Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Nowe przepisy

Nowe przepisy

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) potwierdziła podczas Final Six Ligi Światowej, że od 1 stycznia wchodzą w życie istotne zmiany w przepisach. Regulaminowe nowości obowiązywać będą najpierw w imprezach międzynarodowych.

Wszystkie zmiany zostały zatwierdzone przez delegatów z 200 krajowych związków piłki siatkowej podczas czerwcowego 31. Kongres FIVB w Dubaju. Najważniejszą nowinką jest rozszerzenie kadry meczowej do 14 osób w tym dwóch libero.

12 lub 14Drużyna może liczyć dwunastu lub czternastu zawodników. Drużyna, która chce zgłosić jednego libero zgłasza dwunastkę, a ta, która chce dwóch, zgłasza czternastkę. – Najpierw jednak muszą to zatwierdzić poszczególne konfederacje – mówi prezes PZPS, Mirosław Przedpełski. – I tak np. Europejska konfederacja może to przyjąć jako zasadę obowiązującą od razu, albo dać dowolność poszczególnym federacjom narodowym. Na skale światową ten przepis będzie obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku. Europa mogłaby co prawda wprowadzić to szybciej, aczkolwiek z tego co wiem, również poczeka do 2009 roku. Chodzi o to żeby nie wprowadzać niepotrzebnie zamieszania. Przepis będzie dotyczył zarówno rozgrywek ligowych jak i reprezentacyjnych – informuje prezes. Zawodnik na pozycji libero będzie mógł być zmieniany w meczu raz, na zasadzie bramkarza w spotkaniach piłki nożnej. Jednego libero może zmienić drugi, jeżeli jednak ten dozna kontuzji, to tak jak było do tej pory, na tą pozycję musi wejść zawodnik z pola.

Dotknięcia siatki

Od nowego roku odchodzi się również od restrykcyjnych przepisów dotyczący dotknięcia siatki. Siatka ma być „gwizdana” przez sędziego tylko w przypadku dotknięcia przez zawodnika taśmy górnej. Pozostałe dotknięcia mają nie być uznawane za błąd, chyba że bardzo przeszkadzają przeciwnikowi w rozegraniu akcji. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, żeby wydłużyć jak najbardziej czas trwania akcji. Do tego przejście czy podparcie się ręką poza linią środkową nie będzie już błędem.

źródło: Super Nowości

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2008-07-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2017 Strefa Siatkówki All rights reserved