drugim dzisiejszym spotkaniu Ligi Mistrzów, w którym zagrali Polacy, lepsi byli przeciwnicy. Akademicy z Częstochowy ulegli siatkarzom z Iraklisu Saloniki 1:3.

Grę w ataku częstochowian trzymało dwóch zawodników: Zbigniew Bartman i Bartosz Janeczek, który zastąpił lekko kontuzjowanego podstawowego atakującego AZS-u Smilena Mlyakova. Jednak tym występem udowodnił, że warto częściej na niego stawiać.

Od początku spotkania akademikom gra się „nie kleiła”. Mecz rozpoczęli od zepsutej zagrywki Zbigniewa Bartmana. Na pierwszą przerwą techniczną grecy zeszli z prowadzeniem 8:3. Później oba zespoły grały cios za cios, a taką serię przerwał Bartosz Janeczek, który swoją skuteczną zagrywką zdobył punkt. Siatkarze z Salonik nie pozostali dłużni częstochowianom i również zagrali punktową zagrywką. W rezultacie AZS przegrał seta do 22. Drugi set był zgoła odmienny. Zacięta gra na początku do stanu 5:5. Częstochowianie na pierwszej przerwie technicznej odskoczyli rywalom na 3 oczka. Na drugim czasie wygrywali już pięcioma punktami. Drużyna gości powiększała swoją przewagę i wygrała seta do 18, doprowadzając do remisu.

Trzecia partia rozpoczęła się również grą punkt za punkt, jednak siatkarze z Salonik szybko odskoczyli na 2 oczka. Tą przewagą utrzymali do pierwszej przerwy technicznej. Później częstochowianom szło tylko gorzej. Przegrywali już 11:7 i Radosław Panas zdecydował się wziąć czas. Niestety gra częstochowian wyglądała podobnie niż przed przerwą. Grecy systematycznie powiększali swoją przewagą i w efekcie wygrali seta w stosunku 25:17. Czwartego seta akademicy zaczęli bardzo dobrze. Prowadzili już 7:5, jednak grecy wzięli się do odrabiania strat i zdobyli 5 punktów z rzędu, zmieniając wynik spotkania na 10:7. W tym momencie trener częstochowian zdecydował się na parę zmian. Pojawił się min. Fabian Drzyzga za doświadczonego Andrzeja Stelmacha. Ta zmiana okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Drzyzga wniósł sporo nowych koncepcji rozegrania i AZS zmniejszył przewagę greków do jednego oczka. Taka przewaga utrzymywała się do stanu 19:18. Później dwa autowe ataki Bartosza Janeczka znów wyprowadziły greków na trzypunktowe prowadzenie. Jednak to nie był koniec emocji w Grecji. Gospodarze prowadzili 24:21, ale akademicy potrafili jeszcze zmniejszyć rozmiary przewagi do 1 punktu. Ostatni punkt zdobyli jednak siatkarze z Salonik po zepsutej zagrywce Zbigniewa Bartmana.

Na uwagę zasługuje gra leworęcznego atakującego Iraklisu – Markusa Nilssona, który zdobył 20 punktów. W drużynie częstochowskiej najlepiej punktował Bartosz Janeczek – zdobywca 22 „oczek”.

Iraklis Saloniki – AZS Częstochowa 3:1

(25:22, 18:25, 25:17, 25:23)

Iraklis: Tischer, Konstantinow, Akhrem, Smaragdis, Kravarik, Nilsson, Denison (libero), Koulieris, Charitonidis

AZS Domex: Stelmach, Bartman, Gradowski, Nowakowski, Wrona, Janeczek, Zatorski (libero) oraz Drzyzga, Wierzbowski, Gunia, Wiśniewski